Hlavní obsah

Držíte-li suchý únor, raději zavřete oči. Skotská whisky loni zažila rekordní vývoz

Držíte-li suchý únor, raději zavřete oči. Skotská whisky loni zažila rekordní vývoz. (Video: Jan Marek, Youtube.com)

13. 2. 2019 16:20

Hodnota vývozu skotské whisky se v loňském roce zvýšila o téměř osm procent na 4,7 miliardy liber (138,7 miliardy Kč). Objem vývozu stoupl o 3,6 procenta na 1,28 miliardy lahví o objemu 0,7 litru. K růstu vývozu přispěla vyšší poptávka z Indie, Francie a USA a zájem o dražší skotskou. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil britský daňový úřad HMRC.

Článek

Růst prodeje v posledních letech táhne hlavně vyšší poptávka po jednosladové whisky, tzv. single malt, která se vyrábí v jedné palírně a je dražší než tzv. blended neboli míchaná whisky. Vývoz jednosladové se zvýšil o 11,3 procenta na 1,3 miliardy liber.

Nejvíce skotské „doteklo“ do USA

Největším vývozním trhem podle hodnoty byly loni opět Spojené státy. Vývoz do USA stoupl o 7,8 procenta na 1,04 miliardy liber. Vůbec poprvé tak vývoz skotské do některé ze zemí překonal jednu miliardu liber.

Podle objemu vývoz táhla hlavně Indie, kam se export zvýšil o 23,1 milionu na 112,6 milionu lahví. Vývoz do USA i Francie stoupl o 9,4 milionu lahví. Naopak vývoz do Německa a Španělska klesl.

Producenti se obávají brexitu. EU zkonzumuje třetinu

Británie má do šesti týdnů opustit Evropskou unii a stále není rozhodnuto o vzájemném obchodu mezi oběma celky. To dělá starosti zvláště producentům skotské, protože EU se na jejich světovém prodeji podílí zhruba třetinou, napsala agentura Reuters.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené