Hlavní obsah

Beznadějné exekuce? Ženy vypráví, jak jim Milostivé léto obrátilo životy

Foto: Shutterstock.com

Do 28. ledna se mohou lidé zbavit svých závazků. Zaplatí původní dluh a poplatek a stát jim promine náklady, které následně vznikly.

Reklama

4. 1. 2022 15:00
aktualizováno • 4. 1. 2022 16:26

Dvě ženy a jejich příběhy ukazují, jak poměrně nenápadná oddlužovací akce, která právě v Česku běží, může zásadně změnit životy. Takzvané Milostivé léto nabízí šanci na existenci bez často zdrcujících závazků.

Článek

Článek si můžete pustit také v audioverzi.

Život bez dluhů a exekucí, o kterém si mohly ještě nedávno nechat jen zdát, mají na dosah dvě ženy, které své příběhy svěřily Seznam Zprávám. Hovoří o tom, jak jim akce Milostivé léto, jež navzdory názvu poběží až do 28. ledna, pomohla ze dna.

„Já nevím, asi se z toho zblázním,“ směje se seniorka Jana z Karlovarského kraje. V jejím hlase se poprvé objeví odstín radosti. Odpovídá totiž na dotaz, co má v plánu, pokud se jí podaří zbavit se závazků.

Bývalý přítel mě týral a zhroutila jsem, protože jsem přišla o syna. A ještě se mi spustila Crohnova choroba. Skončila jsem na dně v Bohnicích a tam sociální pracovnice řešila moje pokuty a já jsem tak zjistila, že mám exekuce.
paní Esmeralda

„Zbláznit se“ není úplně konkrétní vize, leč je alespoň optimistická. Do té doby paní Jana v rozhovoru s reportérem líčí pouze své dlouhé trápení s dluhem z podnikání. S exekucí bojuje již téměř patnáct let. Nejprve ji splácela z výplaty, od roku 2013 se však dluh snaží umořovat z nevysokého důchodu. Ještě v létě měla zdrcující vyhlídky – zdálo se, že se nevyhne dražbě domu.

Nyní se vše začíná v dobré obracet.

Opustila zakouřený bar, následky si nese dodnes

Paní Jana se svým mužem v devadesátých letech provozovali bar v širším centru Karlových Varů. Prostory si pronajímali od města.

„Doktor mi řekl, abych se vyhnula zakouřenému prostředí. Tenkrát se kouřilo všude. Tak jsme to probírali, a nakonec se rozhodli bar pustit,“ vysvětluje, proč podnik koncem devadesátých let zavřeli.

Právě s tímto okamžikem se pojí začátek finančních problémů. „Odnesla jsem klíče od baru do realitky, která spadá pod město a myslela, že tím to končí,“ popisuje Jana. Připomíná, že zaplatila ještě poslední nájem.

Na jaké dluhy se Milostivé léto vztahuje?

Nárok na Milostivé léto vzniká u těchto subjektů:

 • Česká republika,
 • územní samosprávný celek, včetně městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města nebo městské části hlavního města Prahy,
 • státní příspěvková organizace,
 • státní fond,
 • veřejná výzkumná instituce nebo veřejná vysoká škola,
 • dobrovolný svazek obcí,
 • regionální rada regionu soudržnosti,
 • příspěvková organizace územního samosprávného celku,
 • ústav založený státem nebo územním samosprávným celkem,
 • obecně prospěšná společnost založená státem nebo územním samosprávným celkem,
 • státní podnik nebo národní podnik,
 • zdravotní pojišťovna,
 • Český rozhlas nebo Česká televize,
 • právnická osoba, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby (dále jen „veřejnoprávní oprávnění“).

Zdroj: Nedlužím státu

Zpětně se ukázalo, že z pohledu města nebyl pronájem ukončený a manželům, kteří řešili své zdravotní problémy, naskakoval dluh. Že čelí exekuci, se podle svých slov paní Jana dozvěděla až kolem roku 2008, kdy nastoupila do zaměstnání v řetězci hypermarketů.

Letos před začátkem takzvaného Milostivého léta se dokonce zvažovala i dražba domu, kde Jana s mužem žijí. „Připadalo mi, jako kdyby to chtěli stihnout, než přijde Milostivé léto,“ říká. Podotýká, že ve spolupráci s odborným poradcem z Člověka v tísni se jim podařilo dražbu odvrátit.

