Hlavní obsah

Hypotéka se záchrannou brzdou. Developer odkoupí byty zpět… a vydělá

Foto: Central Group

Projekt Central Group Parková čtvrť na pražském Žižkově (ilustrační foto).

Reklama

24. 1. 2022 8:41

Doba, kdy přitvrzují podmínky pro získání hypotéky, přináší nejistotu. Největší český developer proto očekává částečný odliv klientů s hypotékou. Chce je tak přilákat zpět na program, který je ochrání, ale je výhodný i pro něj.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Česko se potýká s rekordní inflací a zdražováním půjček na bydlení. To je kombinace, která může v budoucnu řadu lidí od koupě nemovitosti odradit. Například Dušan Kunovský, majitel a šéf největší české developerské firmy Central Group očekává, že v letošním roce se podíl jejích zákazníků, kteří nemovitost koupí s hypotékou, sníží.

„Ještě před nedávnem se daly hypotéky sehnat do dvou procent, ale dnes už míří k pěti procentům, což je výrazný zásah. Je pravda, že zvýšení hypotečních splátek je vysoké a bude tu část klientů, kteří nově na hypotéku nedosáhnou,“ řekl Dušan Kunovský pro SZ Byznys.

Vzhledem k ostrému konkurenčnímu boji na realitním trhu spojenému s růstem úrokových sazeb se ale rozhodl zavést na koupě bytů v portfoliu Central Group novinku. Jde o zajištění hypotéky s garancí vrácení peněz.

Central Group

  • Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 27 let svého působení dokončil již více než 180 rezidenčních projektů a prodal 17 000 nových bytů, domů a parcel.
  • V roce 2021 Central Group nakoupil nové pozemky a brownfieldy za více než 2,5 miliardy korun, na kterých plánuje postavit přes 2 000 nových bytů. Pro rok 2022 má na nové akvizice vyčleněny další 2,5 miliardy korun z vlastních zdrojů.
  • Central Group v současnosti vlastní v Praze kolem 1,5 milionu metrů čtverečních brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje postavit více než 30 000 nových bytů.

„Vnímáme obavy lidí z toho, zda budou schopni případnou hypotéku ufinancovat. Z toho důvodu přicházíme s novinkou, kdy klientům garantujeme vrácení jejich peněz, pokud by se dostali do problémů se splácením. V takovém případě od nich byt koupíme zpět a vrátíme jim vše, co nám zaplatili. Klienti tak mají jistotu, že o své vložené prostředky nepřijdou a nemusí mít z neschopnosti splácet obavy,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský.

Garance zpětného odkupu a vrácení všech peněz platí podle pravidel programu po dobu 5 let od dokončení a týká se všech bytů ve všech lokalitách v nabídce firmy. Nabídka ale platí jen při sjednání hypotéky přes úvěrové specialisty společnosti Central Group.

Developer tak stojí v pozici zprostředkovatele hypotečního úvěru. Central Group aktuálně spolupracuje s bankami, jako je Česká spořitelna, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank nebo Sberbank.

Klient pak musí úmysl využít nabídku zpětného odkupu oznámit do 3 měsíců od okamžiku zesplatnění úvěru a využít některý z balíčků týkajících se výběru obkladů, podlah, dveří apod., aby společnost měla jistotu, že byt bude případně dobře prodejný. Klient také musí byt uvést do původního stavu, samozřejmě s ohledem na běžné opotřebení.

Druhý prodej za vyšší cenu

Z programu, jejž developer zavádí jako poslední záchranu pro ty, kteří by již nemohli dál splátky hypoték financovat, tratit ale sám nebude. Shodují se na tom hypoteční odborníci.

„Pokud se klient dostane do potíží se splácením, naprostým základem je racionální pohled na danou situaci a komunikace s bankou. Když však zjistí, že dál splácet prostě nezvládne, nezbude než nemovitost prodat. Aktuální situace na trhu s byty je velký převis poptávky nad nabídkou. Pokud klient dnes koupí byt a za dva roky by ho byl nucen prodat, je pravděpodobné, že prodej dovede na trhu realizovat za lepší cenu, než za jakou původně koupil,“ komentuje možnosti programu David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance.

Pokud by tedy developer za několik let byt odkoupil zpět za původní cenu (tedy cenu dohodnutou před několika lety), získá nemovitost pod tržní cenou. Tedy alespoň za předpokladu, že ceny nemovitostí budou nadále stoupat. „Připustíme-li scénář trvalého růstu cen nemovitostí v Praze, pak developer může jednu nemovitost prodat opakovaně se ziskem,“ dodává také Zuzana Kotarová, obchodní ředitelka Golem Finance.

Šéf největší developerské rezidenční firmy Central Group Dušan Kunovský s růstem cen nemovitostí dále počítá.

„Kvalitě našich bytů i celkové stabilitě trhu velmi věříme. Proto si podobnou garanci můžeme dovolit. V minulosti vždy platilo, že v době ekonomických turbulencí byla nemovitost tou nejbezpečnější investicí. Její hodnota v čase průběžně roste a nevidíme důvod, proč by tomu mělo být do budoucna jinak,“ hodnotí Kunovský s tím, že v letošním roce očekává růst cen nových bytů o dalších 5 až 10 %. To je určité zmírnění cenového růstu, který loni dosahoval kolem 20 %.

Úrokové sazby rostou od loňska

Vyšší úrokové sazby se začaly projevovat už v závěru loňského roku. Podle odborníků ale pravý útlum hypotečního trhu přijde až letos.

Například v prosinci 2021 zájem o hypotéky mírně poklesl, když banky a stavební spořitelny poskytly hypotéky za 44,3 miliardy korun, což je zhruba o dvě miliardy korun méně než v listopadu.

Průměrná úroková sazba u hypoték ve stejném měsíci stoupla na tři procenta z listopadových 2,7 procenta. Podle České bankovní asociace však prosincová průměrná úroková sazba ještě zachytila uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících.

Nabídkové sazby hypoték se v prosinci již pohybovaly v průměru kolem čtyř procent a letos dále porostou.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované