Hlavní obsah

Černochová chce téměř tři miliardy na urgentní nákup vojenské techniky

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Reklama

23. 4. 2022 8:11
aktualizováno • 23. 4. 2022 10:12

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) požádala o mimořádné zvýšení rozpočtu Ministerstva obrany na urgentní nákupy vojenského vybavení.

Článek

Černochová o zvýšení rozpočtu Ministerstva obrany o 1,4 miliardy korun požádala dopisem ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), řekla ve Washingtonu. Obrana zároveň vyčlení ze svého rozpočtu dalších asi 1,4 miliardy korun, celkem tak podle její ekonomické náměstkyně Blanky Cupákové půjde na urgentní nákupy asi 2,8 miliardy korun. Za většinu peněz budou pořízeny nákladní automobily Tatra.

Zástupci vlády již dříve avizovali, že pokud bude Ministerstvo obrany kvůli zhoršené bezpečnostní situaci po ruské agresi na Ukrajině potřebovat přidat peníze, vláda bude připravena úřadu vyjít vstříc. Poslanci již na žádost Černochové při schvalování rozpočtu na letošní rok původně vládou předložený návrh zvýšili o miliardu korun na 89,15 miliardy korun. Peníze ministerstvo použilo na nákup ručních palných zbraní.

Bezpečnostní rada státu podle Cupákové ministryni uložila, aby hledala možnosti urgentních nákupů vojenského materiálu. Úřad proto oslovil české zbrojaře s dotazem, jaký požadovaný vojenský materiál jsou letos schopni České republice přednostně dodat.

V současné době má ministerstvo podle Cupákové možnost urychleně nakoupit vojenský materiál za 2,8 miliardy korun, většinou jde o nákladní vozy Tatra. Úřad proto provedl revizi svého rozpočtu. Z různých položek může na urgentní nákupy uvolnit 1,4 miliardy korun. O zbytek peněz ve výši asi 1,36 miliardy korun pak požádal Ministerstvo financí. Uvolnění peněz bude muset schválit vláda.

„Plním to, co jsem říkala, že budu o finanční prostředky žádat průběžně podle toho, jak budu vědět, co budeme schopni utratit,“ řekla Černochová. „Chápu, že situace je ve všech resortech složitá, že peníze mohou chybět školákům, v sociální oblasti, ve zdravotnictví. Že peněz je nedostatek a já nemůžu být křeček, který si stahuje peníze pod sebe a nedokáže je utratit,“ dodala. Nevyloučila, že letos může požadovat ještě další peníze.

Podle Cupákové je domluveno s kopřivnickým výrobcem, že je schopen slíbená vozidla dodat ještě letos. Bezpečnostní situace podle náměstkyně umožňuje Ministerstvu obrany uplatňovat při urgentních nákupech v oblasti obrany a bezpečnosti jednací řízení bez uveřejnění.

Pandury i Titusy

Už na počátku dubna vláda schválila desítky miliard pro českou armádu. Ministerstvo obrany plánuje ještě letos zahájit akviziční proces u projektů za 14,58 miliardy korun. Konkrétně jde třeba o nákup balistických prostředků, munice, posílení pozemní přepravy nebo o ruční palné zbraně.

V následujících dvou letech chce resort urychlit nákupy za 33,77 miliardy korun. Jde například o doplnění počtů kolových obrněných vozidel Pandur a Titus, pořízení ženijních prostředků, lehkých útočných vozidel, taktického satelitního systému či komunikačních a informačních prostředků.

I kvůli krizi na Ukrajině se vystupňoval tlak, aby členské státy NATO co nejdříve vydávaly na svou obranu slíbená dvě procenta HDP. Česká vláda se již dříve zavázala tohoto cíle dosáhnout v roce 2025. Ministerstvo obrany dlouhodobě upozorňuje, že významné zbrojní zakázky je obtížné připravit v krátké době, a čerpání rozpočtu tak nelze z roku na rok podstatně navýšit.

S plánováním investic má úřadu pomoct připravovaný obranný fond, na který by plynula část prostředků, určená na zbrojní investice. Ministerstvo by tak mělo lepší představu, kolik peněz bude mít v příštích letech k dispozici, a mohlo tak lépe své výdaje plánovat zejména ve víceletém horizontu. Z fondu se pak bude čerpat podle toho, jak bude ministerstvo uzavírat smlouvy s dodavateli. Jeho zřízení vládní koalice slíbila ve svém programovém prohlášení.

Kromě zákona o zřízení obranného fondu ministerstvo chystá i předpis, který by uzákonil povinnost státu dávat na obranu dvě procenta HDP.

Černochová jednala v USA o budoucí vzájemné obranné dohodě mezi Českem a Spojenými státy. Před odjezdem pak vyvolal politický rozruch její příklon pro vojenskou základnu USA v Česku.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětlila, že jako občanka by byla pro základnu USA v Česku. Dodává ale, že jinak se o ničem takovém nevyjednává a že „takové téma není na stole“.

„Jako občanka Černochová a politička ODS jsem pro, aby v Česku základna byla. Celé téma vzniklo v kongresové atmosféře, kde to zmínil Saša Vondra, který vyslovil své letité přání, aby základna v České republice byla. To bylo politické, hodnotové prohlášení,“ řekla ministryně.

Reklama

Doporučované