Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtete ukázku z newsletteru Cash Only, ve kterém redaktoři SZ Byznys každý pátek komentují dění v českém byznysu. Pokud vás Cash Only zaujal, přihlaste se k odběru newsletteru.
Do méně šťastného tábora patří zejména realitní magnát a vlastník skupiny CPI Property Group Radovan Vítek a vládce skupiny Kaprain Karel Pražák, kteří část svých firem nabízí na trhu k prodeji. Velkou ránou je zejména možný prodej celé Vítkovy skupiny, o kterém se na trhu hovoří.
Námluvy proběhly podle několika na sobě nezávislých zdrojů i mezi Vítkem a největší tuzemskou investiční skupinou PPF Renáty Kellnerové. Ovšem neúspěšně, což však není nic překvapujícího. Vstoupit do CPIPG totiž znamená, že si investor zahraje realitní ruletu.
Důvodů je rovnou několik. Vítek je sice agresivní investor, ale s nepříliš dobrou pověstí, což se jistě odrazí ve slevě za podíl v CPI Property Group. O jeho tvrdých způsobech se mohli už kdysi dávno přesvědčit členové družstva Včela, které Vítek nepřátelsky převzal.
S dalšími bývalými partnery, miliardáři Markem Čmejlou a Jiřím Divišem, kteří financovali Vítkovy akvizice po finanční krizi 2008, se dodnes tahá po soudech. Miliardářské duo tvrdí, že je Vítek připravil o miliardy korun. V dobrém ale na spolupráci s Vítkem nevzpomínají ani jeho dřívější spolupracovníci – podnikatelé z Londýna Charles Joory a Henry Charbit, kteří měli ve Vítkově firmě poloviční podíl.
Po roztržce se Čmejou a Divišem se navíc na trhu začalo živě spekulovat, zda jsou jediní utajení investoři v CPIPG. Jen pro zajímavost: Ve výročních zprávách CPIPG se štemplem lucemburské KPMG není o účasti obou miliardářů ani písmeno. Žádný potenciální investor se nechce handrkovat o to, že některé nemovitosti nakonec nemusí být reálně v majetku CPIPG. A ani řešit složité vztahy mezi Vítkem a jeho skupinou a interní závazky a pohledávky v rámci jednotlivých společností, které mohou představovat doslova minové pole. A tomu se soudný investor raději vyhne obloukem.
Vítkovi tak nejspíš nezbyde než prodávat jednotlivý majetek v podobě pozemků, kanceláří, hotelů nebo například obchodních center. Po třech letech rozprodejů se mu však zatím nepodařilo příliš snížit poměr dluhu k hodnotě majetku, který se stále pohybuje okolo 50 procent. Pro vylepšení zadlužení bude rozhodující, jak se bude dařit aktivům, které převzal společně s rakouskými společnostmi Immofinanz a S Immo v roce 2022 za 3,4 miliardy eur. Západoevropské trhy včetně rakouského jsou však stále pod tlakem.
Případní kupci si tak budou pravděpodobně vyzobávat zejména „realitní rozinky“ ze skupiny CPIPG. Mezi ně patří zejména rozsáhlé pozemky v Praze-Bubnech, o které se zajímají snad všichni realitní hráči na tuzemském trhu.
Vítek ale není jediným, kdo nyní mohutně divestuje. Pražákova skupina Kaprain již prodala největšího prodejce vstupenek v Česku a na Slovensku, společnost Ticketportal, estonské firmě Piletilevi PLG. A jedná o prodeji podílu ve výrobci nitrocelulózy Synthesia Nitrocellulose s jednou z největších českých zbrojovek – skupinou Colt CZ Group miliardáře Reného Holečka. Na trhu se spekuluje, že na prodej je rovněž administrativní komplex na Harfě.
Rozprodej stejně jako u Vítka souvisí s nárůstem dluhů spojených s převzetím Synthesie a Mafry od svěřenských fondů šéfa hnutí ANO a miliardáře Andreje Babiše, který se uskutečnil v roce 2023. Pražák si na akvizici vzal úvěr od PPF Banky, který však musel kvůli rozporům s Kellnerovou loni narychlo přefinancovat. Peníze mu půjčila jedna z bank česko-slovenské investiční skupiny Penta, ale za vysoký úrok. „Pražák byl pod tlakem a chtěl peníze rychle,“ popsal již dříve celou situaci zdroj obeznámený s celou záležitostí.
V případě ochlazení české a evropské ekonomiky například kvůli celní válce s USA či zpomalení evropského automobilového průmyslu se navíc může množina miliardářů rozprodávajících svůj majetek ještě výrazně zvětšit. Vítězem další byznysové partie tak mohou být skupiny, které nyní mají spoustu hotovosti a nebudou se bát ji v těžkých časech použít.
Zajímají vás akciové trhy, reality, energetika nebo plány velkých investorů? Přihlaste se k odběru Cash Only a kompletní newsletter budete každý pátek dostávat do své schránky.