Hlavní obsah

Rozdělená Štvanice. Na jedné straně izraelský festival, na druhé palestinská demonstrace

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Policie a antikonfliktní tým při festivalu Izrael na Vltavě.

Pražský ostrov Štvanice zažil v neděli dvě akce spojené s Izraelem. Na jedné straně plotu probíhal festival Izrael na Vltavě, který má přiblížit izraelskou kulturu, o sto metrů dál demonstrovali lidé podporující Palestinu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Sto metrů od plotu s neprůhlednou látkou přes pletivo stojí na jedné straně zhruba stovka protestujících, na druhé straně též bariéry se baví přibližně 300 lidí, kteří přišli na pražský ostrov Štvanice oslavit festival Izrael na Vltavě.

Policisté obcházejí kolem zástěny, areálem festivalu i v okolí demonstrantů. Ti přišli poukázat na „genocidu“, kterou podle nich Izrael v Pásmu Gazy páchá.

Demonstranti drží palestinské vlajky a cedule s nápisy Svobodná Palestina. Jeden z nich, právník Sufján, protestuje mimo jiné proto, že jeho rodina má přímou zkušenost s dopady současné situace.

„Část naší rodiny žije na západním břehu, hlavně v Hebronu. Před pár dny zabil izraelský voják jednoho příbuzného. Příslušníci armády přišli k němu domů a zastřelili ho. Tři roky zpátky zastřelili vojáci členku naší rodiny, které bylo teprve patnáct let. Nejde jen o reakci či následek útoku Hamásu ze 7. října 2023, takhle vypadá kontinuální stav věci,“ říká protestující.

Na místě došlo k několika menším potyčkám. Ochranka například odvedla několik demonstrantů z prostoru festivalu, ale šlo spíše o menší záležitosti nenarušující celkově poklidnou atmosféru akce i protestu.

+6

Na lávce spojující Karlín a Holešovice, přes kterou se návštěvníci mohou na festival dostat, visí nalepené nápisy Free Palestine, na druhé straně izraelské vlajky. Došlo k vzájemnému sundávání nápisů i vlajek, ale k vyhrocenějším projevům vzájemného nesouhlasu obou skupin nedošlo.

„Kulturní festival Izrael na Vltavě má odvrátit pozornost od genocidy v Pásmu Gazy. Má vytvořit pěknou vizáž pro publikum a přitom vynechat etnické čištění v Palestině. Tyto příběhy nejsou dostatečně medializovány a my tu stojíme, abychom dali Palestině hlas. Jsou zde na naší straně vyšší desítky lidí, dohadovali jsme se s magistrátem o legitimaci akce, což účast ovlivnilo. Plníme ale podmínky protestu, takže je za mě vše v pořádku,“ říká pro Seznam Zprávy organizátor protestu Zdeněk Jehlička.

Mírové úmysly protestujících potvrzuje i přítomná studentka psychologie Bára, která uprostřed hloučku demonstrantů sedí s partnerem na dece, zatímco vedle ní jedna dívka žongluje a za ní se mladík s kytarou opírá o strom.

„Protestuji proti dění v Gaze fyzicky poprvé. Je to pro mě výjimečný moment v tom, že konečně mohu využít svoje tělo jako symbol odporu proti genocidě. Doteď jsem se vyjadřovala hlavně přes sociální sítě, ale nyní mám možnost vyjádřit svůj názor i fyzicky,“ říká pro Seznam Zprávy.

Na druhé straně

Zatímco protestující na jedné straně plotu vyjadřují svůj názor, na druhé straně plotu probíhá festival, jehož účelem je oslavit izraelskou kuchyni, tanec či hudbu.

Za vstupem kontrolovaným ochrankou stojí po obvodu jižní strany Štvanice stánky s jídlem, knihami a šperky. Pomyslný začátek u vchodu představuje malíř znázorňující sprejem na střed plátna šesticípou hvězdu, od níž zleva načrtl portrét Václava Havla, napravo pak českou vlajku. Na druhém konci festivalu vystupuje dětský taneční sbor a mezi ním se u stánků střídají návštěvníci nakupující jídlo či pivo.

Jedním z nich je i turistický průvodce David. „Žiju v Česku už třináct let. I když se občas do Izraele vydám, nejsem s naší kulturou v každodenním kontaktu a rád se takto zprostředkovaně dotknu domova. Na festival jsem dorazil už potřetí a líbí se mi. V Evropě i Česku se cítím bezpečně a přijde mi prima, že se zde mohou setkat obě strany názorového konfliktu a vyjádřit svůj názor bez toho, abyste se museli bát,“ komentuje událost pro Seznam Zprávy.

Především si přišel užít nedělní kulturní program akce. Ten zahrnuje workshop izraelského bojového umění krav maga, přednášky, hudební vystoupení a pro děti organizátoři připravili například lekce hebrejštiny.

Organizátora izraelského dne Kobyho proto mrzí, že protesty této akci dodaly politický kontext. „Pro mě je tato událost čistě o izraelské kultuře, to je jedna věc. A je to také příležitost, jak vrátit něco společnosti v Praze, kde řada z nás žije. Bohužel současná válka komplikuje každý způsob izraelského života včetně kultury a vrhá na ni stín. Tato událost měla být kulturní, ne politickou,“ říká muž, který nechce uvést příjmení – stejně jako dotazovaní demonstranti s výjimkou Zdeňka Jehličky.

Magistrát demonstraci povolil, ale s podmínkami

Na druhé straně zástěny se v odpoledních hodinách mírně zdvihá intenzita protestních projevů. Z hloučku demonstrantů padají výroky jako „Děti v Gaze hladoví“ či „Hanba vám“. Někteří kolemjdoucí návštěvníci festivalu odpovídají na zvolání vztyčenými prostředníčky, ale do většího fyzického střetu obou skupin má atmosféra daleko. Totéž potvrdila Seznam Zprávám i přítomná policejní hlídka.

Hlavní spornou částí programu měla být podle protestujících přítomnost dobrovolnického programu Sar-El, díky němuž se mohou zapsaní dobrovolníci podívat do Izraele.

Obě strany se neshodují na interpretaci toho, co program od dobrovolníků chce. Zatímco Sdružení Přátelé Palestiny říká, že program nabídne účastníkům třídění vystřelené munice, podle Kobyho jde o obyčejnou příležitost, jak vykonávat v Izraeli dobrovolnickou práci nejrůznějšího druhu.

„Sar-El je dobrovolnický program, který probíhá v mnoha podobách. Jde o dobrovolnickou platformu, která s armádou nemá nic společného,“ reaguje Koby. Ale z programu ho nakonec pořadatelé vyňali.

Magistrát zprvu demonstraci na stejném místě povolit nechtěl, jak redakci potvrdil Jehlička. Nicméně poté svolavateli shromáždění uznal jeho argumenty, jelikož shromáždění není možné považovat za nepokojné. Vymezil však demonstrantům jasné podmínky pro konání demonstrace. Mezi ně patřilo zachování stometrové vzdálenosti od plotu a zákaz omezování vstupu návštěvníkům či zásobování.

Doporučované