Hlavní obsah

Dceřiná firma Trioly spustí výrobu nanofiltrů, dodá jich miliony

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Dceřiná firma výrobce spodního prádla Triola se připravuje na spuštění výroby nanofiltrů. Měsíčně jich bude vyrábět v Liberci miliony, o odbyt a balení se postará mateřský závod v Horním Jiřetíně na Mostecku.

Článek

ČTK to dnes řekla mluvčí Trioly Lýdie Malchárková.

Triola založila Nano Medical jako svou dceřinou společnost na podzim roku 2016 se záměrem vyrábět zdravotnické prostředky. „Výrobou materiálu na filtry nebo roušky reagujeme pouze na aktuální situaci. O filtry je v těchto dnech obrovský zájem,“ uvedla Marcela Munzarová, jednatelka Nano Medical, která vyvinula speciální materiál.

V současné době firma přijímá zaměstnance, v polovině května chce mít plný stav a rozjet výrobu. „Samotná výroba v Nano Medical bude mít zhruba 28 zaměstnanců, vedle toho na projektu pracuje dalších šest zaměstnanců mateřské společnosti v oblasti obchodu, logistiky a distribuce výrobků,“ uvedla Munzarová.

Základem nanofiltru je podle Munzarové textilie, která obsahuje nanovlákennou strukturu, jejíž tloušťka je nastavena tak, aby zachytila mikroorganismy včetně virů. „Tuto strukturu je možné opticky i mechanicky přirovnat k jemné bláně pod skořápkou vajíčka, samotná nanovlákna nelze ani vidět, ani s nimi manipulovat. Výroba textilie probíhá v několika technologických krocích, výsledkem je materiál, ze kterého jsou vyseknuty filtry nebo složená rouška,“ řekla jednatelka.

Speciální e-shop pouze na filtry a roušky bude fungovat od poloviny května, na stránkách www.triola.cz bude možné si filtry i roušky objednat za dva týdny.

Na trhu v současnosti podle Munzarové vládne chaos a mnoho firem se snaží využít popularity nanotechnologií. „Objevuje se spousta firem, které deklarují záchyt virů, ale nejsou schopné to prokázat. Dokonce se objevují takové, které si přivlastňují certifikáty vlastněné naší Nano Medical,“ uvedla Munzarová. Pravost certifikátu lze podle Munzarové doložit. „Proti daným subjektům začneme v nejbližší době činit právní kroky,“ řekla.

V České republice není podle Munzarové v tuto chvíli žádná akreditovaná zkušebna na testování operačních masek podle Evropské normy (EN). Takové testování zajišťují dvě laboratoře: Centex v Belgii a Nelson Labs v USA. Materiál firmy Nano Medical získal certifikát v USA.

Doporučované