Článek
Bezpečnostní informační služba (BIS) podle sněmovní komise pro kontrolu činnosti kontrarozvědky postupovala v takzvané bitcoinové kauze podle své zákonné působnosti. Vyplývá to z usnesení, které komise schválila na svém středečním zasedání. Bezpečnostní rada státu (BRS) před týdnem konstatovala, že v rámci své zákonné působnosti postupovaly v případě miliardového bitcoinového daru ve prospěch Ministerstva spravedlnosti všechny bezpečnostní složky státu.
Předseda kontrolní komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) označil na dotaz ČTK středeční jednání za účasti ředitele BIS Michala Koudelky za velmi zajímavé. „Usnesení je v tom smyslu, že podle informací ředitele postupovala BIS dle zákona a nezasahovala mimo zákonné kompetence,“ uvedl Bělobrádek.
„Na dnešním uzavřeném jednání nepadlo nic, co by zásadně vneslo nové světlo do celé kauzy praní špinavých peněz za účasti vládních činitelů,“ sdělil ČTK místopředseda komise Robert Králíček (ANO). Opoziční ANO chce ve Sněmovně kvůli případu vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.
Bitcoinovou aféru jsme rozebrali v podcastu:
Mluvčí BIS Ladislav Šticha ČTK řekl, že kontrolní komise jasným způsobem zareagovala na spekulace a obvinění, která se objevila ve veřejném prostoru. „A potvrdila, že BIS v případu bitcoinového daru nepochybila a postupovala v souladu s platnými zákony,“ dodal.
Ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny v miliardové hodnotě od Tomáše Jiřikovského, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Kvůli daru rezignoval ministr Pavel Blažek, kterého nahradila v úterý poslankyně Eva Decroix (ODS). Blažek se také vzdal kandidatury v říjnových volbách do Sněmovny a o víkendu oznámil, že pozastavil své členství v ODS.
Personální důsledky chce kvůli této kauze vyvodit také ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu, a to vůči svému náměstkovi Danielu Přibylovi. Serveru Deník N Arajmu řekla, že Přibyl projednával bez jejího vědomí s Ministerstvem spravedlnosti návrh darovací smlouvy k bitcoinům. „Nebyla jsem o ní ze strany pana náměstka informována,“ uvedla. Jaké důsledky z toho přesně vyvodí, konkrétně nesdělila.
Záležitostí se ve středu zabývala také sněmovní komise pro kontrolu Finančního analytického úřadu (FAÚ). Podle šéfa komise Michala Zuny (TOP 09) se nevyskytly pochybnosti o roli FAÚ v případu.