Článek
V sobotu ráno si v klubovně dostihového závodiště Pimlico chtěl Ray De Rubin objednat pití. Když zjistil, že drink stojí dvacet dolarů, jen nevěřícně zopakoval číslo. On a jeho matka byli v Pimlicu poprvé, přišli si vsadit na uznávané dostihy Preakness Stakes, které se konají v USA při příležitosti 150. výročí jejich vzniku.
De Rubin si vsadil na tři z pěti plnokrevníků, kteří postávají za tisícidolarovými sedačkami, šampaňským a klimatizovanými stany.
Preakness Stakes, jeden ze tří každoročních dostihů plnokrevníků, které spolu s Kentucky Derby a Belmont Stakes tvoří takzvanou Trojkorunu, je již dlouho známý jako jedna z nejokázalejších sportovních událostí v USA. Koná se na dostihovém závodišti Pimlico v Baltimoru ve státě Maryland a scházejí se na něm hulváti i boháči. Letos však byly jeho tradice zpochybněny, píše BBC.
Donald Trump ve svém druhém prezidentském období prosadil rychlé a dramatické změny v hospodářské politice, což vedlo ke značnému pesimismu spotřebitelů. Prakticky žádný kout amerického trhu nebyl ušetřen - od hamburgerů ve fastfoodu až po Preakness Stakes.
Velká část současných otřesů na trhu je důsledkem Trumpových globálních cel, která byla oznámena 2. dubna. Nazval je „Dnem osvobození“ a prohlásil, že nová ekonomická strategie zahájí „zlatý věk Ameriky“. Místo toho během 48 hodin po jeho oznámení došlo k nejhoršímu dvoudennímu výprodeji indexu S&P 500 za poslední roky, kdy byly z akciového trhu vymazány biliony dolarů.
O tři týdny později varoval Mezinárodní měnový fond před celosvětovou recesí. Dokonce i McDonald's ohlásil pokles tržeb, který generální ředitel tohoto hamburgerového řetězce přičítal zákazníkům, kteří „zápasí s nejistotou“. Ale i když se akciový trh po uzavření celních dohod se Spojeným královstvím a Čínou většinou zotavil, dopad cel může být teprve na začátku. Například megakorporace jako Walmart a Amazon nedávno varovaly před zvýšením cen.
V Pimlicu však stát Maryland plánuje hned po dostihu dráhu zbourat a na jejím místě vybudovat novou a také nejmodernější tréninkové zařízení.
I zde se ale vznáší stín tarifů. „Očekáváme, že budou mít nějaký dopad,“ uvedl úřad Maryland Stadium Authority v prohlášení pro BBC.
Kromě cel se v posledních letech snížila i návštěvnost dostihů. V roce 2024 navštívilo Preakness jen něco málo přes 46 000 lidí, což je méně než 131 000 lidí v roce 2019. Letos přilákalo více diváků, zhruba 150 000, ale stále to je hluboko pod maximem 170 000 v roce 2015.
Bill Carstanjen, generální ředitel domovské společnosti Derby, Churchill Downs, uvedl, že pokles prodeje v letošním roce byl způsoben váhavostí kupujících, která prý dokonale koreluje s Trumpovými cly.
Přesto byly letos v Preakness překonány sázkařské rekordy. Více než týden před závodem byl na futures sázkách na Preakness vsazen rekord 348 000 dolarů, což je více než loňský rekord 260 000 dolarů.
Zoufalství
Profesor ekonomie na Kansaské univerzitě Justin Balthrop řekl BBC, že nárůst sázek může být také známkou ekonomické tísně.
„Lidé, kteří dosáhnou určité úrovně zoufalství, začnou více riskovat ve snaze doslova si proklestit cestu zpět na místo, kde mají pocit, že se mohou cítit pohodlněji,“ řekl profesor Balthrop. „Zkombinujte to s myšlenkou, že jsou možná tak pesimističtí, že jim to přináší příval dopaminu nebo uvolnění endorfinu.“
Anthony Walker čekal v dlouhé frontě na závodišti v Pimlicu a byl prý rád, že si může na pár hodin odpočinout od nestability na burze i od rozvratu způsobeného Trumpovým snižováním stavu federální vlády.
„Sázím určitě o 50 % méně,“ odhadoval. „Kvůli tomu, co se děje v ekonomice - kvůli tomu, jak tato administrativa ničí dlouholeté tradice a instituce, které dodávají důvěryhodnost americkému způsobu života.“
V Preakness existuje nekonečné množství způsobů, jak získat dávku dopaminu vyvolaného hazardem. Dokonce i za pouhých 10 centů. „Viděl jsem, že za sázku 10 centů vyplatí 75 000 dolarů,“ řekl Peter Rotondo, který vede dostihy a sázky pro organizaci 1/ST, která Preakness provozuje.
K tomu by člověk ale musel vsadit na takzvanou superfectu: správně odhadnout, kteří čtyři koně se umístí na prvních čtyřech místech v přesném pořadí, což je kurz, který se vyrovná tomu, že do vás uhodí blesk.
Drahý koktejl, na který si pan De Rubin v úvodu stěžoval, je takzvaná černooká Zuzana - bourbon, vodka a kapka míchaných nápojů. Tento nápoj je jednou z mnoha tradic této akce. Je tu také desítky let stará trofej vyrobená firmou Tiffany & Co., zvaná Woodlawnova váza, považovaná za „nejcennější trofej ve sportu“. Je vyrobena z 30 liber ryzího stříbra a její hodnota se odhaduje na 4 miliony dolarů, a proto je po většinu roku uložena v muzeu a vítěz odjíždí s replikou.
Preakness by také nebyl Preakness bez večírku na závodišti. Ačkoli Pimlico vždy nabízelo elegantní dostihy, fanoušci jako Duke s láskou vzpomínají, jak se hrnuli do dostihového pole na „nejsprostší večírek ve sportovním kalendáři“, jak kdysi uvedla stanice ESPN, kde se návštěvníci proháněli přes dlouhou řadu toalet a vyhýbali se plechovkám piva, které na ně házeli opilí diváci.
De Rubin nakonec nevyhrál. Ale ani neprohrál. Rovnoměrné rozpětí na vítězného koně mu v podstatě vrátilo to, co do něj vložil.
A hned tuto zkušenost přirovnal k dnešní houpačce na burze. „Investování a sázení na koně je hazard. Máte vzestupy a pády,“ řekl.
Jeho akciové portfolio se díky Trumpovu globálnímu celnímu titulu dostalo do divokého sestupu. Nedávno se však opět vyhouplo do zelených čísel a je zhruba o 20 % výše, řekl.
Na rozdíl od koní „nemůžete sledovat trh. Dostanete z toho infarkt,“ poradil. „Já Trumpovi věřím. Teď je z toho trochu blázen, ale všechno se vyřeší.“