Článek
Soudy po roce a půl definitivně rozhodly, že navýšení rodičovských příspěvků z loňského roku proběhlo právně v pořádku. U Ústavního i dalších soudů si stěžoval rodičovský pár, kterému přišel vládní postup diskriminační.
Případ popsaly Seznam Zprávy na začátku loňského roku. Vláda tehdy zvýšila rodičovský příspěvek z 300 na 350 tisíc. Nárok na něj ale měly jen rodiče dětí narozených po 1. lednu 2004.
Právník Michal Staněk se kvůli tomu obrátil na Ústavní soud. Jeho žena požádala o „rodičák“ v lednu 2024, dcera se ovšem narodila v předchozím roce na jaře a 50 tisíc navíc tak žena nedostala. „Je to přímá diskriminace na základě věku, což je nepřípustné. Je to stejné, jako byste zvyšovala důchody jen těm, kterým už bylo 70,“ argumentoval Staněk.
Když se rodičovský příspěvek zvyšoval v minulosti, například za vlády Andreje Babiše, platilo zvýšení pro všechny rodiny, které v tu chvíli příspěvek pobíraly. A to právě z obav o to, že jiný postup by mohl být diskriminační.
Teď je ale jasno - podle českých soudů je rozlišení podle data narození dítěte v pořádku.
„Ústavní stížnost je postavena zejména na (mylném) předpokladu, že věk dítěte (datum jeho narození) je zakázaným diskriminačním kritériem ve smyslu čl. 3 odst. 1 Listiny základních práv a svobod. Tak tomu však není. Rozlišení míry práv rodičů podle věku dítěte je přirozené a nijak nezpochybňované,“ napsal k věci Ústavní soud.
Ten stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou s tím, že se Staňkovi rovnou obrátili na nejvyšší instanci a nevyužili nižších soudů. Ústavní soudci přesto rovnou připojili zdůvodnění, proč podle něj daná věc není diskriminací. A nižší soudy, na které se následně Staňkovi také obrátili, se s ústavními soudci ztotožnily.
Ministerstvo práce a sociálních věcí soudní rozhodnutí kvituje, s tím že se potvrdilo, že úprava rodičovského příspěvku je v souladu s ústavou a evropským právem a že jsou tak chráněna sociální práva.
„Zároveň platí, že MPSV při tvorbě právních předpisů ve své působnosti bere nálezy Ústavního soudu i judikaturu Nejvyššího správního soudu samozřejmě vždy v potaz,“ reaguje mluvčí ministerstva práce Jakub Augusta.
Důchodcům vše, rodiny s dětmi se nepodporují, reaguje právník
Právník Michal Staněk teď vypichuje, že podle verdiktů soudu je tak navyšování příspěvku vizitkou vlády.
„Podle Ústavního soudu není věk diskriminační kritérium a je politické rozhodnutí vlády, jak podmínky nastaví a jak kterou skupinu obyvatel bude podporovat. Takže vidíme, jaká je politika státu - důchodcům vše, ale rodiny s dětmi nepodporovat,“ říká k rozhodnutí Staněk.
Dodal, že rozhodnutí soudu respektuje. „Je to legitimní, ale v kontextu článků o tom, jak vymíráme, mi to přijde minimálně zvláštní,“ dodal.
Ústavní soud také řekl, že nepřiznáním vyššího rodičovského příspěvku nebyla paní Staňková krácena na zaručených právech na hmotné zabezpečení, „a to i s přihlédnutím k majetkovým poměrům, které lze u ní důvodně předpokládat“. V překladu - pro rodinu nešlo o existenční problém.
Staněk již ovšem v loňském roce při podání stížnosti uvedl, že to nedělá kvůli jejich domácnosti, ale kvůli tisícům dalších rodin, které jsou v podobné situaci. „Chtěli jsme, aby se jasně řeklo, že je takový postup v pořádku,“ vysvětluje Staněk.