Hlavní obsah

Síkela poslal dopis von der Leyenové. Postavil se proti klimatickým plánům

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Český eurokomisař Jozef Síkela.

Eurokomisař Jozef Síkela vyjádřil vážné pochyby o nových klimatických plánech, které ve středu představila Evropská komise.

Článek

Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu Komise představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici. Komise navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Stalo se tak navzdory výhradám některých států včetně Česka.

Síkela podle časopisu Der Spiegel v dopise plně podpořil dosažení cíle takzvané uhlíkové neutrality do roku 2050, „vážné obavy“ ale vyjádřil ve vztahu k cíli pro rok 2040. „Náš návrh musí brát ohled na ekonomickou a sociální realitu a potřebuje široké politické a veřejné přijetí mezi členskými státy. V současnosti tomu tak není,“ cituje Síkelu Der Spiegel. V Evropské komisi má český zástupce na starosti mezinárodní partnerství.

Síkela v dopise zdůraznil, že je nutné posílit konkurenceschopnost Evropy. Klimatické cíle podle něj nesmějí ohrozit energetickou bezpečnost. „Boj s vysokými cenami energií musí být nadále jedním z našich klíčových cílů,“ dodal.

Komise návrh představila tento týden ve středu, předtím tentýž den ho na svém pravidelném jednání v Bruselu schválila. Síkela se tehdy zasedání takzvaného kolegia nezúčastnil, protože byl podle svého mluvčího na rozvojové konferenci v Seville ve Španělsku.

Návrh Evropské komise musí získat souhlas členských států (stačí ale kvalifikovanou většinou) i Evropského parlamentu. Stanovení cíle pro rok 2040 podle Komise poskytne jistotu investorům, inovacím, posílí vedoucí postavení evropských podniků v průmyslu a zvýší energetickou bezpečnost Evropy. Stanovení dílčího cíle pro rok 2040 má především zajistit dosažení cíle hlavního, a sice takzvané uhlíkové neutrality do roku 2050. V současnosti má EU také cíl snížit množství emisí o 55 procent do roku 2030 proti roku 1990.

Premiér Petr Fiala už ve středu řekl, že Česko se stanovováním dalšího klimatického cíle nesouhlasí. Je podle něj potřeba mít na paměti prosperitu a ekonomické aspekty. Domnívá se, že je naopak potřeba některé věci korigovat a přizpůsobovat realitě. Vůči novým klimatickým cílům se ohradila také česká opozice. Německý časopis Der Spiegel ve svém článku čtenářům připomněl, že se v říjnu v Česku budou konat parlamentní volby.

Doporučované