Článek
Europoslanec zvolený za Motoristy Filip Turek začal v předvolebních materiálech používat akademický titul magistr. Opoziční politik, u něhož nedávno vyvstaly otazníky ohledně předchozího bakalářského studia, zdárně dokončil magisterské studium na pražské privátní vysoké škole University College Prague.
Potvrdilo to vedení školy. „Pan Turek v červnu tohoto roku úspěšně složil státní závěrečnou zkoušku, jejíž součástí je i obhajoba diplomové práce. Na základě toho mu byl přiznán akademický titul magistr,“ uvedl na dotaz Seznam Zpráv rektor Dávid Melas.
V celorepublikovém systému Theses.cz je uložena Turkova diplomová práce.
„Práci jsem řádně obhájil 12. června před komisí, složil státní závěrečné zkoušky s hodnocením A (výborně), i když mě profesoři ‚grilovali‘ déle než obvykle, což bylo vlastně poučné… Vedoucí práce mi dal maximálních 60 bodů s poznámkou, že je ‚excelentní‘ a doporučuje ji k rigoróznímu řízení,“ popsal Turek pro Seznam Zprávy finále svého studia.
Jak už ale uvedl server iDNES.cz, který na zakončení Turkova magisterského studia upozornil jako první, od oponenta získal europoslanec původně o stupeň horší hodnocení B (velmi dobré). Hlavně kvůli určité předpojatosti k osobě Václava Klause.
„Kontroverzní nástroj zahraniční politiky“
Turek si jako téma své diplomové práce vybral problematiku, která souvisí s americkou zahraniční politikou. A to právě ve vztahu k postojům, jež zastává bývalý český premiér a prezident Klaus. „Americká hegemonie, intervencionismus a česká zahraniční politika: Pohled Václava Klause jako bytostného anti-intervencionisty“ zní celý název Turkovy diplomové práce.
Europoslanec pro Seznam Zprávy uvedl, že si téma zvolil ve spolupráci s vedoucím své práce, kterým byl profesor Jan Eichler.
Turkova práce, která i s přílohami čítá 107 stran, poukazuje na údajné negativní dopady amerického vměšování po světě a využívání NATO. Celým materiálem prostupují Klausovy dobové citace, které navozují dojem, že bývalý vrcholný český politik před podobnými zásahy vždy varoval a došlo na jeho slova.
Europoslanec přitom poukazuje na dění v Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libyi a aktuálně i na Ukrajině. Případové studie prý prokazují přímou vazbu mezi těmito (americkými) intervencemi a regionální destabilizací.
„Americký intervencionismus, legitimizovaný argumenty od podpory demokracie po boj proti terorismu, se stal kontroverzním nástrojem zahraniční politiky USA po skončení studené války,“ napsal Turek hned na úvod své diplomky.
„Václav Klaus… představuje jednoho z nejvýraznějších kritiků amerického intervencionismu v českém prostředí. Jeho postoje založené na důrazu na národní suverenitu a skepticismu vůči sociálnímu inženýrství vytvářejí konzistentní anti-intervencionistický myšlenkový rámec hodný hlubší analýzy,“ uvedl v textu dále Turek na adresu bývalého prezidenta, který opakovaně vyjádřil sympatie jak jemu samotnému, tak i Motoristům. Předsedou Motoristů je Petr Macinka, který dříve vedl Institut Václava Klause.
V pasáži věnované Ukrajině Turek píše, že aktuální válka představuje pro Klause „potvrzení jeho dlouhodobých varování“ před riziky expanze NATO. „To není válka Ukrajiny s Ruskem, ale válka západního světa v čele s USA a Ruskem,“ cituje Turek Klause.
Práce s „hodnotovým zabarvením“
Oponentem Turkovy diplomky byl Jan Polišenský, který na University College Prague vyučuje. Europoslancovu práci víceméně chválí a hodnotí ji po formální i obsahové stránce jako „vcelku zdařilou“. Také zdůrazňuje, že prověrka v antiplagiátorském systému dopadla dobře a práce „nevykazuje známky plagiátu“.
I přesto Polišenský některé vady na kráse vidí. Předně v tom, že Turek v některých pasážích vypadává z role a odchyluje se od pravidel vědecké práce. A to právě v tom, jak líčí Václava Klause.
„Přestože je Václav Klaus znám svými anti-intervencionistickými postoji, formulace cíle by měla zůstat hodnotově neutrální a neanticipovat výsledek analýzy. Již v samotném názvu i cíli práce se předjímá interpretace Klause jako bytostného anti-intervencionisty, což může vést k potvrzujícímu přístupu místo kritického zkoumání,“ uvedl v posudku Polišenský.
„Je třeba připomenout, že diplomová práce má charakter odborného vědeckého textu, který by měl být co nejvíce neutrální, věcný a analytický, bez výrazného hodnotového zabarvení,“ uvedl dále oponent. Podle něj jde spíš o případovou studii zaměřenou na jednu osobu než o systematický výzkum.
Turek tvrdí, že se snažil zachovat si odstup. „Osobně jsem sám skeptický k intervencím, ale v práci jsem se držel neutrálního, empiricky podloženého přístupu, jak to vyžaduje seriózní výzkum,“ popsal Turek pro Seznam Zprávy s tím, že diplomové práci prý věnoval veškerý volný čas od února 2023, kdy na University College Prague začal studovat.
„Celkově to byly stovky hodin – psaní práce, konzultace, studium literatury a analýzy. Bylo to extrémně náročné skloubit s prací v Evropském parlamentu, proto jsem si studium prodloužil,“ popsal dále, kolik času své práci údajně věnoval.
O zacílení na Klause svědčí i to, že v závěrečném seznamu použité literatury vypisuje Turek mezi primárními zdroji celkem 99 Klausových publikací, projevů, komentářů a rozhovorů, ostatní literatura má „jen“ 63 položek.
„Měl jsem přímý přístup k panu prezidentovi Klausovi, s nímž jsem mohl vést osobní rozhovory a už předtím jsem měl načtené prakticky všechny jeho knihy, články a projevy z období 1990 až 2025,“ popisuje Turek osobní vazby na bývalou hlavu státu.
Bakalářskou práci neukázal
Bakalářské studium europoslanec a čestný prezident strany Motoristé sobě absolvoval už před více jak deseti lety na již zrušené Vysoké škole aplikovaného práva. Sám uvádí, že řádným způsobem, nicméně důkaz, který by jeho slova potvrdil, vydat odmítl.
Svou bakalářskou práci, o kterou jej Seznam Zprávy začátkem roku žádaly, nechtěl dát z ruky. Europoslanec poslal reportérům pouze dvě fotografie, jež mají doložit, že tato práce existuje. Současně si vymínil, že nechce, aby tyto snímky byly publikovány.
Pochybnosti ohledně Turkova studia vyvstaly, kdy se bakalářskou práci snažil neúspěšně vystopovat server Voxpot. Seznam Zprávy ale poté ověřily, že bakalářským titulem z Vysoké školy aplikovaného práva tento politik skutečně disponuje.