Hlavní obsah

Daně přes internet. Schillerová věří, že nový portál využijí statisíce Čechů

Foto: Pixabay.com

V neděli Finanční správa umožnila podávat daňové přiznání online.

Reklama

1. 3. 12:50

Od 28. února je možné podávat daňové přiznání online. Během neděle se do portálu Moje daně přihlásilo dva tisíce nových uživatelů. Ministerstvo financí předpokládá, že se letos jejich celkový počet zdvojnásobí.

Článek

Ministerstvo financí a Finanční správa od nedělního spuštění on-line služeb finančních úřadů na novém portálu Moje daně evidují 2000 nových uživatelů daňových informačních schránek. Celkem jich je 220 000 a správa by za úspěch považovala, kdyby se jejich počet do konce letoška zdvojnásobil na 440 000 až půl milionu. Na pondělní tiskové konferenci to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Upozornila, že písemně podává daňové přiznání každoročně zhruba 1,5 milionu lidí.

Nový portál Moje daně nabízí veřejnosti on-line komunikaci s finančním úřadem bez nutnosti fyzické přítomnosti. Systém je podobný internetovému bankovnictví. Přes portál je možné podat přiznání ke všem daním a každý poplatník v systému bude mít osobní daňový kalendář s upozorněním na blížící se daňovou povinnost. V systému je také služba automatického vyplňování daňových formulářů.

Pro přihlášení k portálu je možné využít několik možností, a to občanský průkaz s čipem, mobilní klíč eGovernmentu nebo internetové bankovnictví u některé z bank, která již nabízí bankovní identitu. Finanční správa také ponechala přihlášení přes datovou schránku nebo je možné si přístupové údaje vyzvednout na finančním úřadě.

Schillerová uvedla, že podle průzkumu Ministerstva financí chce 67 procent lidí řešit daně on-line a 45 procent nemá přehled o svých daňových povinnostech. „A právě toto vše on-line finanční úřad vyřeší,“ uvedla.

Online finanční úřad mohou využít všichni, kteří mají nějakou daňovou povinnost, tedy zaměstnanci, OSVČ, podnikatelé, majitelé nemovitostí nebo firmy. Fyzické osoby na portálu nejčastěji vyřídí daň z příjmů fyzických osob nebo daň z nemovitých věcí. Právnické osoby pak na portálu vyřídí například daň z příjmů právnických osob, daň z přidané hodnoty, silniční daň či kontrolní hlášení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované