Hlavní obsah

Sněmovna podpořila jednotné hlášení, nahradit by mohlo dvě desítky formulářů

Foto: smolaw, Shutterstock.com

Podle ministerstva firmy posílají každý rok různým úřadům nejméně 25 hlášení.

aktualizováno •

Jednotné měsíční hlášení, které ve středu schválili poslanci, by mohlo začít fungovat od příštího roku. Jeho cílem je sloučit údaje, které musí zaměstnavatel o svých zaměstnancích zasílat několika úřadům.

Článek

Od příštího roku by mohlo začít fungovat takzvané jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele (JMHZ). Nahradit má víc než dvě desítky formulářů a tiskopisů. Zaměstnavatelé budou jeho prostřednictvím posílat státu informace o zaměstnávání, pracovnících a jejich výdělcích. Počítá s tím návrh zákona o jednotném hlášení, který ve středu v úvodním kole podpořila Sněmovna. Zákon má začít platit od příštího ledna.

Navazuje na něj změnový zákon, který mění i ty související. Sněmovna ho dnes v úvodním kole rovněž podpořila. Tato navazující předloha počítá například se zrušením institutu srážkové daně nebo elektronickou podobou evidenčních listů důchodového pojištění. Není ale vyloučeno, že v důsledku nesouhlasu opozice z něj zrušení institutu srážkové daně zmizí.

Cílem zákona o JMHZ je podle Ministerstva práce sloučit do jednoho podání údaje, které zaměstnavatel zasílá vybraným úřadům. Tím by se podle ministerstva měla snížit administrativní zátěž pro podnikatele. Ministerstvo uvádí, že firmy a instituce posílají obvykle každý měsíc různým úřadům nejméně 25 hlášení a údaje v nich se většinou opakují.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před poslanci řekl, že pokud se v příštím roce podaří novinku zavést, bude moci mít řadu dalších funkcí, které budou sloužit nejen zaměstnavatelům, ale i ministerstvům. Benefity to podle něj přinese i domácnostem, kterým ušetří řadu kroků při obstarávání dokumentů. Popsal to na příkladu žádosti o hypotéku, kdy dá občan souhlas k využití jeho dat, a banka si sama ověří jeho příjmy.

Stínová ministryně financí a předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová jednotné hlášení podpořila, ale měla k němu výhrady. „Vláda ten systém nemá vůbec připraven. Celé břímě toho projektu spadne na budoucí vládu se všemi otazníky, které kolem něho jsou,“ prohlásila. Zdůraznila, že se nemůže smířit se zrušením institutu srážkové daně a označila to za šikanu například studentů. „Zrušení srážkové daně říkám ne,“ řekla. Varovala, že pokud tento návrh z předlohy nezmizí, je hnutí ANO připraveno zákon o JMHZ blokovat v zájmu ochrany zaměstnanců.

Jurečka v reakci na to zdůraznil, že bude nutné se dohodnout, aby zákon kvůli tomuto bodu nespadl pod stůl. Podle Schillerové už se návrh v tomto směru připravuje na Ministerstvu financí a obě strany budou hledat cestu, aby zůstal zachován současný stav.

Za klub SPD vyslovila nesouhlas se zrušením srážkové daně poslankyně Lucie Šafránková. Podle ní tato změna jen zbytečně zkomplikuje život poctivým pracujícím lidem.

Srážkovou daní se zdaňují hlavně příjmy z dohod o provedení práce, které slouží třeba při zaměstnávání brigádníků. V současné době ji zaměstnavatel srazí a odvede finančnímu úřadu, takže zaměstnanec nemusí nic řešit. Nově bude zaměstnavatel srážet zálohu na daň ve stejné výši. Tato záloha bude podle ministerstva financí sloužit k úhradě daní. Pokud zaměstnanec, třeba student na brigádě, nebude chtít, nebude muset nic podávat.

Pokud bude chtít odvedenou zálohu snížit a část daně získat zpět, bude podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí na oplátku slibuje, že do té doby připraví takzvané předvyplněné daňové přiznání. Poplatník na jednom místě najde přehled o svých všech výdělcích a nebude je muset shánět u jednotlivých zaměstnavatelů.

Informace o zaměstnávání, výdělcích, odvodech či daních hlásí teď zaměstnavatelé České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), ministerstvu práce, statistickému úřadu či finanční správě. Nově by je měli elektronicky zasílat měsíčně jen do informačního systému ministerstva práce do 20. dne následujícího měsíce. Rozsah poskytovaných dat by se měnit neměl. Postup se stanoví ve vládním nařízení.

Údaje má zpracovávat ČSSZ. Vedle ní je budou využívat ministerstva práce a financí, finanční správa, Institut pro posuzování zdravotního stavu, úřady práce a Český statistický úřad. Požadované informace bude možné posílat přes datovou schránku či aplikaci ČSSZ a její portál.

Doporučované