Hlavní obsah

Pavel s lídry mluvil o obraně. Babiš zvažuje trestní oznámení na ministerstvo

Foto: Profimedia.cz

Prezident Petr Pavel po jednání s předsedy sněmovních stran. Mluvil s nimi hlavně o bezpečnosti.

Prezident Petr Pavel jednal ve čtvrtek se sněmovními stranami o bezpečnosti. Například šéf ANO Andrej Babiš kritizoval nákupy Ministerstva obrany. Nevyloučil ani podání trestního oznámení.

Článek

Petr Pavel zdůraznil, že je rád, že všichni zástupci stran jeho pozvání na čtvrteční jednání o bezpečnosti přijali. Na schůzku na stejné téma, kterou v březnu svolal premiér Petr Fiala, naopak nedorazili zástupci hnutí ANO a SPD.

„Situace ohledně bezpečnosti je dnes možná nejhorší za dobu existence samostatné České republiky. Celkem logicky bude předmětem nadcházejících voleb,“ řekl prezident. Dodal, že jeho cílem nebylo odradit šéfy stran od toho, aby téma ve volbách zdůrazňovali. Varoval je však, aby ho nezneužívali k rozdělování společnosti a politizaci.

„Konec války ovlivní Evropu na desetiletí“

Názory související s bezpečností či obranou odlišné od těch Pavlových lze dlouhodobě zaznamenat především u hnutí SPD či ANO. Zatímco prezident podporuje členství Česka v NATO, SPD například hlasitě mluví o vůli k prosazení referenda o vystoupení z Aliance. Po čtvrtečním jednání na Hradě ale obě strany akcentovaly spíš shodu.

Se všemi včetně opozice se prezident podle svých slov shodl na tom, že členství Česka v NATO a v EU je v současné době nejlepší garancí bezpečnosti země.

Podle Pavla se to nevylučuje ani právě s šéfem SPD Tomio Okamurou prosazovaným referendem o vystoupení z NATO. „SPD nezpochybnila naše členství v NATO a EU, ale zdůraznila, že se zasazují o to, aby měli občané právo v referendu vyjádřit případnou vůli k setrvání v Alianci. V tom se názorově lišíme, protože já nejsem přesvědčen, že referendum o takto důležitých otázkách by se dalo připravit v krátké době,“ popsal prezident. Na případu odchodu Velké Británie z EU – brexitu –, který následoval po referendu občanů, je podle něj znát, že se musí přichystat velmi důkladně.

Předseda SPD Tomio Okamura mimochodem v dubnové debatě na CNN Prima News mlžil kolem toho, zda by se sám daného referenda účastnil. Připustil, že by možná ani nehlasoval. Nyní ale vysvětluje, že by dal hlas vystoupení Česka z NATO.

„K referendu bych samozřejmě šel a pocitově hlasoval pro vystoupení. Ale v současné situaci, kdy chybí vojáci a členové aktivních záloh, není Česko obranyschopné. Tudíž bychom se ocitli v bezpečnostním vakuu bez jakékoli alternativy. Musíme ji vytvořit,“ přiznal.

Dodal, že prosazení zákona o referendu bude jednou ze základních podmínek účasti SPD v možné další vládě. „Je to na výsledku jednání, ale stejně jako hnutí ANO mluví o EET, tak my mluvíme o zákonu o referendu,“ doplnil. Rovněž přiznal, že zavedení referenda by trvalo nejméně dva roky.

Dál Okamura připomněl, že šlo o první jednání hnutí s prezidentem. „My jsme si vyměnili názory na aktuální témata, proběhlo to v pracovní atmosféře,“ řekl redakci Seznam Zpráv. SPD přitom v předvolební kampani zvedá otázky související s bezpečností Česka pravidelně. Ostře se vymezuje zejména proti pomoci Ukrajině a vyzývá i k návratu ukrajinských uprchlíků do napadené země. Podle Okamury ale toto předmětem sporu s prezidentem nebylo. Žádná výtka naším směrem nezazněla. Ohledně Ukrajiny došlo k výměně názorů,” upřesnil šéf SPD.

Prezident po jednání se všemi stranami zdůraznil, že způsob ukončení války na Ukrajině ovlivní mezinárodní bezpečnost na desetiletí dopředu. „Je potřeba společně hledat řešení pro to, abychom byli lépe připravení naši zemi bránit a udělat vše proto, abychom případného útočníka odradili,“ uvedl.

ANO kritizuje armádní nákupy

Mezi hlavními tématy, která s prezidentem řešili zástupci nejsilnějšího opozičního hnutí ANO, byla personální poddimenzovanost armády, ale i nákupy Ministerstva obrany.

„Resort nakupuje netransparentně,“ tvrdí šéf ANO Andrej Babiš. Nevyloučil ani podání trestního oznámení.

Prezident po jednání uvedl, že je v pořádku kritizovat resort vedený vládní koalicí SPOLU. „Je legitimní, že přijde a předloží argumenty, které kritiku podloží. Jen jsem varoval, aby v rámci kritiky nedošlo ke zpochybňování výdajů na obranu. Hnutí ANO jednoznačně vyloučilo, že o nic takového jim nejde,“ řekl Pavel s tím, že se na tom s hnutím shodl.

Foto: Seznam Zprávy

Andrej Babiš.

Hnutí ANO poslední měsíce také směřuje výtky k české muniční iniciativě, kterou vláda Petra Fialy (ODS) naopak často vyzdvihuje jako jeden ze svých klíčových úspěchů. Místopředseda ANO Karel Havlíček ještě v lednu prohlašoval, že ji zruší. Nedávno ale v kritice zvolnil a popisuje, že hnutí chce jen audit projektu.

Podle prezidenta s ním na čtvrteční schůzce zástupci strany téma ale neřešili. „Ale jejich názory na projekt znám. Naši partneři, kteří do iniciativy přispívají největšími prostředky, dostali prostor, aby vyslali své auditory, kteří se přímo na Ministerstvu obrany mohou dívat pod prsty těm, kdo projekt připravují, aby věděli, jak je s jejich penězi zacházeno,“ popsal. Dodal, že od žádného ze států zatím nezaznamenal stížnost, že by cokoli probíhalo nekorektně.

Doporučované