Hlavní obsah

Dat už je dostatek. Vědci sestavili žebříček vakcín podle účinnosti

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

27. 5. 2021 0:00

Většina vakcín proti koronaviru chrání před úmrtím, tvrdí vědci z floridské univerzity. Z jejich studie vyplývá, že nejúčinnější jsou vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Článek

Shrnutí účinnosti osmi různých vakcín ukázalo, že vakcína společnosti Pfizer/BioNTech dokáže zdárně působit proti nejméně dvěma znepokojivým kmenům koronaviru. Podle vědců současná vakcína poskytuje vysokou úroveň ochrany před hospitalizací a úmrtím z důvodu nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Účinnost proti onemocnění covid-19 dosahovala v průměru asi 85 %. Uvedli to Julia Shapirová, Natalie Deanová, Ira Longiniová a jejich kolegové ve studii, která byla zveřejněna v pátek. Výzkumníci z floridské univerzity porovnávali údaje z časopiseckých článků a zpráv v médiích o přípravcích, které prošly studiemi.

„Tyto odhady by měly být užitečné pro konstrukci matematických modelů dopadů očkování a pro politická rozhodnutí, která se očkování týkají,“ uvedli autoři studie. Výzkum, jenž byl financován americkým Národním institutem zdraví, plánují aktualizovat, jakmile budou k dispozici další data.

Foto: Shapiro et al. 2021, MedRxiv (doi: https://doi.org/10.1101/2021.05.20.21257461)

Porovnání jednotlivých vakcín podle účinnosti v zamezení onemocnění Covid-19 po dokončeném očkování

Účinnost vakcíny k prevenci jakéhokoli onemocnění způsobeného covidem-19 vědci odhadli pro všechny vakcíny, které se zavádí v celosvětovém měřítku. Patří mezi ně produkty společností Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca, Novavax, Sinovac Biotech a Sinopharm.

Nejlépe z průzkumu vyšly vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna, které měly účinnost přes 94 procent. Hůře si pak sestupně počínaly vakcíny společností Novavax a AstraZeneca, s účinností 89 procent a 81 procent. Nejhůře z celé studie vyšly vakcíny čínské. Vakcíně společnosti Sinopharm vědci přiřkli 78procentní účinnost, vakcíně Sinovac pouze 50 procent.

Vědci také zjišťovali, jak vakcíny brání případnému přenosu viru dále. Tedy o kolik vakcína snižuje nakažlivost plně očkovaného jedince. V průměru šlo o 54% snížení. Do tohoto průměru ovšem nebyla započítána vakcína Pfizer/BioNTech, která měla odhadovanou účinnost proti šíření viru až 94 procent, a Moderna s 80% účinností. Vakcína firmy AstraZeneca podle studie zabrání přenosu viru v 50 procentech případů a Johnson&Johnson má v tomto ohledu 65% účinnost.

Nebývalá rychlost, s jakou byly vyvinuty a po celém světě zavedeny bezpečné a účinné vakcíny, umožnila obnovení provozu mnoha ekonomik a připravila půdu pro zotavení z nejhorší pandemie za posledních sto let. Přesto hrozí, že nekontrolované šíření viru SARS-CoV-2 povede ke vzniku nových variant, které mohou oslabit účinnost tohoto očkování.

Vědci z Floridské univerzity uvedli, že ochrana proti jakémukoli onemocnění při nákaze u tří tzv. rizikových variant dosahuje v průměru 86 % u mutace B.1.1.7, která byla poprvé zjištěna ve Velké Británii, 61 % u mutace P.1, která byla příčinou explozivní epidemie v Brazílii, a 56 % u mutace B.1.351 objevené v Jižní Africe.

Vědecký tým ale také zkoumal, jak dokážou s nově objevenými mutacemi, které vyvolávají obavy, bojovat vakcíny jednotlivé. Výzkumníci zjistili, že na tzv. britskou mutaci vakcíny reagují poměrně dobře. Naproti tomu ale mají vakcíny podle vědců značně sníženou účinnost u variant objevených v Brazílii a Jižní Africe, a to v důsledku mutací, které ovlivňují imunitní funkci.

Proti tzv. brazilské variantě je tak vakcína společnosti Pfizer účinná ze 75 procent, vakcína společnosti AstraZeneca ale pouze ve 22 procentech případů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované