Hlavní obsah

Prezident Pavel se přestěhoval na Hrad

Foto: Tomáš Fongus

Petr Pavel během stěhování na Pražský hrad.

Reklama

27. 3. 9:51
aktualizováno • 27. 3. 15:42

Prezident Petr Pavel se dnes přestěhoval z Hrzánského paláce na Pražský hrad. Potvrdil to tiskový tým prezidenta. Podle mluvčí Markéty Řehákové by odpoledne měl mít Pavel na Hradě první schůzky.

Článek

Prostory určené pro prezidenta, jeho manželku a kancléřku již byly podle mluvčí zkontrolovány a jsou nyní bezpečnostně v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane.

Pavel si na Hrad některé drobnosti přenesl dnes odpoledne. Spolu s ním se na Hrad přesune i jeho tým. Nekonala se proto pravidelná pondělní tisková konference.

Foto: Tomáš Fongus

Petr Pavel na Pražském hradě.

Prezident bude odpoledne prvně z nové kanceláře úřadovat. Spolu s ním se na Hrad přesunuje i jeho tým.

Pavel od přelomu ledna a února využíval Hrzánský palác, který mu po zvolení zapůjčila vláda. Zůstal v něm i po své inauguraci, která se konala 9. března.

Krátce po svém zvolení Pavel vyjádřil obavy z možných odposlechů v kancelářích hlavy státu a z údajného působení soukromé bezpečnostní agentury na Hradě. Jak ale zjistil reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa, stejná firma pracovala během kampaně i pro Pavlův tým.

Prostory nechal Pavlův tým zkontrolovat příslušnými státními institucemi. Už dříve Pavel řekl, že na Hradě bude používat stejnou kancelář jako jeho předchůdci Miloš Zeman, Václav Klaus i Václav Havel.

Podle Řehákové jsou hradní prostory kontrolovány postupně, prověřeny byly už třeba místnosti určené pro prezidenta, první dámu Evu Pavlovou a kancléřku Janu Vohralíkovou. Podle Řehákové jsou nyní prostory v pořádku, na zprávu o kontrole od příslušných státních úřadů ale zatím tým prezidenta čeká.

Kontroly a úpravy se týkají také Lumbeho vily, kde bude prezidentský manželský pár pobývat v pracovní dny. V domě je podle prezidenta potřeba vymalovat a případně změnit nábytek. Minulé pondělí avizoval, že příprava je otázkou několika týdnů. O víkendech by podle dřívějších vyjádření Pavel rád jezdil do svého domova v Černoučku na Litoměřicku.

Pavel má tento týden v plánu návštěvu Moravskoslezského kraje. V úterý a ve středu se setká s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem nebo ostravským primátorem Tomášem Macurou (oba dříve ANO), kteří ho podpořili v prezidentské volbě. V plánu má sfárat do dolu Darkov, navštívit automobilku Hyundai v Nošovicích nebo se setkat se studenty Ostravské univerzity a Gymnázia Petra Bezruče.

Moravskoslezský kraj bude prvním regionem, kam se Pavel vydá po své inauguraci. Ještě před ujmutím se prezidentského úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj.

Aktualizace: Doplnili jsme aktuální fotografie prezidenta Pavla.

Reklama

Doporučované