Hlavní obsah

„Do jara budou všichni očkovaní, uzdravení nebo mrtví,“ varuje německý ministr

Foto: Profimedia.cz

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Reklama

22. 11. 14:30

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn prohlásil, že nejpozději do konce zimy budou mít takřka všichni v Německu imunitu proti covidu-19. Takzvaná sedmidenní incidence je teď v zemi dvojnásobná oproti předchozí vlně.

Článek

„Téměř každý v Německu bude nejspíš do konce zimy očkovaný, uzdravený nebo mrtvý,“ řekl na tiskové konferenci k aktuální epidemické situaci spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Každý, kdo není očkovaný, se totiž podle něj kvůli vysoké infekčnosti varianty koronaviru zvané delta, brzy nakazí. „Imunity je vždycky dosaženo. Otázkou zůstává, jestli to bude s pomocí očkování nebo infekce,“ soudí Spahn. Zdůraznil, že spolková vláda preferuje cestu vakcinace.

Němci budou mít podle ministra do konce roku k dispozici ještě 50 milionů dávek vakcín od tandemu Pfizer/BioNTech nebo od společnosti Moderna.

Spahn se zároveň snažil podle televize ARD rozptýlit obavy, že úřady vyzývají k očkování vakcínou od Moderny i proto, že části zásob této látky začátkem příštího roku vyprší trvanlivost. Velká část Němců preferuje Pfizer, ale Spahn ujišťuje, že obě vakcíny jsou kvalitní: „Vakcína od BioNTechu je jako mercedes a ta od Moderny jako Rolls-Royce.“

Za neděli 83milionové Německo vykázalo 30 643 nakažených. Počet nově infikovaných za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel aktuálně podle Institutu Roberta Kocha (RKI) činí 386,5, což je dvojnásobek nejhorší hodnoty za předchozí pandemické vlny. Vedení nejpostiženějších spolkových zemí dalo v uplynulých dnech jasně na vědomí, že proti rychlému šíření tvrdě zakročí.

Od pondělí tak v částech Německa lidé bez očkování proti covidu-19 nesmí do restaurace, setkávat se s přáteli nebo nakupovat v nákupních centrech. V některých regionech nesmí vycházet, pokud k tomu nemají důvod.

„Svobodě bez odpovědnosti se říká egoismus,“ řekl saský premiér Michael Kretschmer, když kritizoval neochotu obyvatel Saska nechat se očkovat. Podobně rázně hovořil i jeho bavorský kolega Markus Söder. „Očkovaní se nyní mohou oprávněně zlobit,“ řekl Söder k novým karanténním opatřením.

Sasko od pondělí přešlo na systém, kdy vstup bez očkování (případně potvrzení o překonání infekce) není až na výjimky možný. Neočkovaní se tak dostanou jen do supermarketů, lékáren a drogerií.

Pro všechny bez rozdílu se pak v Sasku zavřely bary, kluby, aquaparky, posilovny a další volnočasová zařízení. Sasko rovněž utlumilo turistický ruch, zakázány jsou na území této spolkové země tuzemské turistické zájezdy a také ubytování turistů, do hotelů tak mohou jen lidé cestující služebně.

Neočkovaným Sasko také nařídilo omezit kontakty, na návštěvu jiné domácnosti může jen jeden člověk. Očkovaní, uzdravení a děti do 16 let se nepočítají. Nejtvrdším opatřením je pak zákaz nočního vycházení, kdy od 22:00 do šesti hodin ráno nadcházejícího dne nesmí neočkovaní opouštět domov.

Toto omezení platí v saských okresech, kde sedmidenní průměr nově nakažených na 100 tisíc obyvatel překročil tisícovku. V pátek limit překračovaly dva z celkových 13 okresů, dnes jich je sedm a další se hranici blíží.

Cestou zákazu vycházení se od pondělí vydalo také Bádensko-Württembersko na jihu Německa. Omezení platí zatím ve třech okresech, kde neočkovaní od 21:00 do 5:00 následujícího dne nesmí bez pádného důvodu opustit domov. Úřady jako pádné uznávají jen pracovní a zdravotní důvody. Zemská vláda již varovala, že kvůli rychlému šíření infekce bude noční vycházení brzy zakázáno i v dalších okresech.

Stejně jako v Sasku, tak i v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Šlesvicku-Holštýnsku, Hamburku, Sársku a v dalších německých regionech musí neočkovaní počítat s omezeními, mimo jiné se nedostanou do restaurací a volnočasových zařízení.

Zkomplikovala se rovněž práce neočkovaným žurnalistům, kteří například v Berlíně nemohou na vládní tiskové konference organizované novinářským svazem BPK. Tento svaz třikrát týdně pořádá tiskové konference vládních mluvčích a mimo jiné i pravidelnou konferenci ministra zdravotnictví Jense Spahna.

Bavorsko v regionech se sedmidenní incidencí vyšší než tisíc zavedlo uzávěru i pro imunizované. Söder zpřísněná opatření označuje za de facto lockdown, naopak Kretschmer slovo uzávěra nepoužívá a hovoří o takzvaném covidovém vlnolamu.

Podle kritiků na pojmenování nezáleží, protože opatření není nic jiného než uzávěra. Na sociálních sítích pak řada uživatelů zemským vládám i spolkové vládě vyčítá, že situaci dramatizují. „Zavádíte něco, o čemž se ví, že neúčinkuje. Lidé si mezitím najdou cesty, jak vaše nesmyslná pravidla obejít, a vy se opět ukážete jako lháři,“ vzkázal na Twitteru saskému premiérovi Thomas Kuhr.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované