Článek
Případ kontaminace rozlehlého území v okolí středočeských Milovic nebezpečným azbestem vyšetřují policisté jako úmyslný trestný čin. A politika Roberta Bezděka, který v inkriminované době reprezentoval hnutí ANO, považují za jednu z ústředních postav kauzy se škodou 2,2 miliardy.
Seznam Zprávy tento případ před dvěma lety otevřely a ve středu exkluzivně informovaly, že detektivové začali kvůli azbestu stíhat pět lidí: bývalého středočeského radního za ANO Bezděka a dva krajské úředníky, kteří podle policie o poškozování přírody věděli, ale nezasáhli.
„Takto jednali úmyslně,“ píše policie v neveřejném usnesení o zahájení trestního stíhání, jehož 84 stránek Seznam Zprávy pročetly.
Kromě politika Bezděka a úředníků jsou mezi obviněnými ještě Oldřich Fiala a Lukáš Zach, jednatelé firmy Mladá RP, jíž si Středočeský kraj najal na bezpečné zlikvidování budov po sovětské armádě v bývalém vojenském prostoru v Milovicích.
Zbourali a odvezli do lesa
Kraj tohle území pronajal společnosti Mladá RP už v roce 2011. Firma měla budovy zbourat, stavební odpad zpracovat nebo odvézt na skládku. Kvůli vleklým dohadům, kolik práce udělala a kolik za to má dostat, odevzdala území kraji až v roce 2021.
Některé z desítek bouraných budov měly střechu z eternitu, dříve oblíbeného materiálu s obsahem rakovinotvorného azbestu, jehož neviditelná vlákna způsobují těžké choroby plic.
Avšak firma Mladá RP místo aby eternit bezpečně zlikvidovala, nechala krytinu podle detektivů rozdrtit společně s cihlami nebo dlažbou a pak rozvést do okolních lesů a ledabyle zakrýt zeminou.
A to v obrovském množství: Podle usnesení o zahájení trestního stíhání je takhle zasažených 22 hektarů území, kontaminované sutě je celkem 88 tun. Ostatně před dvěma lety reportéři Seznam Zpráv objevili v lesích za Milovicemi právě několik takových míst. Stromy tam byly zasypány až do výšky dvou metrů, jinde zase ze země čněly trubky, kabely a právě také úlomky z eternitových střech.
Co s tím? Odvézt a zaplatit 2,2 miliardy
Podle znaleckého posudku, který si objednala policie, bude nutné 22hektarové území zjednodušeně řečeno vybagrovat až do hloubky jednoho metru. A stavební suť s obsahem eternitu (tedy azbestu) odvézt bezpečně na určenou skládku. Podle znalců to znamená přemístit 144 tisíc tun materiálu.
„Ke kontaminaci ovzduší prašnými emisemi s obsahem azbestových vláken, může v současné době docházet za větrného počasí v okolí nezabezpečených deponií stavebního recyklátu obsahujícího úlomky odpadu s obsahem azbestu a v okolí ploch, na kterých se na povrchu terénu nacházejí neodstraněné odpady s obsahem azbestu,“ citují policisté v usnesení o zahájení trestního stíhání závěry znalců o tom, jak může dnes suť být nebezpečná pro lidi.

Na rozlehlá místa zasypaná sutí se snadno viditelnými úlomky eternitu narazili před dvěma lety i reportéři Seznam Zpráv.
V roli krajského radního měl právě Bezděk tuto zakázku na starosti.
Detektivové v usnesení o zahájení stíhání uvádějí příklad, kdy byl radní Bezděk v roce 2019 členem kontrolní skupiny vyslané z kraje přímo do Milovic.
Kontroloři měli tehdy k dispozici fotografie, jak buldozery najaté firmy rozhrnují stavební odpad po okolí. Místo aby jej - jak zněly podmínky - odvážely náklaďáky. Vedení kraje přitom díky zpracovanému projektu dobře vědělo, že tamní domy, bunkry a hangáry obsahují azbest.
Radní to věděli, říká policie
Právě ve zmíněném roce 2019 se tehdy opoziční zastupitel Michael Pánek (ODS) na veřejné schůzi krajského zastupitelstva ptal na podezřelé rozhrnování sutě z bouracích prací. Radní Bezděk tehdy odpověděl, že se jedná o „rozpracovaný stav“.
„Stav, který tam je, jsme vyhodnotili, že v žádném případě nebude stav, který je možno považovat za řádné vyklizení nemovitostí,“ prohlásil tehdy doslova Bezděk, jak zachycuje zápis ze schůze zastupitelů uveřejněný na webu Středočeského kraje.
Stejně tak měli o nakládání s tímhle odpadem, tvrdí policie, dobré informace i krajští úředníci oddělení majetku a nyní také stíhaní Jaroslav Řikovský a Jiří Pokluda.
Jedna z dalších kontrol v roce 2019 totiž konstatovala, že nejsou důkazy, že „z původních deponií byl odstraněn veškerý případně přítomný nebezpečný odpad před jejich rozhrnutím“. Neboli: Že firma Mladá RP nedoložila, že eternit skončil bezpečně (a draze) na skládce. A ne v lesích.
Trestní sazba až deset let
Pro vyšetřovatele to jsou důkazy, že Bezděk a úředníci Řikovský s Pokludou znali pravý stav demolic, a přesto nezasáhli. „O kontaminaci tohoto území všechny tyto osoby věděly a i přes tyto podněty a zjištění rizik, ve vztahu k možné kontaminaci tohoto rozsáhlého území azbestem, tyto okolnosti zcela ignorovaly,“ uvádějí v usnesení o zahájení trestního stíhání.
Úředníci Pokluda s Řikovským ve středu odpovídali, že o obvinění nic nevědí. Ve čtvrtek nebrali mobily a zprávy nechávali bez odpovědi.
Bezděk od středy nereaguje na žádosti o vyjádření. Nezvedá telefon, neodpovídá ani na zprávy. A to ani lidem z ANO. Předseda hnutí Andrej Babiš ve čtvrtek Seznam Zprávám řekl, že Bezděk musí ve veřejných funkcích okamžitě skončit. Dnes je náměstkem primátora Kladna a krajským zastupitelem. Kromě toho má také advokátní kancelář.
„Fakticky k demolici nedošlo“
Hejtmanka Petra Pecková (STAN) ve čtvrtek řekla, že stíhaní úředníci budou převedeni na jinou práci. „Ctíme presumpci neviny, současně si ale neumím představit, aby lidé, kteří byli obviněni, zpracovávali podklady k agendě a k případu, ve kterém byli obviněni a například se podíleli na vyčíslení škody,“ uvedla hejtmanka.
Bývalý radní Bezděk a úředníci jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a také z podvodu se sazbou až deset let. Fiala a Zach, jednatelé firmy Mladá RP, za nelegální nakládání s odpady, poškození životního prostředí a rovněž podvodu s desetiletou sazbou.
Další policejní zjištění se totiž týká právě možného podvodu. Za likvidaci vojenských budov kraj zaplatil firmě Mladá RP přibližně 111 milionů. Kriminalisté ale vypátrali, že jedenáct objektů - za které kraj zaplatil - dodnes stojí. „Fakticky k jejich demolici nedošlo,“ zdůrazňují v usnesení o zahájení stíhání. K tomu měla naopak firma zbořit mnohem víc dalších budov, které nebyly součástí zakázky. Celkově tedy kraj podle policistů přišel zhruba o 35 milionů.
Podnikatel Fiala se také ve středu informaci o obvinění divil. „Já nic nevím,“ prohlásil. Před dvěma lety v rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětloval, že jeho firma udělala vše, co si kraj přál. A jestli se někde objevil v lesích u Milovic eternit, mohou za to subdodavatelské společnosti, které si na práci najal.