Hlavní obsah

Jak se dozvědět o absolutním blackoutu? Umožní to nový satelitní systém

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Blackout v Česku.

Blackout, kdy v části Česka nešel elektrický proud, nastolil otázku, jak při podobných událostech obyvatele informovat. Lidé byli minulý pátek odkázání hlavně na sociální sítě. V budoucnu by měl pomoct nový satelitní systém.

Článek

Minulý týden postihl širokou oblast Česka blackout. Elektrický proud vypadl v části Prahy a Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém či Olomouckém kraji. Po dobu dvou až čtyř hodin v některých domácnostech nefungovaly televize, částečné problémy byly také s připojením k internetu.

Tuzemské úřady přesto vsadily na komunikaci skrz webové stránky a sociální sítě, informovat se snažily na facebooku či instagramu. Zdůvodňují to tím, že šlo o „krátkodobou“ záležitost. „Sociální sítě jsou doplněk jak při SMS zprávách, tak při sirénách. To je pro nás kanál, který využíváme velmi často, protože to lidé čtou, chodí jim notifikace. Používáme je tedy téměř při každé mimořádné události,“ říká plukovník Generálního ředitelství HZS Miroslav Lukeš.

„Výpadek postihl i samotný úřad, ale přesto jsme sdělovali prostřednictvím Facebooku a Instagramu, protože jsme jeli na záložní zdroje. Tím, jak to bylo krátké, tak ani nebyl potřeba krizový štáb ani speciálně zvláštní opatření,“ dodává mluvčí Prahy 4 Aleš Berný.

Důležitou roli v těchto situacích sehrávají i média. „V případě vyhlašování stavu nouze máme nastavenu spolupráci s Českou televizí a Českým rozhlasem 1 Radiožurnál, kterou jsme si během výpadku úspěšně ověřili. Bezplatně lze zavolat také na Zelenou linku a vyslechnout si zprávu o momentálním stavu přenosové soustavy,“ dodává Lukáš Hrabal, vedoucí odboru Komunikace České elektroenergetické přenosové soustavy (ČEPS), která zajišťuje přísun elektřiny.

Výrazné komplikace ale mohou nastat v případě, kdy nastane absolutní výpadek elektřiny. Jak informovat lidi o blackoutu v takovém případě?

Příprava nového informačního kanálu

Při dlouhodobém výpadku elektrického proudu by zakročil Hasičský záchranný sbor, který by navrhl další postup. V úvahu přichází například plošně rozeslat lidem varující SMS zprávy. Úskalí ale spočívá v zatížení sítě mobilních operátorů, která nemusí fungovat. Zprávy jsou navíc kapacitně omezené a jdou jednorázově rozeslat sto až sto padesáti tisícům obyvatel.

„My se domlouvali s mobilními operátory, jak dlouho udrží síť k tomu, aby mohli lidé používat data, a mohli se tak dívat na průběžný vývoj na sociálních sítích nebo na webu. Poslat velké množství SMS zpráv by znamenalo, že by se zatížila síť a vysílací stanice by měly větší odběr. Tím pádem by se také snížila doba, po kterou by fungovaly,“ vysvětluje Lukeš.

V záloze mají hasiči také výstrahy v podobě sirén. Existují dva druhy - elektronické, u kterých lze nahrát doprovodný hlas, a rotační, které pouze houkají. Využít by se daly na místech se špatným signálem a v případě většího nebezpečí.

Řešení by měl v budoucnu nabídnout satelitní systém Cell Broadcast, který by fungoval v případě výpadku datové sítě. Model, který vytváří Evropská komise, by z centra v Bruselu vyslal zprávu o konkrétní události. „Je to na úrovni úrovni služby SMS, ale z hlediska sítě mobilních provozovatelů je to mnohem méně zatěžující záležitost. V řádu několika desítek vteřin budeme schopní poslat jednu informaci třeba všem lidem v celé republice,“ říká Lukeš.

V mnoha zemích Evropy systém již funguje, v dohledné době byl měl dorazit také do Česka. Systém bude možné využívat při možných katastrofách či útocích. „Uživatelům by přišla zpráva ze satelitu přímo do mobilního telefonu. U nás to ale bude ještě chvíli trvat, je tam nutná spolupráce s operátory, aby příjem satelitní zprávy umožnily,“ doplňuje Lukeš.

Doporučení k pořízení bateriového rádia

Přestože většinu krajských měst páteční blackout nezasáhl, na podobné situace jsou prý připravené. Pokud by výpadek elektrického proudu trval čtyřiadvacet hodin nebo déle, města a obce by zahájila jednání svých krizových štábů, které by koordinovaly další postup. Například Karlovy Vary by také využily aplikaci Záchranka, do které má jejich krizové oddělení přístup.

Magistráty měst Brna a Ostravy poté lidem doporučují pořídit si bateriové rádio, které zajistí příjem nouzových informací i při výpadku mobilní sítě. „Důležité je také užití rozhlasu, jehož příjem je možné realizovat prostřednictvím přenosných rozhlasových přijímačů. Proto doporučujeme nejen pro případ blackoutu, ale i jiných mimořádných událostí, pořízení přenosného radiopřijímače s bateriemi,“ radí tisková mluvčí Magistrátu města Ostravy Gabriela Pokorná.

Obecné rady, jak se připravit na blackout, nabízí příručka Krizport.

Na venkově pak lidé často spoléhají především na osobní sdělení. „Na malé vesnici funguje sousedská rychlá informovanost, která je velmi důležitá. Osamělým občanům informaci mnohdy předá starosta sám,“ říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Podobně to ale minulý pátek vypadalo třeba na Praze 2. „My samozřejmě máme pracovníka, který obsluhuje sociální sítě nebo webové stránky, ale když počítače nejdou, tak to musíme řešit jinak. Před radnicí tedy stáli pracovníci úřadu a ti lidé, kteří zamířili na úřad, byli informováni pouze osobně,“ říká tisková mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Doporučované