Hlavní obsah

Druhá dávka Pfizeru za 21 dní, schválila vládní rada. Posun se týká i dětí

Foto: SZ Michal Šula

Interval mezi první a druhou dávkou Comirnaty bude znovu kratší (ilustrační foto).

Reklama

12. 7. 12:47

Očkování v Česku se opět zrychlí. Rada vlády pro zdravotní rizika v pondělí ráno doporučila zkrácení intervalu očkování látkou Comirnaty na tři týdny.

Článek

Lidé, kteří se registrovali k očkování a ještě nemají vybraný termín, budou mít od čtvrtka 15. července mezi první a druhou dávkou očkování proti covidu-19 odstup 21 dní místo dosavadních 34.

Krok už v neděli avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), který ve svém videu na sociálních sítích zmínil, že návrh předloží vládní radě pro zdravotní rizika. Ta ho schválila.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dotaz ČTK řekl, že termín se zkrátí také všem dětem, které jsou zaregistrovány k očkování nebo už očkovány první dávkou. Lidé s již zarezervovaným termínem očkování nebo podanou první dávkou si ale termín měnit nemohou.

„U dětí ve věku 12 až 15 let i těch, které už mají za sebou první dávku, se bude zkracovat ten termín automaticky na 21 dní. Cílem je, abychom měli i v této populaci co největší proočkovanost, zejména před začátkem školního roku,“ uvedl ministr.

Změna se týká jen očkování nejčastěji podávanou vakcínou od firem Pfizer/BioNTech, u Moderny zůstává rozestup 25 až 35 dní, u AstraZenecy 90 dní. U vakcíny Janssen od Johnson & Johnson se podává jen jedna dávka.

Pokud by totiž platila stávající pravidla, tedy odstup mezi vakcínami 34 dní a plná ochrana až dva týdny po aplikaci druhé dávky, stihly by ji získat do 1. září jen děti očkované první dávkou do této středy 14. července. Nová pravidla to umožní těm, které budou poprvé očkovány až do 28. července.

Děti a vakcíny

Děti, které očkované dvěma dávkami nebudou, se budou muset nechat při nástupu do školy třikrát otestovat, v plánu je testování 1., 6. a 9. září. Děti, jejichž rodiče testování odmítnou, budou muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor, jinak se nemohou prezenční výuky účastnit.

Registrace pro děti ve věku 12 až 15 let byly spuštěny od 1. července. Zájem projevilo podle dat do soboty 13,2 procenta asi ze 450 000 osob v tomto věku. Zaregistrovaných je jich zhruba 60 400.

Vakcínu už dostalo asi 11 500 (2,5 %) a 83 z nich má dokončené očkování dvěma dávkami. Vyplývá to z dat o očkování, která denně zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované