Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Země sousedící s Českou republikou zavádějí striktnější pravidla pro migranty. Již v březnu prodloužilo dočasné hraniční kontroly na hranicích se všemi zeměmi Německo, zdůvodnilo je nárůstem nelegální migrace v Evropě. Namátkové kontroly na silnicích, dálnicích a ve vlakových spojích tak mají pokračovat až do 15. září.
Zpřísnění pravidel pro migraci patří mezi jedno z hlavních témat vlády německého kancléře Friedricha Merze, která k moci nastoupila na počátku května. Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt téměř ihned po nástupu nařídil striktnější kontroly na pozemních hranicích. Němečtí policisté mohou až na výjimky odmítat i migranty, kteří chtějí v zemi požádat o azyl.
Z Německa ilegální migranti nepřicházejí
K hraničním kontrolám přistupuje také Polsko. To v úterý rozhodlo o dočasném obnovení kontrol na hranicích s Německem a Litvou, platit začaly od pondělí 7. července.
Česká republika s Německem uzavřela readmisní dohodu, tedy smlouvu umožňující předávání občanů, kteří neoprávněně vstoupili či pobývali na území jedné ze zemí. V souvislosti se zpřísněním pravidel v Německu mírně narostl počet osob navrácených z česko-německé hranice. Každý týden je do Česka vráceno okolo padesáti osob.
Podle Služby cizinecké policie se však ve většině případů nejedná o ilegální migranty. „Jde ze dvou třetin o osoby s legálním pobytem v ČR, dále osoby překračující povolenou délku pobytu, osoby se zakázaným vstupem do SRN, osoby nenaplňující účel pobytového oprávnění a podobně,“ uvedla cizinecká policie na dotaz Seznam Zpráv.
Situace na hranicích se prý výrazně nemění: „Policie České republiky situaci na hranicích pečlivě monitoruje a v tuto chvíli nepozorujeme žádné nové trendy ani mimořádné změny.“
Česká republika aktuálně není výrazně zatížena migračními pohyby ve směru ze západobalkánské trasy. „Případy tranzitní nelegální migrace a převaděčství oproti předchozím třem rokům výrazně poklesly, což se projevuje také v nižší úrovni nelegálních vstupů ve směru z ČR do Německa,“ vysvětlila cizinecká policie.
Podle čtvrtletní zprávy o migraci Ministerstva vnitra zachytila policie do 11. června 42 běženců při tranzitní migraci, šlo o občany Sýrie, Turecka a Palestiny. Loni to za stejné období bylo 133 osob. Nelegální migrace na území Česka v prvním čtvrtletí letošního roku mírně narostla na 2527 osob, 97 procent tvořili lidé s nelegálním pobytem.
Nízký pohyb vysvětluje cizinecká policie protimigračními opatřeními některých států balkánského regionu a také znovuzaváděním hraničních kontrol na společných úsecích vnitřních hranic schengenských zemí.
Zařízení pro zajištění cizinců, kteří na území Česka vstoupili nebo pobývali nelegálně, jsou na našem území tři: konkrétně se nacházejí v Bělé pod Bezdězem ve Středočeském kraji, Vyšních Lhotách v Moravskoslezském kraji a v Balkové v Plzeňském kraji. O umístění osob do nich rozhoduje policie, samotné instituce a jejich klienty má na starosti Správa uprchlických zařízení.
Počet míst v zařízeních je podle mluvčího Správy uprchlických center Jana Pirocha variabilní. „Přizpůsobuje se konkrétním potřebám, bavíme se o stovkách míst,“ upřesnil Piroch. Kapacita je tak podle něj i v případě nárůstu počtu umístěných dostatečná. V zařízeních se momentálně nachází kolem sta osob, konkrétní číslo se podle Pirocha každý den mění.
Německo na schůzku k migraci zve Rakušana
Německo chce migrační situaci řešit také s ostatními evropskými zeměmi. Ministr vnitra Alexander Dobrindt chystá v polovině července k tomuto tématu schůzku, na kterou pozval své protějšky z České republiky, Francie, Polska, Rakouska a Dánska. Dorazit by měl také evropský komisař pro vnitřní záležitosti a migraci Magnus Brunner, informovala ČTK.
Cílem schůzky je podle serveru Politico najít shodu na zpřísnění pravidel Společného evropského azylového systému. Přijata by měla být takzvaná deklarace z Zugspitze s konkrétními body, které chtějí státy prosazovat na unijní úrovní.
Body by se měly týkat inovativních řešení při navracení migrantů, boje s převaděčstvím, deportací či zpřísnění kontroly vnějších hranic EU. České Ministerstvo vnitra pozvání na německou schůzku potvrdilo.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s Dobrindtem jednal naposledy na konci května, kdy řešili mimo jiné také hraniční kontroly. „Oceňuji dosavadní výbornou přeshraniční spolupráci a věřím, že v ní budeme pokračovat. Zároveň ale chceme sledovat reálné dopady hraničních opatření,“ uvedl Rakušan po jednání.
V polovině června pak Rakušan na Radě ministrů vnitra EU apeloval, aby přijímaná opatření byla přiměřená momentálnímu riziku. „Chápu vnitřní politiku jednotlivých zemí, ale pokud chceme Schengen udržet naživu a já to považuji za nezbytnost, tak musíme zabránit tomu, aby ilegální migrace přecházela přes vnější hranice EU,“ uvedl.