Hlavní obsah

Drogy šly do vězení přes šéfkuchaře

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

23. 9. 2020 9:05

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila 13 lidí kvůli výrobě a pronášení drog a také dalších zakázaných předmětů do pardubické věznice. Využívali k tomu šéfkuchaře zaměstnaného ve vězení.

Článek

Minimálně od března 2019 občanský zaměstnanec, který ve věznici pracoval jako šéfkuchař, předával metamfetamin (pervitin) odsouzenému a ten pak drogu distribuoval mezi ostatní vězně společně se svým odsouzeným bratrem. „V této souvislosti stíháme celkem 13 lidí, kteří páchali trestnou činnost jako organizovaná skupina,“ uvedla Ivana Nguyenová, mluvčí inspekce.

Detailním prověřováním bylo podle ní zjištěno, že výrobu drog zajišťovala přítelkyně jednoho z odsouzených bratrů a otec obou bratrů zajišťoval provoz bankovních účtů a nakládal s penězi za prodej drog. Přítelkyně i otec předávali drogy kuchaři jako prostředníkovi, a to buď osobně v místech mimo areál věznice, nebo přehozením balíků přes zeď věznice. Dále bylo zjištěno, že tímto způsobem nebyly přehazovány pouze drogy, ale i další zakázané předměty včetně mobilních telefonů, přes které z věznice zmínění komunikovali.

Pervitinu a zakázaných věcí se za dokumentované období ve věznici prodalo mezi odsouzenými přibližně za částku tři čtvrtě milionu korun.

„Případ začali naši příslušníci dokumentovat od podzimu loňského roku a vlastní realizace proběhla na začátku června 2020 v samotné věznici a na dalších místech celé České republiky, kdy při domovních prohlídkách byly zajištěny čtyři laboratoře na výrobu pervitinu a pervitin samotný v množství přes 3 000 gramů, který byl určený k další distribuci,“ dodala Nguyenová.

Proti všem pěti lidem zahájili trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, pro zvlášť závažný zločin účast na organizované zločinecké skupině a přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V případě prokázání viny jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

„V této souvislosti jsme také zahájili trestní stíhání proti dalším osmi civilním osobám, které se na trestné činnosti nějakým způsobem podílely. Šlo především o účast na organizované zločinecké skupině, výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy nebo maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ uzavřela Nguyenová.

Reklama

Doporučované