Hlavní obsah

Stoka nekončí, obhájci musí prostudovat dalších 12 tisíc stránek spisu

Foto: Tomáš Svoboda

Jiří Švachula u soudu.

Reklama

31. 1. 2022 10:01
aktualizováno • 31. 1. 2022 10:37

Krajský soud v Brně bude v případu podezření z korupce na radnici Brno-střed, tzv. kauze Stoka, pokračovat v dokazování.

Článek

Ve spisu přibylo dalších odhadem 10 000 až 12 000 stran listin, se kterými se budou moci obhájci teprve seznámit. Jednání je odročeno na 23. března a další dny. Původně měl soud dnes vyhlašovat rozhodnutí.

V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO), který byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popírá.

„Došlo k technické chybě při podání obžaloby, nestává se to často nebo pravidelně. Stalo se to poprvé v mé kariéře, že část spisu nebyla soudu předána. Takže nebyly provedeny některé listinné důkazy, proto soud musel rozhodnout o tom, že znovu otevírá dokazování, aby ty chybějící důkazy byly provedeny,“ řekl po skončení jednání státní zástupce Petr Šereda. Uvedl, že soud se listinám ještě nějakou dobu bude věnovat, vyhradil si k tomu několik dní. Obhájci teprve budou navrhovat, kolik jednotlivých důkazů má být provedeno.

Spis byl velký, obžaloba byla podávána v hektické době, na samém konci vazební lhůty, spěchalo se a v rámci toho spěchu se na část spisu zapomnělo. Je to poměrně velká část, jsou to materiály k jednotlivým veřejným zakázkám.
Petr Šereda, státní zástupce

„Spis byl velký, obžaloba byla podávána v hektické době, na samém konci vazební lhůty, spěchalo se a v rámci toho spěchu se na část spisu zapomnělo. Je to poměrně velká část, jsou to materiály k jednotlivým veřejným zakázkám,“ uvedl žalobce. Doplnil, že soudkyně zřejmě při vyhodnocování spisu zjistila, že některé listinné důkazy nemá k dispozici. Kontrolou se následně zjistilo, že tam některé svazky opravdu chybí. Podle dřívějšího vyjádření Národní centrály proti organizovanému zločinu spis čítá 58 svazků a má téměř 20 000 stran.

Poslední jednání hlavního líčení se konalo loni 7. září, soud tehdy jednání odročil pro vyhlašování rozhodnutí. To se ale odkládá, státní zastupitelství doplnilo spisový materiál o další listiny, strany tak dostaly čas, aby je mohly prostudovat.

Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová také upozornila čtveřici spolupracujících obviněných, že není vyloučeno, že jim bude status odňat. Konstatování blíže nespecifikovala. Upozornila také obžalované, že vzhledem k aktuální soudní praxi mohou jednat se státním zástupcem o možné dohodě o vině a trestu. Mezi spolupracující obviněné patří mimo jiné podnikatel Saman El-Talabani či podnikatel Pavel Ovčarčin.

Korupce na radnici se podle žalobkyně odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby dělaly takzvaně křoví. Výše úplatků podle žalobkyně dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek městské části Brno-střed a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.

Případem se soud začal zabývat v září 2020, zhruba rok a půl po policejní razii na radnici Brno-střed. Soud vyslýchal jednotlivé obžalované, následně svědky, četly se listinné důkazy, soud přehrával i odposlechy. Spisový materiál je rozsáhlý, podle dřívějšího vyjádření Národní centrály proti organizovanému zločinu čítá 58 svazků a má téměř 20.000 stran. Závěrečné řeči zazněly loni v září. Soud měl rozhodnout v polovině prosince, jednání tehdy ale odvolal z organizačních důvodů.

Korupční kauza vyústila do velkých problémů hnutí ANO v Brně, které vyvrcholily vystoupením několika politiků včetně bývalého primátora a kandidáta na jihomoravského hejtmana Petra Vokřála z ANO. Předloni v půlce června republikové předsednictvo rozpustilo celou brněnskou buňku hnutí, nová brněnská organizace formálně znovu vznikla loni na začátku března.

Aktualizovali jsme o vyjádření státního zástupce.

Reklama

Doporučované