Hlavní obsah

Důsledky sucha: obilí se urodilo dost, ale s menším zrnem

Obilovin i brambor sklidili zemědělci víc než loni. (Video: Jan Marek)

Reklama

15. 10. 2019 9:27

Obilí se letos v Česku sklidilo o 9,8 procenta více než loni, zemědělci svezli z polí 7,638 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad.

Článek

Více se urodilo také brambor, a to o 3,5 procenta. Meziročně bude výrazně více i máku. Naopak úroda řepky klesne o 17,4 procenta a méně bude i cukrovky, slunečnice či hrachu.

Množství sklizených obilovin bude letos podle statistiků odpovídat desetiletému průměru. „Vliv sucha a tepla je sice patrný, což se projevilo například v nižší objemové hmotnosti zrna, ale plodiny měly přece jen více vegetační vláhy než v loňském roce,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.

Odhadovaná sklizeň brambor 604 000 tun je sice vyšší než loni, zaostává ale za průměrem sklizní za posledních pět i deset let. „Zemědělská „katastrofa“ jako loni se letos konat nebude, sklizeň obilí bude na průměru. Související cenové tlaky v oblasti potravin tedy zmírní,“ uvedl ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „Brambor se letos urodilo více. To povede k mírnému snížení cen. Množství brambor však není dostatečné, aby se ceny vrátily na své původní úrovně,“ doplnil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Na trhu je obrovský nadbytek cukru, což se promítá do koncových cen. V českých obchodech lze kilogram cukru pořídit za podobnou cenu jako na počátku devadesátých let. "Cukrovarům však od té doby výrazně vzrostly náklady na mzdy, energie i pořizování technologií. V důsledku tohoto vývoje se dostávají do ztráty,“ uvedl Křeček.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené