Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Civilní kontrarozvědka BIS dlouhodobě varuje, že Česko je ve virtuálním prostoru už dávno pod silnými útoky Ruska. V první linii obrany je armádní Velitelství kybernetických sil.
Samotné velitelství se teď ale ocitlo pod palbou od ruské propagandy, která se ho pokouší zdiskreditovat. Munici má Putinův režim z Česka - dodal ji přímo místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička z opozičního ANO. Ten využil interní dokument, který podle náčelníka generálního štábu unikl z Ministerstva obrany.
Jak plyne z pátrání Seznam Zpráv, Růžička použil fragmenty zadání armádního cvičení, při němž vojáci trénovali schopnosti pro případ, že budou vládou povolaní, aby pomohli mapovat ruské manipulace voleb. Bezpečnostní složky přitom varují, že se Putinův režim pokusí parlamentní volby ovlivňovat, podobně jako v Rumunsku a Moldavsku.
Růžička ovšem mluví o „zneužití a politizaci armády“. „Za našich ministrů Velitelství kybernetických sil a jeho podřízené útvary nešmírovaly politiky, politické strany a třeba i novináře. Tohle se trošku vymklo kontrole,“ napsal mimo jiné na sociální sítě. „S armádou není něco v pořádku a dostává se na úroveň před listopadem 1989,“ uvedl také.
Jeho tezi, že kybernetický útvar armády zasahuje do předvolebního dění v Česku, vzápětí začaly šířit dezinformační zdroje, které jsou podle bezpečnostních složek napojené přímo na režim Vladimira Putina, ale i politici stran Pro a Stačilo!, kteří usilují o posty ve Sněmovně.
„Omezit osobní údaje na minimum“
Když reportéři Seznam Zpráv poslance Růžičku požádali, aby jim poskytl materiály, z nichž vychází, tak odmítl. „Nebudu za vás dělat vaši práci. Trošku se snažte,“ napsal.
Je to už podruhé, co Růžička zdroj tvrzení, která nahrávají Rusku, nechce doložit. Poprvé šlo o skupinu D a Ondřeje Vetchého.
Seznam Zprávy celou listinu, jejíž zlomek Růžička publikoval, získaly. A mluvily také s lidmi, kterých se týkala. E-mail s předmětem TAA (Analýza cílových skupin - pozn. red.) Volby a zadáním cvičení odeslal letos v únoru jeden z důstojníků kybernetického velitelství k připomínkování svým kolegům. Šlo o zadání cvičení vztažené na parlamentní volby.
„Snahu ovlivňovat budou mít i jednotlivci, organizace mimo politické spektrum, kteří budou cílit informačními operacemi na cílové skupiny – voliče – s cílem ovlivnit výsledky voleb. Tyto skupiny mohou pocházet z národního i mezinárodního prostředí,“ praví se mimo jiné v úvodu listiny, který cvičení vymezil.
Z textu jinak plyne, že armádní experti mají zmapovat terén, ve kterém se případné operace těchto aktérů mohou odehrávat. Rusové totiž pracují tak, že podporují témata, která podle nich mají možnost rezonovat ve společnosti, a měnit tak chování voličů.
„Provést segmentaci a obecnou analýzu cílových skupin voličů, identifikovat oblasti a problematiku, na kterou jednotlivé skupiny mohou slyšet. Provést segmentaci a obecnou analýzu skupin aktérů voleb a identifikovat témata, kterými budou působit na různé cílové skupiny,“ zní samotné zadání pro armádní experty.
O tom, že by měli sledovat konkrétní politiky, jak tvrdí Růžička, v zadání není ani slovo. „Omezit zpracování osobních údajů na minimum,“ zní naopak instrukce.
Náčelník armády: Nikoho nešmírujeme
Reportéři SZ s konstrukcí poslance Růžičky konfrontovali rovněž náčelníka generálního štábu armády Karla Řehku. Ten potvrdil, že Růžička zveřejnil části podkladu ke cvičení.
„Všechny jednotlivé kroky ve zmiňovaném cvičení byly konzultovány s určenými právníky. Armáda ČR se rozhodně nedopustila a nedopouští žádného šmírování politiků ani jiných občanů Česka,“ brání vojáky Řehka.
Samotný velitel kybernetických a informačních sil Radek Haratek v reakci na dotazy Seznam Zpráv uvedl, že cvičení vojákům zadal on. Podle něj už v roce 2021 přizvala Bezpečnostní rada státu (té tehdy jako premiér šéfoval Andrej Babiš) armádní kybersíly do skupiny, která se zabývala i hrozbou ovlivňování voleb.
Co mají za úkol armádní kybersíly
- Chrání IT systémy resortu Ministerstva obrany před hackerskými útoky.
- Budují schopnosti pro plánování, řízení a vedení informačních operací, který podrývají morálku a bojeschopnost protivníka. Mohou cílit nejen na nepřátelské vojáky, ale i obyvatele a vedení nepřátelských států.
- Podporují strategickou komunikaci armády a Ministerstva obrany.
- Shromažďují, analyzují a poskytují informace z kyberprostoru. V míru hlavně pro podporu komunikace armády.
- Školí vojáky, jak se chovat v kyberprostoru, aby chránili sebe, své spolubojovníky, ale i své blízké a nepodlehli informačním manipulacím protivníka.
„Nyní jsme chtěli vědět, co v případě, že znovu dostaneme pokyn se podílet na monitorování ovlivňování voleb, můžeme nabídnout dalším součástem státu a kde máme mezery. Nejlepší je cvičit na reálných datech - z médií, dat statistického úřadu nebo průzkumů veřejného mínění. Je to dost velký balík dat, abychom byli schopni to procvičit,“ vysvětlil Haratek.
„Nikdo nekritizuje tankistu, že cvičí střelbu z tanku. Naším zájmem je také obrana České republiky a musíme na to mít vytrénované schopnosti,“ dodal s tím, že cvičení na jaře skončilo. „Dokumenty jsou v archivu a od začátku března se na ně nesáhlo,“ řekl velitel.
Jak on, tak náčelník generálního štábu přitom řekli, že v reálu se na monitorování nadcházejících parlamentních voleb nijak nepodílí. Vyžadovali by k tomu mandát schválený vládou.
Nástup ruské propagandy
Růžičkovo tvrzení o tom, že česká armáda sleduje politiky, ovšem už převzala ruská propaganda, která se pokouší ovlivnit veřejné mínění Čechů.
Śíří ji například web neČT24, který je nástupcem Moskvou zřízené a v EU zakázané agentury Sputnik. Nebo síť provázaných webů Pravda, která se ruskou propagandou pokouší infikovat i umělou inteligenci. Aeronet, který už na začátku ruské invaze na Ukrajinu nechalo zablokovat kvůli spolupráci s ruskou propagandou Vojenské zpravodajství, dokonce napsal, že premiér Petr Fiala ve spolupráci s britskou tajnou službou MI6 chce ovlivnit volby.

Aeronet dlouhodobě šíří ruskou propagandu. Nyní využil tvrzení poslance Růžičky.
Tématu se chytila i domácí proruská politická scéna. Text s titulkem „Junta“,v němž popisoval údajné armádní spiknutí, publikoval například na svém blogu Daniel Sterzik známý pod svým blogerským pseudonymem Vidlák. Ten dnes společně s šéfkou komunistů Kateřinou Konečnou řídí hnutí Stačilo! a opakovaně šíří ruskou propagandu.
Vyšetření žádá také Michal Hašek, funkcionář strany PRO a bývalý hejtman za ČSSD, který byl častým hostem ruské ambasády a udržoval kontakty s motorkářským gangem Noční vlci. Ten dlouhodobě slouží jako propagandistický nástroj Vladimira Putina.

Michal Hašek sdílel Růžičkova tvrzení a žádá i reakci prezidenta.
Na dezinformační lavinovou reakci se zaměřila i čerstvá analýza organizace Čeští elfové, která si klade za cíl boj s cizími dezinformačními kampaněmi. „Celý mechanismus šíření využíval osvědčené dezinformační techniky: snímkování důvěryhodných příspěvků (například poslance Růžičky) pro zvýšení legitimity, přebírání narativů z okraje mainstreamu do proruských platforem, budování řetězové důvěry: politik → alternativní web → proruský kanál, opakování klíčových pojmů: deep state, junta, seznamy opozice. A především obracení narativu: Údajná obrana demokracie se stává nástrojem její destabilizace,“ konstatuje analýza.
Listinu dostalo ministerstvo. Pak unikla k Růžičkovi
Jak je možné, že interní listina, kterou vytvořily české armádní kybersíly, přes místopředsedu sněmovního bezpečnostního výboru doputovala až k ruské propagandě, není zcela jasné.
Růžička na dotaz, kdo mu dokument předal, odpovědět odmítl. Jak ale dokázali porovnat reportéři SZ, pasáže, které zveřejnil, pocházejí z pracovní verze materiálu z 18. února 2025, která se drobně liší od finálního zadání. Původní verzi přitom měla měsíce k dispozici jen úzká skupina nejvyšších důstojníků kybersil.
Poslanec ANO ji ale zveřejnil měsíc poté, co draft v červnu obdrželi dva náměstci ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Ministerstvo obrany si totiž detaily cvičení vyžádalo.
Růžička následně s pomocí dokumentu zaútočil i na náčelníka generálního štábu Řehku, s nímž má dlouhodobě vyhrocené vztahy, stejně jako sama Černochová.
Šéf generálního štábu Řehka Seznam Zprávám napsal, že materiál k Růžičkovi unikl právě z ministerstva.
„Proč unikají interní informace z Ministerstva obrany, které jsou následně šířeny poslancem Růžičkou a zneužívány proruskou dezinformační scénou, by měly šetřit jiné orgány než náčelník generálního štábu, ale zřejmě mají jiné a důležitější úkoly. Naše interní neformální šetření, které jsme si v rámci armády provedli z vlastní iniciativy, mě vede k domněnce, že panu poslanci účelově postupují informace jedinci z civilní části Ministerstva obrany, kterým je na vyžádání poskytly Informační a kybernetické síly,“ uvedl.
„Podle mého názoru založeného na zkušenostech z praxe se navíc nejedná o nový vzorec chování,“ dodal bez dalších podrobností šéf armády.
Ministerstvo obrany však tvrdí, že od nich nic neuniklo. „Zásadně odmítáme, že by kdokoli z vedení Ministerstva obrany předával komukoli jakékoli interní dokumenty,“ reagoval pro Seznam Zprávy mluvčí Ministerstva obrany David Šíma.
Dotazy na samotné výroky Růžičky odklání ministerstvo na Řehku. „Záležitostmi týkajícími se činnosti Velitelství kybernetických sil a informačních operací se zabývá výhradně náčelník generálního štábu,“ dodal mluvčí.
Růžička: Nic neřeknu, trošku se snažte
Seznam Zprávy místopředsedu výboru pro obranu Pavla Růžičku požádaly o doložení jeho tvrzení. Ten ale telefon nezvedl. Komunikace tak probíhala pomocí SMS.
Pane poslanče, sleduji, co publikujete na sociálních sítích ohledně aktivit Velitelství informačních a kybernetických sil. Odkud prosím pochází ten materiál, z něhož jste zveřejnil úryvky? Jak se k vám dostal? A poskytl byste mi prosím ty podklady, z nichž jste vyvodil, že vojáci „šmírují politiky, politické strany a třeba i novináře“ a že jde o „zneužití armády“?
Vám určitě neposkytnu vůbec nic. Nebudu dělat za vás vaši práci. Trošku se snažte. Přečtěte si Ústavu ČR.
Přinášíte velmi závažná tvrzení, která přebírá ruská propaganda. A nejste tato tvrzení ochoten doložit. Působí to, dle vás, důvěryhodně?
Ptejte se náčelníka generálního štábu, proč nechal vyřadit z výboru bod, který byl v programu. Mohlo být vše vyřešené. (Řehku s tvrzením Růžičky Seznam Zprávy konfrontovaly. „O tom, který bod se dostane na jednání výboru v Poslanecké sněmovně, rozhodují demokraticky zvolení poslanci, nikoliv náčelník generálního štábu,“ uvedl. - pozn. red.)
Pane poslanče, já se ptám vás, protože vy tvrdíte, že se armáda pokouší ovlivnit politickou soutěž v Česku. Co vám prosím brání to doložit?
Tím naši debatu považuji za uzavřenou.
Čili jestli to chápu správně, nejste ochoten veřejnosti doložit, z čeho ve svých závažných tvrzeních vycházíte?
Nejsem ochoten debatovat s vámi.
Já po vás nechci, abyste se mnou debatoval. Jen prosím, abyste doložil, co tvrdíte. Tedy že armáda zasahuje do politické soutěže v Česku a „šmíruje politiky“.
Vyčkejte, vše se včas dozvíte.