Hlavní obsah

Místo maršála Koněva skřet s tváří Putina. Novou sochu odhalili v Dejvicích

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Instalace sochy, která vznikla při příležitosti mezinárodního setkání uměleckých kovářů, 5. prosince 2022.

Reklama

5. 12. 2022 15:35

Ruský prezident Vladimir Putin jako skřet, který se zvednutou pravicí utahuje plynový kohout. Socha stojí ode dneška na náměstí Interbrigády v Praze 6, a to na místě, kde dřív býval pomník kontroverzního sovětského maršála Koněva.

Článek

Karikatura ruského vůdce bude na náměstí stát 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze pak poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. Plány autora sochy, kováře a sochaře Dušana Dostála.

Dílo s názvem Démon Ahriman, démon z perské mytologie, vzniklo při příležitosti mezinárodního setkání uměleckých kovářů. Znázorňuje absolutní zlo, doplnil k soše podle ČTK její autor.

Instalaci sochy i její následnou dražbu zorganizoval podnikatel Dalibor Dědek, který na počátku května vyhlásil kampaň Dárek pro Putina shromažďující peníze na zbraně pro Ukrajinu napadenou Ruskem.

„Socha by měla vyslat signál do České republiky, že problém na Ukrajině stále trvá a je potřeba ho řešit. Druhý signál je pro Ukrajince, že jsme s nimi, a třetí by měl být do Ruska, že tak jak tady dříve stála socha maršála Koněva, který byl vnímán pozitivně, tak nyní svoji historii poplivali,“ uvedl dnes Dědek. Věří, že Putinova socha by se mohla vydražit za šestimístnou částku.

Socha Dostálovi trvala 14 dnů a pracoval na ní 20 hodin denně, řekl ČTK. Setkání uměleckých kovářů, při kterém socha vznikala, se pravidelně koná na hradě Helfštýn a účastní se ho umělci z celého světa.

Putin místo Koněva

Na bubenečském náměstí stála socha maršála Koněva do jara 2020. Radnice Prahy 6 ji nechala odstranit na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy padlo rovněž rozhodnutí, že pomník nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Místo nyní na čas zaujala Putinova socha, která má podle autora poukázat na viníka současného zdražování cen energií. Socha se zvednutou pravicí podle něj představuje Putina také v kombinaci s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem, a vyjadřuje tak postoj, který ruský prezident zaujal.

Reklama

Doporučované