Právě přes Člověka v tísní se aktuálně snaží i oddlužit. Manželům totiž i po letech zbývá zaplatit celou dlužnou částku. „Abych se z toho vykoupila, zbývá mi 119 tisíc, to je jistina, plus k tomu poplatky. Dohromady to vyjde na 120 026 korun,“ říká seniorka. Dodává, že i tato částka je nad jejich síly. Pomoci ovšem mohou peníze ze sbírky SOS Milostivé léto. Ovšem i tak část peněz zaplatí Jana s manželem ze svého, část složí Člověk v tísni ze sbírky.

Jana už zaplatila 204 tisíc korun, původní dluh 119 tisíc korun, tak reálně přeplatila. Ovšem v praxi odkrajovala jen ze stále rostoucích nákladů. Seniorka tak i přes splácení čelila závazku ve výši přes šest set tisíc korun. Díky Milostivému létu stačí zaplatit méně než pětinu.

Žena, která je od roku 2013 v důchodu, se snaží ušetřit svého muže problémů. „Je nemocný se srdcem, tak to řeším já, nechci ho tím zatěžovat,“ vysvětluje. Dodává, že stejně tak opatrně mu případně sdělí novinu, že se exekuce po letech zbavili.

Milostivé léto – speciál

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Seznam Zprávy sledovaly akci Milostivé léto. Až do 28. ledna 2022 se umožnilo dlužníkům ukončit exekuční řízení pouhým zaplacením původní vymáhané částky plus poplatku exekutorovi ve výši 907,50 Kč včetně DPH. Odpouštěly se tak úroky a penále.

Dětské dluhy jako tajemství před matkou

Podobným martyriem prochází rovněž paní Esmeralda – příjmení obou žen redakce zná, respektuje však jejich přání, nezveřejňovat je.

„Nebudu se bát, že když mi přijdou na účet peníze, zase hned zmizí,“ zamýšlí se nad budoucností. Mluví ovšem velmi obezřetně. Pečlivě volí slova. Je jí teprve dvaadvacet, ale už zažila řadu trápení. Část dětství strávila v ústavech, měla složitý vztah s matkou a právě z této doby si odnesla i „památku“ v podobě exekucí za jízdu načerno. Aktuálně se zkouší uchytit na pracovním trhu. Velkou motivací je, že by konečně vydělané peníze viděla na svém účtu, aniž by je záhy spolkla exekuce.

Dluhy, které se postupně změnily v exekuce, má Esmeralda, jak už bylo řečeno, ze svého dospívání. „Jsou to pokuty od dopravního podniku z dětství a puberty,“ říká. Přímočaře vysvětluje, že se o pokutách bála říct své matce: „Vzala si mě z Klokánku. Byla jsem nejstarší, kterou si vzala. Bylo mi deset let a nevycházeli jsme spolu. Bála jsem se, že když jí to řeknu, zase se budeme hádat.“

Pokuty se časem proměnily v exekuce. Esmeraldu dohnaly ve chvíli, kdy byla úplně na dně. „Bývalý přítel mě týral a zhroutila jsem, protože jsem přišla o syna. A ještě se mi spustila Crohnova choroba. Skončila jsem na dně v Bohnicích a tam sociální pracovnice řešila moje pokuty, a já jsem tak zjistila, že mám exekuce,“ shrnuje své temné období mladá žena.

Nyní i za pomoci své matky začala věc řešit ve spolupráci s organizací Člověk v tísni. A dozvěděla se díky tomu o akci Milostivé léto. A také sbírkách na pomoc lidem, kteří jinak nemají šanci se z exekucí vyplatit.

„Byla jsem překvapená,“ vypravuje Esmeralda. Podotýká, že poté, co se jí podaří vyplatit z dluhů u dopravního podniku, zůstane už jen poslední – dluh u telekomunikační společnosti. „To už by se nějak dalo splatit, není to velká částka,“ neskrývá naději.

Během tříměsíčního okna, od 28. října do 28. ledna, se mohou lidí dlužící státu, obcím či jejich organizacím – ale přidává se i řada soukromých věřitelů – vyplatit ze svých dluhů, pokud je vymáhá soudní exekutor. Podmínka je přitom jednoduchá: je nutné zaplatit původní dluh a k tomu náklady na exekuci ve výši 907 korun. Stát pak promine další nabalené náklady, které často i násobně převyšují původní dluh.

Aktualizace: Odstranili jsme zmínku, že akci Milostivé léto organizuje nezisková organizace Člověk v tísni. Jde o novelu exekučního zákona, vyhlášenou zákonodárci. Organizace Člověk v tísni pouze organizuje finanční sbírku na pomoc lidem, kteří se v rámci Milostivého léta nedokážou z dluhů vyplatit sami.

Reklama

Doporučované