Článek
Velká část žen zanedbává pravidelné kontroly u gynekologa. Přitom díky nim se dá přijít včas na problémy, které jinak můžou velmi závažně ohrozit zdraví nebo i život.
„Na průvodním listu někdy vidíme, že paní nebyla na prohlídce více než 10 nebo i 20 let. Stěry bývají celé prokrvácené a často už jde o těžký nález,“ říká Iva Kinkorová Luňáčková, vedoucí lékařka úseku gynekologické cytologie Bioptické laboratoře v Plzni, kam se dostávají mimo jiné stěry ze screeningu rakoviny děložního hrdla při gynekologických prohlídkách.
Kdyby přitom pacientka přišla na preventivní kontrolu, mohlo by se zachytit ještě velmi časné stádium rakoviny.
„To se dá řešit mnohdy i celkem jednoduchou operací,“ dodává Kinkorová Luňáčková.
Ženy by měly ke gynekologovi docházet jednou ročně. Nejen kvůli zachycení ideálně ještě přednádorových změn, ale také pro odhalení dalších potíží, jako jsou záněty, cysty na vaječnících nebo děložní polypy.
Milion Češek skoro nechodí
Z dat zdravotních pojišťoven ale vyplývá, že až 40 procent žen takto pravidelně na kontroly nedochází. Potvrzují to například čísla Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, která nicméně říkají, že se v posledních letech účast drobně zvyšuje.
„Vloni na preventivní prohlídku u gynekologa zamířilo 1 310 000 klientek VZP,“ doplňuje zase Jan Bodnár, náměstek ředitele pro zdravotní péči z Všeobecné zdravotní pojišťovny.
A to z celkového počtu 2 644 000 pojištěnkyň VZP nad 15 let – od této věkové hranice mají ženy nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u gynekologa, a to jedenkrát za rok. U Oborové zdravotní pojišťovny neprošlo loni kontrolou 123 z 312 tisíc žen, které by měly přitom na prohlídku dorazit.
Pokud to přepočítáme na celou populaci, vychází to tak, že asi 1,9 milionu žen nad 15 let nechodí pravidelně jednou za rok na preventivní prohlídku. Zároveň to ale neznamená, že by všechny tyto pacientky ke gynekologovi nedocházely vůbec.
„Cca 80 procent českých žen absolvuje preventivní prohlídku u gynekologa alespoň jedenkrát za tři roky, což je ve srovnání s průměrem EU velmi dobrý výsledek,“ komentuje předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
Méně často, tedy spíš nárazově nebo vůbec, chodí ke gynekologovi zhruba milion Češek. Jak velká je ale skupina žen, které se například kontrolám úplně vyhýbají, zcela přesně nevíme. Podívat se na to chce ale v blízké době Ministerstvo zdravotnictví. Nedávno takto z dat zdravotních pojišťoven zjišťovalo, kolik lidí nemá svého praktika.
„Chceme ve sledování dat pokračovat. Rád bych je doplnil o oblast gynekologie, abychom věděli, kolik žen nemá svého gynekologa,“ řekl při prezentaci dat o praktických lékařích ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Změna plateb by mohla pomoct
Minimálně ale víme, že čím starší pacientky jsou, tím zároveň klesá jejich docházka na preventivní kontroly.
„Z dat zdravotních pojišťoven a Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že ženy po 65. roku věku využívají možností prevence méně než ženy mladší,“ dodává Dvořák.
Dobře je to vidět na datech, která poskytla Seznam Zprávám Oborová zdravotní pojišťovna. Loni neprošla kontrolou jen třetina žen do 30 let, u klientek mezi 61 a 75 lety to bylo ale už 42 procent a u žen od 76 do 90 let dokonce 61 procent.
Aby se nadále zvedala účast na preventivních prohlídkách, bude od příštího roku platit změna v úhradách pro gynekology. Ti jako poslední z primární péče, kam patří praktici nebo zubaři, nedostávali pravidelné měsíční platby za každou registrovanou pacientku.
Nově tedy při splnění všech podmínek obdrží 152 korun měsíčně za každou pacientku, jak uvádí VZP. Nezbytné ale pro platbu bude, aby pacientka alespoň jednou v posledních dvou letech dorazila na preventivní prohlídku. Což je tedy přísnější měřítko než třeba u zmíněných praktiků, kde se počítá pouze s registrací pacienta.
„Věříme, že tento mechanismus pomůže ke zvýšení účasti na prevenci, kterou považujeme za stěžejní pro včasnou diagnostiku různých onemocnění,“ říká mluvčí Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Jana Schillerová.
A jak dopadne změna na ordinující gynekology?
„Lékaři naší odbornosti se již nyní snaží o maximální účast žen na preventivních prohlídkách. Nový úhradový mechanismus na tom nic nezmění. U průměrného registrujícího gynekologa nedojde meziročně ani k nárůstu, ani k poklesu úhrady,“ dodává Dvořák.