Článek
Šéfové společností Boeing a Airbus, Dave Calhoun a Jeffrey Knittel, ve společném dopise uvedli, že 5G technologie by mohla mít „obrovský negativní dopad na letecký průmysl“, informoval o tom server BBC.
Začátkem ledna mají američtí telekomunikační giganti AT&T a Verizon zavést mobilní 5G služby. Generální ředitelé Boeingu a Airbusu se rozhodli napsat dopis americkému ministru dopravy Pete Buttigiegovi, ve kterém vyzvali vládu, aby se zavedením 5G sítě počkala.
Podle Calhouna a Knittela hrozí, že spuštění služeb způsobí rušení, které by mohlo „nepříznivě ovlivnit schopnost letadla bezpečně fungovat“, uvádí server CNN Business.
Takto vypadá nové 5G vozidlo pro zásahy při živelních katastrofách
Podle šéfů dvou největších světových výrobců letadel by mohlo dojít k rušení přístrojů, které jsou potřeba například při přistávání za nízké viditelnosti. Jde o radiové výškoměry, díky kterým je jasné, jak daleko od letiště se letadlo nachází.
Federální úřad pro letectví (FAA) varoval, že by v důsledku spuštění 5G sítě mohlo dojít ke zkreslení leteckých údajů, kvůli kterým by mohlo být přistávání a létání nebezpečné.
FAA začátkem tohoto měsíce oznámil nové pravidlo, které pilotům zakazuje v malých výškách používat některá radiová zařízení, která slouží například k automatickému přistávání. A to právě kvůli obavám, že by bezdrátové signály 5G mohly rušit palubní přístroje, které měří vzdálenost letadel od země.
Dopis šéfů Airbusu a Boeingu citoval výzkum obchodní skupiny Airlines for America, který zjistil, že pokud by už v roce 2019 platila nová pravidla FAA ohledně 5G vysílání, asi 345 tisíc letů s cestujícími a 5 a půl tisíců nákladních letů by čelilo zpožděním, odklonům nebo zrušením.
Dopady nasazení 5G jsou masivní a přicházejí v době, kdy naše odvětví stále bojuje s pandemií koronaviru.
„Airbus a Boeing spolupracovaly s dalšími zúčastněnými stranami z leteckého průmyslu ve Spojených státech, aby zjistily potenciální rušení rádiových výškoměrů sítěmi 5G,“ uvedl Airbus v prohlášení.
Generální ředitelé říkají, že mají nový návrh na omezení výkonu 5G přenosů v blízkosti letišť a vyzývají Bidenovu administrativu, aby spolupracovala s Federální komunikační komisí na přijetí takového plánu.
Posunutí nasazení o jeden rok by znamenalo ztrátu 50 miliard dolarů pro hospodářský růst.
„Dopady nasazení 5G jsou masivní a přicházejí v době, kdy naše odvětví stále bojuje s pandemií koronaviru,“ uvedli šéfové společností Airbus a Boeing.
Asociace průmyslu s bezdrátovými technologiemi (CTIA) podle BBC uvedla, že 5G je bezpečná a obvinila letecký průmysl z vyvolávání strachu a zkreslování faktů.
„Odložení způsobí skutečné škody. Posunutí nasazení o jeden rok by znamenalo ztrátu 50 miliard dolarů pro hospodářský růst v době, kdy se náš národ zotavuje z pandemie,“ uvedla minulý měsíc na blogu výkonná ředitelka CTIA Meredith Attwell Baker.