Hlavní obsah

Prezident nevyhověl dalším žádostem Čechů, kteří chtěli do ukrajinské armády

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Prezident během únorové návštěvy Poslanecké sněmovny.

Reklama

8. 6. 2022 16:09

Prezident Miloš Zeman ve středu nevyhověl žádostem 127 Čechů o souhlas se vstupem do ukrajinských ozbrojených sil. Schválení nedoporučilo Ministerstvo vnitra, informoval na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Článek

Prezident v uplynulých dnech na základě negativních stanovisek Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra zamítl zhruba devadesátku žádostí o vstup do ukrajinské armády, naopak stovce Čechů to povolil.

Ukrajina čelí od konce února ruské invazi. Premiér Petr Fiala (ODS) se na začátku března se Zemanem dohodl, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí.

Premiér tehdy uvedl, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnout individuální schválení. Na Pražský hrad se v té době obrátilo asi 300 zájemců o výjimku pro zapojení do cizí armády.

Podle informací Hradu z 11. května Zeman povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům, s čímž souhlasil i předseda vlády. Zhruba o 14 dnů později Hrad uvedl, že 11 obdobným žádostem prezident nevyhověl, protože je nedoporučilo Ministerstvo obrany.

Dalších 80 žádostí prezident zamítl počátkem měsíce na základě negativního vyjádření Ministerstva vnitra. Ovčáček tehdy uvedl, že někteří z těchto žadatelů jsou ve vězení nebo ve vazbě.

O vstup do ukrajinské armády podle Jany Zechmeisterové z tiskového oddělení Ministerstva obrany žádali profesionální vojáci a především příslušníci aktivní zálohy, kteří jsou potřeba zejména k zajištění obranyschopnosti ČR.

Podle dostupných informací se čeští dobrovolníci do bojů na Ukrajině již zapojili, podrobnosti o jejich počtu ale nejsou k dispozici. Koncem března se objevily snímky, které některé z nich zachycují v Irpini u Kyjeva. S dalšími mluvili čeští novináři působící na Ukrajině.

Vedle českých dobrovolníků Ukrajině pomáhá i český stát, který do země bránící se ruské agresi posílá vojenské vybavení, včetně těžkých zbraní.

Reklama

Související témata:

Doporučované