Článek
Zatímco nákup ojetých aut nebo oblečení ze second handu je pro Čechy běžné, elektroniku z druhé ruky vyzkoušela jen třetina obyvatel. Například chytrých telefonů, které Čechům „leží doma“, je přitom podle studie Fraunhofer Austria zadané společností refurbed 16,5 milionu. Zhruba 5,2 milionu mobilů z nich by se přitom dalo znovu nabídnout „jako nové“.
V Evropě se nachází až 642 milionů nevyužívaných chytrých telefonů, z nichž 211 milionů by se po repasování mohlo znovu používat.
Mobil přitom obsahuje několik desítek kovů jako zlato, nikl, stříbro, platinu, měď, chrom, cín, křemík a další. Jeho součástí jsou mikročipy, ve kterých se používají velmi tvrdé a vysoce vodivé prvky. Zlato najdeme na tištěných elektronických obvodech nebo na SIM kartách. Použité zlato přitom lze zpětně „extrahovat“ a vrátit do jeho téměř čisté podoby k dalšímu použití.
Hodnota kovů v nevyužitých zařízeních dosahuje podle průzkumu asi 1,6 miliardy eur, v přepočtu téměř 40 miliard korun. Nejvíce jich leží v Německu, kde by se z více než 119 milionů kusů mohlo dále nabídnout až 49 milionů mobilů. V tomto případě se ale už jedná o recyklaci a ne repasování, tedy oprava zařízení a jeho opětovné vypuštění na trh.
„Intenzivně pracujeme na spuštění výkupního programu v České republice – jakmile bude dostupný, zákazníci budou moci své staré telefony jednoduše odprodat přes refurbed a tím je vrátit zpět do oběhu,“ říká například Kilian Kaminski, spoluzakladatel firmy refurbed, která poskytuje repasované produkty.
K tomu, aby mohl být telefon repasovaný, musí splňovat několik podmínek. „Na výkupní hodnotu telefonu má vliv několik faktorů – například jeho vizuální stav (viditelné poškození), kapacita baterie, velikost úložiště nebo stáří zařízení. Obecně platí, že většina novějších modelů je vhodná k výkupu, ale jejich hodnota se liší. Pokud je telefon příliš starý nebo natolik poškozený, že už jej nelze opravit, měl by být alespoň správně recyklován – mnoho jeho součástek totiž může být dále použito,“ popisuje Kaminski.
„Každé zařízení se musí testovat a nacenit individuálně podle jeho fyzického stavu a funkčnosti. U Apple produktů požadujeme, aby bylo zařízení odhlášeno z uživatelských účtů – a často jsme schopni opravit i nefunkční kusy, například s poškozeným displejem nebo slabší baterií. Nově dokážeme vykoupit i některé iPady s prasklým displejem – což je unikátní nabídka, kterou v Česku prakticky nikdo jiný neposkytuje. Týká se to přibližně 80 procent modelů,“ řekl pro SZ Byznys Linhart.
„U Android telefonů vyžadujeme, aby šly zapnout a neměly mechanické poškození – v tomto případě není servisní zásah ekonomicky rentabilní,“ dodává.
Mezi nejstarší zařízení, která Smarty vykupuje, patří iPhony, iPady a Macbooky značky Apple. U herních konzolí je podle Linharta životnost ještě delší, například PlayStation 4 z roku 2013 lidé kupují dodnes.
„Nejčastěji vykupujeme zařízení stará čtyři až pět let, aktuálně například iPhone 12. Tato zařízení si stále drží vysokou hodnotu i technickou kvalitu. Výkup se prakticky týká výhradně značky Apple, protože zařízení s Androidem po několika letech ztrácí jak hodnotu, tak použitelnost – většinou jsou softwarově i hardwarově zastaralá,“ pokračuje.
„Aktuálně nejprodávanějšími iPhony v České republice jsou iPhone 13, iPhone 13 mini a iPhone 12 mini. Co se týče oprav, nelze jednoznačně určit jeden model, který by výrazně převyšoval ostatní – počet oprav se mění v závislosti na sezonnosti, objemu prodejů a celkové poptávce v daném období,“ sdělila SZ Byznys manažerka pro Česko a Slovensko společnosti Swappie Hana von Harsdorfová.
Kvalita zařízení neklesne, ujišťují firmy
V Česku jsou přitom lidé na nákup z druhé ruky zvyklí. Nejvíce mileniálové, z nichž si něco, co bylo dříve používané, pořídilo 93 procent. U lidí narozených v 50. a 60. letech minulého století je to 63 procent.
„Zájem o repasovanou elektroniku v Česku roste, zejména mezi mladšími generacemi. Největší zájem vykazují mileniálové (cca 25–40 let) a generace Z, zejména v oblasti chytrých telefonů. U generací 30+ jsou patrné rozdíly – mileniálové o repasované produkty jeví zájem výrazně častěji než starší boomers, u kterých je zájem nižší,“ míní Kaminski.
Nejčastěji Češi sahají po repasovaných laptopech a stolních počítačích. Zařízení totiž z druhé ruky seženou za výhodnější cenu. To je atraktivní i pro vícečlenné rodiny, které si více nových zařízení například pro děti nemohou dovolit.
Někteří se ovšem repasované elektronice vyhýbají kvůli obavám z omezené životnosti. „Například stav baterie je pro mnoho zákazníků citlivé téma – a právě proto jí při repasování věnujeme mimořádnou pozornost. Každý produkt na refurbed prochází až 40krokovým procesem, během kterého pečlivě testujeme všechny funkce, včetně kapacity baterie. Pokud není v perfektním stavu, automaticky ji vyměňujeme,“ uvádí Kaminski.
Repasované telefony přitom mohou fungovat jako nové, pokud s nimi zákazník dobře zachází. „Při šetrném používání, s ochranným pouzdrem a sklem, mohou vydržet stejně dlouho jako nová zařízení. Samozřejmě záleží na konkrétním uživateli – zda telefon často padá, nebo je naopak dobře chráněný,“ pokračuje.