Hlavní obsah

Šílence je třeba izolovat, řekl prezident Zeman na adresu Putinova Ruska

Proslov Miloše Zemana vysílaly Seznam Zprávy v přímém přenosu.Video: ČTK

 

Reklama

24. 2. 11:01
aktualizováno • 24. 2. 11:16

„Domnívám se, že je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány, a mám tím na mysli především vyřazení Ruské federace z platebního styku,“ řekl dnes v projevu k národu prezident Miloš Zeman.

Článek

„Vážení spoluobčané, dnes v časných ranních hodinách Ruská federace zaútočila na Ukrajinu. Jedná se o akt nevyprovokované agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit. A to nikoliv pouze slovy, ale také činy,“ řekl prezident.

„Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda. Prostudoval jsem si podrobně projev prezidenta Putina z dnešního rána a odpovím na něj jedinou větou: domnělé nebo skutečné chyby, jako bylo bombardování Jugoslávie nebo vstup do Iráku, nemohou být ospravedlněním chyb vlastních. Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru,“ dodal Zeman.

Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda.
Miloš Zeman, prezident České republiky

„Před několika dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí, přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu. Domnívám se, že je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány, a mám tím na mysli především sankci v oblasti takzvaného SWIFT, což je mezinárodní bankovní síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku,“ podotkl.

Musíme být stateční, agresi si nenecháme líbit

„Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale také konkrétními opatřeními. Chtěl bych vyzvat naše občany ke klidu, chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. Zítra odpoledne se zúčastním videokonference hlav států NATO a pozval jsem na tuto videokonferenci i pana premiéra Fialu, protože se domnívám, že i když se třeba lišíme v názorech na státní rozpočet, v této vážné situaci je zapotřebí postupovat naprosto jednotně,“ upozornil.

„Věřím, že se situace uklidní, nikoliv však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi. Hluboce lituji, že k tomu dochází, ale musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si agresi nenechají ve vlastním zájmu líbit,“ uzavřel prezident svůj proslov.

Zeman hovořil o blamáži zpravodajských služeb USA

Minulý týden řekl, že nečeká, že Rusko zahájí ozbrojený útok vůči Ukrajině. Informace o ruské invazi označil v rozhovoru pro Mladou frontu DNES za další blamáž amerických tajných služeb. Vyjádřil přesvědčení, že Rusům by válka přinesla víc škody v podobě sankcí než užitku v tom, že vyšlou Kyjevu vojenské varování.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

  • Jak postupuje ruská armáda: VÁLKA V MAPÁCH
  • Podívejte se, kolik lidí našlo azyl ve vaší obci: UPRCHLÍCI V DATECH
  • Ukrajinské velení napravilo problém na Donbasu: ZPRÁVY Z BOJIŠTĚ
  • Jak to vypadá v Záporožské jaderné elektrárně po ostřelování: VIDEO
  • Objevily se nové fotografie z Ukrajiny. Prý ukazují ruskou brutalitu: FOTKY
  • Proč je Ukrajina pro Rusko tak důležitá: UKRAJINA V DATECH

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

„Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku,“ řekl tehdy Zeman. Nevyloučil to, že situace může vyústit v lokální konflikt na hranicích samozvaných republik na Donbasu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované