Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ještě to není ani rok, kdy se desetitisícovým Jeseníkem v Olomouckém kraji prohnala povodeň. Silný proud loni v září unášel automobily a kusy nábytku, na místě při zásazích pomáhali nejen hasiči, ale také armáda. Hladina v jednu chvíli stoupla tak vysoko, že se k lidem záchranáři ani nebyli schopni dostat. Některé domy nápor vody nevydržely, další kvůli porušené statice muselo nechat město zbourat.
Jeseník je i nyní jedním z míst, kde podle meteorologů hrozí kvůli extrémním srážkám rozvodnění řek. Nejhorší by situace měla být v noci na středu. Jeseník se připravoval už s předstihem. „Současná pohotovost je z důvodu prevence, protože chceme být nachystaní. Věříme ale, že to nebude potřeba,“ popisuje starostka Zdeňka Blišťanová (TOP 09).
Nejdůležitější zkušeností, kterou si z událostí minulého roku odnesla, je reakce občanů. Tehdy několik lidí do poslední chvíle odmítalo opustit své domovy i přes naléhání záchranářů. „Pokud by to došlo do situace, kdy budeme potřebovat, aby lidé opustili obydlí, velmi pomůže, když to bez větších protestů udělají. Pamatujeme si na to, kdy začala voda stoupat a lidé se ze svých obydlí nemohli dostat ven. Tam už začínalo být opravdu ohrožení na životě,“ vzpomíná Blišťanová.
Hasiči během úterý rozváželi po městě pytle s pískem. Pro případ nouze region rovněž zajistil zařízení, která pokryjí případnou absenci signálu. „Při minulých povodních na nějakou dobu vypadl, hasiči jsou připraveni v případě větší povodňové aktivity toto zařízení přinést,“ vysvětluje starostka.
Od hygieny dostalo Jesenicko také seznam táborů, které v okolí probíhají či probíhat budou. „Víme i o jednom putovním táboru, takže i na to jsme připraveni,“ přibližuje Blišťanová. Pro vyšší pocit bezpečí mezi obyvateli místa, kterým zhoršený stav hrozí, projíždí rizikové oblasti městská i státní policie.
Zapojení jsou také dobrovolní hasiči, ti prochází koryta řek, aby se ujistili, že průtoku v případě zvýšení hladiny nic nebrání. „Kontrolujeme spojení, zásoby, evakuační místnosti a provádíme preventivní povodňové hlídky,“ popisuje starostka.
Extrémní srážky hrozí podle varování Českého hydrometeorologického ústavu také v oblastech kolem řek odvodňujících Beskydy, Javorníky a Bílé Karpaty. Podle meteorologů má nejvíce pršet v Beskydech, do zítřejších 15 hodin tam má spadnout takřka 140 milimetrů srážek.
Podobných hodnot mohou dosáhnout srážky také v Jeseníku. „Za 36 hodin by mělo napršet až 120 milimetrů srážek. Kdyby to napadlo v jednu chvíli, je to špatně,“ říká starostka Blišťanová. „Doufáme, že se připravujeme na něco, co nebude,“ dodává. Situace podle ní není zatím tak vážná, ale nechce ji podcenit.
Tamní obyvatele úřady průběžně informují, ale výzvu, aby se lidé nějak zvlášť připravovali, zatím nerozeslaly. „K občanům výstraha půjde, pokud by začala být hrozba reálnější. Lidem říkáme, ať to sledují. Pokud voda začne stoupat, přistoupíme k aktivním krokům,“ zdůrazňuje Blišťanová.
Naposledy rozsáhlé povodně zasáhly Česko loni v září. Mezi nejpostiženější oblasti patřily právě oblasti Jeseníků a Beskyd. Některého z povodňových stupňů dosáhlo 262 toků, stoletou vodu pak zaznamenalo 55 měřících míst. Složky integrovaného záchranného systému musely na mnoha místech obyvatele evakuovat z jejich domovů. Události si vyžádaly 13 obětí.