Hlavní obsah

Do Bečvy opět unikla neznámá látka. V místě, odkud přišel kyanid

Foto: HZS Olomouckého kraje

Následky zářijové kyanidové pohromy v řece Bečvě.

Reklama

aktualizováno •

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka, a to ve stejném místě, odkud se před měsícem dostal do řeky kyanid. Radnice nedoporučuje lidem odběr vody z řeky, na jejíž hladině se tvořila pěna.

Článek

„Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje od úterý 27. října důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ uvedlo město Valašské Meziříčí na webu.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vyzval orgány činné v trestním řízení, aby dnešní i zářijovou kontaminaci řeky co nejrychleji vyšetřily.

Úřad upřesnil, že v místní části Juřinka došlo k úniku dosud neznámé látky do řeky Bečvy, a to z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. „Na místě zasahuje Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, který zde také provedl odběr vzorků. Na základě spolupráce s vodoprávním úřadem při odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí byla o této události informována Policie ČR a správce toku, kterým je Povodí Moravy,“ dodali úředníci.

„Byl detekován únik neznámé látky z toho inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna. Samozřejmě poté, co máme informace, že před pár týdny odtamtud vytekl kyanid, tak jsou všichni ostražití,“ uvedl starosta města Robert Stržínek (ANO).

Situaci nechce zlehčovat, přesto si nemyslí, že by se znovu jednalo o únik kyanidu. „Pevně věřím, že to bude nějaký saponát nebo něco podobného. Samozřejmě hasiči odebírali vzorky, dělali zkoušky. Budeme moudřejší za pár dnů,“ řekl starosta.

„Provedli jsme odběr tří vzorků, předali jsme je chemické laboratoři z Frenštátu pod Radhoštěm. Místo si převzala policie,“ řekl krajský mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Hasiči nestavěli norné stěny ani jinak v řece nezasahovali. Povolali je zástupci odboru životního prostředí.

Informaci o úniku neznámé látky do Bečvy nechala radnice vyhlásit rozhlasem, zveřejnila ji i na facebookové stránce města.

Na základě oznámení vodoprávního úřadu vyjížděli k Bečvě ve Valašském Meziříčí také inspektoři ČIŽP z Brna a Olomouce. Potvrdila to mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. „Inspektoři už mají nabrané vzorky, které budeme předávat do laboratoře k rozborům. Stejně tak to pravděpodobně učinili hasiči a vodoprávní úřad,“ uvedla krátce po 16:00. Kdy by mohly být známy výsledky testů, nechtěla spekulovat.

Ministr Brabec na Twitteru uvedl, že ČIŽP byla dnes nahlášena zpěněná řeka Bečva v místě vtoku kanálu z areálu rožnovské Tesly. „Od rybářů nemáme zatím hlášeny žádné úhyny ryb. Na místě jsou záchranné i inspekční složky. Vyzývám orgány činné v trestním řízení, aby co nejrychleji vyšetřily dnešní i zářijový incident,“ napsal Brabec.

Měsíc od katastrofy

Před měsícem postihla Bečvu ekologická havárie v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do řeky vypustil 20. září kyanid dosud neznámý pachatel, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.

Od té doby běží veřejná sbírka na oživení Bečvy. „Jelikož dosavadní odhad škod jen na rybí obsádce, včetně našich nákladů na likvidaci uhynulých ryb jde již dnes do desítek milionů korun, obrací se výbor našeho územního svazu na všechny, kdo mohou přispět jakoukoliv finanční částkou s prosbou o pomoc,“ uvedl Český rybářský svaz, Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko. Číslo transparentního účtu je 35036038/5500.

Rybáři neskrývají, jak moc je katastrofa zasáhla. „Pro náš územní svaz je to také ztráta citová, neboť při péči o toky využíváme lidských zdrojů bez nároku na finanční ohodnocení a mnohdy při plnění zákonných povinností produkujeme rybí násady vlastními silami s cílem vytvořit vhodné podmínky pro výskyt a zdárný vývoj a udržení jednotlivých rybích druhů, zachovat vyváženou věkovou a druhovou skladbu a strukturu rybích společenstev s důrazem na podporu původní a přirozené rybí obsádky,“ dodali.

Reklama

Doporučované