Hlavní obsah

ČSSD už nezachrání ani Brumbál a Babiš střílí slepě do vzduchu, míní expert

Foto: Profimedia.cz

Jak si stojí strany před letošními volbami? Hostem Marie Bastlové byl expert na politický marketing Petros Michopulos (Ilustrační foto).

Reklama

7. 6. 16:15
Článek

Do sněmovních voleb zbývají čtyři měsíce a na české politické scéně se začíná měnit poměr sil. Jak si současné parlamentní strany stojí a co rozhodne o vítězství?

Hostem Ptám se já byl politický marketér, podnikatel Petros Michopulos.

Podle posledního průzkumu agentury Kantar pro ČT by vládní hnutí ANO aktuálně volilo něco přes 20 % voličů, ČSSD by vypadla ze Sněmovny a na 5 % by naopak mohlo dosáhnout hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty. Koalice Pirátů a STAN by dosáhla dokonce na 26 % a Spolu by těsně přeskočilo ANO.

Podle Michopulose by ale opoziční strany zatím propadem Babišova hnutí v průzkumech neměly nechat ukolébat. Je ale podle něj znát, že vládní strana svou komunikaci příliš nezvládá. „Vidíte to v tom, kdy premiér je schopen svým projevem popřít něco, co řekl před několika dny, i ve přebíhání zprava doleva, ať už se to týká daní, sociální politiky. Je to jako kdyby panicky stříleli do vzduchu kolem sebe a neměli strategii, které jsou schopni se držet. Vidím jenom paniku a improvizaci,“ řekl Michopulos.

Chaos ve výrocích premiéra Babiše považuje za překvapivý po tom, co se podle něj dlouhá léta dokázal držet jisté strategie. Jako chybu považuje i to, že se ANO ve své kampani soustředí hlavně na konkurenci v podobě dvou opozičních koalic. Více by mělo prý myslet na sympatizanty hnutí Přísaha, ke které inklinují bývalí voliči premiérovy strany. „Z hrubých dat vidíme, že Šlachta je právě ten, kam jdou hlasy od ANO,“ dodal.

Právě k Přísaze byl Michopulos kritický. Není podle něj dobře, aby „policejní plukovníci řídili stát“. Opačně ale mluví volební průzkumy, které už hnutí přisuzují přesažení pětiprocentní hranice vstupu do Sněmovny na rozdíl od ČSSD, na jejíž nejúspěšnější kampani se právě Michopulos v roce 1998 podílel a dovedl tak do premiérského křesla Miloše Zemana.

Michopulos nevěří, že by sociální demokracie měla vůbec šanci zastavit svůj propad mezi voliči. „Nevěřím, že tohle je zachranitelné, i kdyby tam najali Brumbála,“ řekl s tím, že si neumí představit, že by pro dnešní ČSSD dělal kampaň. „Je to vybydlený squat, ve kterém nic není. To, co se snaží dělat posledních několik měsíců, ať už je to paní Maláčová, Jan Hamáček nebo lidi kolem něj, to je vylévání vody z plného Titanicu,“ dodal.

A co je na letošních kampaních překvapivého? „Je zajímavé, že po pěti nebo šesti letech, kdy se tu řešila migrační krize, tak najednou se v programech, sice kamuflovaně, objevují stejné věci. I ta dvě liberálně-konzervativní uskupení (koalice Pirátů a STAN a Spolu, pozn. red.) zakomponovala do svých kampaní víceméně stejné věci, jako Andrej Babiš – jako ochrana vnějších hranic – čímž mu trochu vypálila rybník a vzala mu zbraň z ruky. Což vede k tomu, že se Babiš radikalizuje až za hranice SPD. Nevím, jestli to bude fungovat,“ dodal Michopulos.

Co může do podzimu ještě zamíchat politickými kartami?

Poslechněte si rozhovor v úvodním audiu nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované