Hlavní obsah

Denník N: Dva slovenští policisté dosvědčili únos Vietnamce

Foto: ČTK

Trinh Xuan Thanh.

Reklama

1. 10. 2018 22:20

Dva slovenští policisté, kteří byli na bratislavském letišti, před vyšetřovateli vypověděli, že viděli, jak do slovenského vládního letadla loni vlekli vietnamského podnikatele uneseného z Německa. Na svém webu o tom informoval list Denník N, podle kterého prokurátor už dal v případu pokyn k zahájení trestního stíhání. Kauza už řadu měsíců zaměstnává úřady na Slovensku i v Německu.

Článek

Podle listu tito dva policisté potvrdili verzi, kterou Denník N už zveřejnil v srpnu na základě sdělení policistů, kteří chtěli zůstat v anonymitě. Nynější výpovědi před vyšetřovateli znamenají zlom ve vyšetřování a krajská prokuratura v Bratislavě potvrdila, že ve věci začíná trestní stíhání, napsal deník.

Podnikatele a bývalého vietnamského komunistického funkcionáře Trinha Xuana Thanha v Německu unesli agenti vietnamské tajné služby loni 23. července v Berlíně, kam Vietnamec z vlasti utekl. Podle Denníku N pak Thanha dodávkami z půjčovny převezli přes Česko až před vládní hotel Bôrik v Bratislavě.

V hotelu se měl odehrát asi padesátiminutový rozhovor vietnamského ministra veřejné bezpečnosti a tehdejšího slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který Vietnamcům půjčil vládní speciál. Do tohoto letounu dva vietnamští rozvědčíci naložili i uneseného Thanha. Policistům, kteří ho vezli na letiště, řekli, že jde o opilého člena delegace. Do letadla ho potom táhli.

Vícero policistů podle Denníku N řeklo, že celá akce se odehrála se souhlasem Roberta Kaliňáka. Ten nařčení odmítá.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované