Hlavní obsah

Trump by si měl dát čaj a uklidnit se, říká českoamerický bankéř. Od pátku to může být lepší

Co přinese D. Trump světu.

 

Reklama

18. 1. 2017 14:10

Jaká bude americká a světová ekonomika pod vedením byznysmena a 45. prezidenta USA Donalda Trumpa? Sledujte speciální studio Seznam Zprávy s hosty Ondřejem Jonášem, bankéřem, a ekonomem Janem Švejnarem.

Článek

Trumpenomika. Tak už se začíná říkat představě Donalda Trumpa o tom, jak má vypadat největší ekonomika světa. Nastupující prezident chce razantně snižovat daně firmám i domácnostem, odbourat velkou část byrokracie a regulací a zároveň v příštích deseti letech napumpovat do americké infrastruktury bilion dolarů.

O moc dál obrysy jeho ekonomické refomy zatím nesahají, alespoň podle hostů speciálního studia Seznam Zprávy.

Americký investiční bankéř Ondřej Jonáš připomněl, že akciový trh ve Spojených státech reagoval na Trumpovo zvolení euforickým růstem. Později přišlo vystřízlivění. „Čekal bych, že na něj dopadne váha jeho funkce a že se začne chovat jinak než v reality show, čehož jsme se zatím nedočkali. Trump by si měl dát čaj a zklidnit se," konstatoval Jonáš, podle kterého Trump dál zůstává nečitelný a nevyzpytatelný.

Od pátku, po inauguraci a oficiálním převzetí úřadu, ale čeká změnu v Trumpově chování.

Amerika proti všem?

Spojené státy na prvním místě. A v případě nutnosti i Spojené státy proti zbytku světa. To je ve zkratce hodnocení Trumpovy rétoriky v oblasti mezinárodního obchodu. Českoamerický ekonom a bývalý kandidát na prezidenta Jan Švejnar ale nevylučuje, že se Trump bude v úřadu chovat mnohem méně agresivně než v kampani. Případná obchodní válka s Čínou nebo Evropou by podle něj nevyhnutelně dopadla i na Českou republiku.

Pusťte si speciální studio o ekonomickém programu nastupujícího prezidenta Trumpa (nahoře ve videu).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované