Hlavní obsah

Desetitisíce lidí si do Vatikánu přišly pro papežovo požehnání. František vyzval k míru v Sýrii

Papež požehnal Městu i světu, přál by si mír v Sýrii.Video: Jolana Humpálová, Reuters

 

Reklama

1. 4. 2018 15:05

Z centrálního balkonu svatopetrské baziliky prosila hlava katolické církve Boha o mír pro svět a především Sýrii.

Článek

Konec vyvražďování v Sýrii či „ovoce moudrosti” pro osoby odpovědné za řešení diplomatické krize kolem KLDR. I tato přání ve Vatikánu vyslovil papež František ve velikonočním mírovém poselství před tradičním požehnáním Městu a světu. V nedělním projevu zmínil také konflikty v Jemenu, Jižním Súdánu či na Ukrajině.

Z centrálního balkonu svatopetrské baziliky prosila hlava katolické církve Boha o „ovoce míru pro celý svět, počínaje milovanou a sužovanou Sýrií, jejíž populace je vyčerpána válkou, která nemá konce”. Papež vyzval všechny odpovědné politiky a vojáky, aby pracovali na okamžitém ukončení bojů, a umožnili tak návrat milionů uprchlíků.

Izraelsko-palestinský konflikt a KLDR

Poté přešel k Izraeli a žádal usmíření ve Svaté zemi, stižené opět v těchto dnech otevřenými konflikty, jichž podle něj nejsou ušetřeni ani civilisté. V pátek při střetech izraelských vojáků a demonstrantů v palestinském Pásmu Gazy přišlo o život nejméně 15 lidí, čímž se tento den podle agentury AFP stal nejhorším momentem izraelsko-palestinského konfliktu od roku 2014.

František také podpořil dialog na Korejském poloostrově, který podle něj napomáhá rozvoji harmonie, a doufá, že odpovědné osoby bude provázet moudrost a rozvaha. Nemělo by se podle něj zapomínat ani na konflikt v Jižním Súdánu nebo problémy ve Venezuele, kde oběti útlaku „žijí v jistém druhu cizí země uvnitř vlastního státu”.

Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které si v neděli podle tradice křesťané připomínají, označil František za zdroj naděje pro lidstvo. „Naše víra se rodí ráno na Velikonoce: Ježíš žije! Tato zkušenost je jádrem křesťanského poselství,” napsal ráno milionům svých sledujících na sociální síti Twitter.

Šťastné Velikonoce popřál věřícím na Svatopetrském náměstí František už pošesté. Posluchače přitom vyzval, aby pomohli učinit přítrž nespravedlnostem dnešního světa. Kromě již zmíněných ohnisek napětí hovořil také o Ukrajině, Jemenu a Kongu, ale také o širších problémech, jakými jsou hlad, nezaměstnanost, vylučování migrantů a uprchlíků v době plýtvání, obchod s drogami, bílým masem a moderní formy otroctví.

Z ne zcela zaplněného náměstí a navazující „ulice Smíření” přihlížely projevu desítky tisíc lidí. Ti museli na cestě do Vatikánu projít filtrem přísných bezpečnostních opatření podobným těm na letištích, přičemž první kontroly se prováděly stovky metrů od prostranství před bazilikou. Ještě větší byl pak okruh, do kterého měli motoristé v Římě zakázán vjezd.

Reklama

Doporučované