Článek
Akademický senát přišel s návrhem na odvolání Petráčka minulý týden. Zdůvodňoval to jeho dlouhodobou neschopností řídit hospodaření univerzity. Senátoři mu také vyčítali, že nebyl ochotný a schopný vysvětlit vysoké výdaje na právní a poradenské služby. V roce 2018, kdy Petráček nastoupil do čela univerzity, za ně rektorát vyplatil za celý rok 8,8 milionu korun, v roce 2023 to už bylo 29 milionů a loni 28 milionů.
Úvodního slova se ujal předkladatel návrhu Jiří Vokřínek, podle jehož slov se k jeho podání rozhodl, protože Petráček překročil toleranci senátu. „Senátoři se začínali cítit ohrožení, došlo k prolomení pomyslné hráze,“ uvedl.
Petráček následně ve své obhajobě řekl, že veškerá obvinění bere s velkou vážností. Zdůraznil, že stabilita a integrita ČVUT pro něj zůstávají prioritou.
Rektor připustil, že komunikace není jeho silnou stránkou. Pokud jde ale o hospodaření, nedošlo podle něj k ohrožení ani porušení pravidel či zákonů. „Žádná ze závěrečných zpráv auditora ve funkčních obdobích neobsahovala závadný nález,“ uvedl v řeči senátorům.
Petráček nicméně uznal nárůst výdajů na právní a poradenské služby, které však označil za nezbytné. „Díky nim se podařilo vyřešit například spor o dvě miliardy s vládou ČR,“ řekl.
Dalším důvodem pro odvolání mělo být to, že akademickému senátu Petráček prý bránil vykonávat jeho kontrolní činnost. Senát také kritizoval, že rektor opakovaně a často předkládal nedostatečně připravené dokumenty či to, že není schopen zajistit transparentní procesy přípravy a realizace investiční výstavby.
„Rektor přes opakované vytýkání Akademického senátu ČVUT nevěnoval a nevěnuje pozornost neutěšenému stavu pracovněprávních vztahů, kde nevyjednal za dobu delší než rok kolektivní smlouvu a nevypsal po dobu 16 měsíců výběrové řízení na obsazení pozice odvolaného kvestora,“ psalo se dále v návrhu na odvolání.
Miliony pro prezidentova poradce
V souvislosti s právními službami server Novinky.cz zjistil, že Petráček minimálně od roku 2022 využíval služeb Petra Koláře, který je i poradcem prezidenta Petra Pavla. Bývalému velvyslanci v Rusku a USA rektorát a fakulty vyplatil téměř čtyři miliony korun. A to přesto, že Kolář jinak poskytuje veřejným institucím, například Národnímu muzeu či Akademii múzických umění, své služby zdarma.
V registru smluv jsou podle serveru přitom k dohledání pouze dvě smlouvy mezi ČVUT a Kolářem, a to z roku 2023 a 2024. Kolář Novinkám řekl, že začal s univerzitou spolupracovat jako konzultant, aby zabránil arbitráži s firmou GE Aviation, a případné spory se vyřešily včas a mimosoudně.
„Omlouvám se, ale já se k tomu už vůbec nechci vyjadřovat,“ napsal ve středu Seznam Zprávám Kolář.
Sám Petráček se k tomu během jednání akademického senátu nevyjádřil.
Smlouvy s Petráčkovým synem
Odvolání rektora předcházely týdny napětí na univerzitě. Podle zjištění Deníku N se na škole řešil i případ kolem rektorova zapomenutého batohu. V něm jeden z profesorů a členů Akademického senátu našel návrh smlouvy mezi advokátní kanceláří, s níž univerzita spolupracuje, a rektorovým synem. Škola také podle zjištění deníku platila statisíce korun za poradenství jiné společnosti, v níž měl figurovat rovněž rektorův syn.
Petráček vedl ČVUT od roku 2018 a jeho druhé funkční období mělo původně skončit na konci ledna 2026. Akademický senát ČVUT proto již loni v prosinci vyhlásil volby na nového rektora pro funkční období od února 2026.
Pro schválení návrhu na odvolání rektorka ČVUT byly potřeba tři pětiny hlasů všech senátorů. Pro konec Petráčka ve funkci jich zvedlo ruku 39, dva se zdrželi a tři byli proti. Rektory odvolává podle zákona na návrh akademického senátu prezident. Volbu Petráčkova nástupce by měl senát zajistit podle jednacího řádu do 30 dnů.