Hlavní obsah

Zvedli jsme bezvládné tělo, řekli záchranáři v případu úmrtí Roma v Teplicích

Amatérské video zachytilo situaci před příjezdem policie. (Video: FB)

 

Reklama

14. 12. 2021 11:41

Záchranáři, kteří byli přivoláni v Teplicích v polovině června k Romovi, proti němuž zakročili policisté, vypověděli, že ze země zvedali bezvládné tělo.

Článek

Muž měl už v té době podle nich zástavu srdce a nedýchal. Měl přitom ještě spoutané ruce. Vyplývá to ze zprávy o šetření zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové, zásah policistů v ní detailně popsala minutu po minutě. Policisté v Teplicích zakročili proti muži, který se choval agresivně, muž zemřel krátce po zásahu.

Policie už dříve uvedla, že mezi policejním zákrokem a úmrtím muže podle závěrečné pitevní zprávy neexistuje žádná souvislost. Šimůnková v průběžné zprávě, kterou zveřejnila v pondělí, dospěla k závěru, že policisté zasahující na místě třikrát pochybili. Například i tím, že po kolapsu dotyčného mu nesejmuli pouta z rukou a nezačali s okamžitou resuscitací vlastními silami.

Zda toto pochybení naplňuje znaky trestného činu neposkytnutí pomoci, je však podle ní zcela na orgánech činných v trestním řízení. Mluvčí krajské policie Daniel Vítek v pondělí řekl, že se policie vyjádří až poté, co se se stanoviskem zástupkyně veřejného ochránce práv seznámí.

Amatérské video ze zásahu policie. (Video: facebook.com)

Šimůnková šetření dosud neuzavřela, věcí se začala zabývat z vlastní iniciativy. Ve zveřejněné zprávě uvedla, že považovala za klíčové svědectví osádky prvního vozidla záchranářů, ta se jí ale vyjádřit odmítla.

Pracovník kanceláře ombudsmana tedy kontaktoval policistu z odboru vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, aby si pořídil kopie výpovědí. Policista ale uvedl, že on je pro své hodnocení nepotřebuje, k dispozici je nemá, a pokud existují, vyžadovat je nebude. Šimůnková je získala až od právníka rodiny zemřelého muže.

Ve zprávě jsou uvedeny výpovědi dvou zasahujících záchranářů, kteří byli na místo přivoláni. První uvedl, že po příjezdu automaticky vytahoval z vozu lehátko. Pacient podle něj ležel na zemi v klidu na břiše, ruce měl spoutané za zády. Jestli v tuto chvíli žil, záchranář nevěděl, protože muž byl obličejem k zemi. „Pak jsme ho s tím jedním policistou zvedli za paže ze země, přetočili jsme ho na bok a položili jsme ho na to připravené lehátko. Jen uvádím, že při zvedání toho muže nám tento aktivně nepomáhal, zvedali jsme bezvládné tělo,“ uvedl záchranář.

Doplnil, že po položení na lehátko teprve v tuto chvíli viděl muži do obličeje. „Přitom jsme zjistili, že má rozšířené zornice, což byla známka toho, že nejeví známky života. Následně kolegyně zjistila, že pacient má srdeční zástavu,“ vypověděl muž.

Amatérský videozáznam dění před příjezdem policie. (Video: twitter.com/PolicieCZ)

Záchranářka uvedla, že pacient, který ležel spoutaný na břiše, neměl hmatný tep. „Již v tuto chvíli měl pacient zástavu oběhu, to znamená, že nedýchal. Následně jsem požádala o okamžité naložení na nosítka a naložení pacienta do sanitky,“ uvedla záchranářka. Resuscitace muže v sanitním voze následně nebyla úspěšná.

Zpráva o šetření obsahuje i výpověď jednoho z policistů. Podle něj jeden policista a záchranář muže podepřeli a pomohli mu vstát z lehátka. „Muž ze země vstal vlastními silami, byť byl malátný, proto byl dále podpírán v podpaždí policistou a členem posádky ZZS (zdravotnická záchranná služba, pozn. red.),“ uvedl policista. Šimůnková jeho tvrzení považuje v kontextu s ostatními výpověďmi za nevěrohodné.

Po úmrtí muže se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada českých i zahraničních organizací. Policie od začátku vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítala, uvedla, že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky. Poté přivolali sanitku, v níž záchranáři zahájili resuscitaci. Zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval mužovu smrt.

Jako předběžnou příčinu úmrtí lékař konstatoval předávkování drogami, což později potvrdila pitva. Mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje podle závěrečné pitevní zprávy žádná souvislost, uvedla policie koncem října. Právník rodiny Maroš Matiaško závěry policie zpochybnil. Kvůli mužově smrti se už konalo několik demonstrací, jejich účastníci dávali najevo názor, že policie pochybila.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Rom
zakleknutí

Doporučované