Hlavní obsah

České olympioniky většina sponzorů podrží. I když jim Rusko a Bělorusko vadí

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

Kvůli účasti ruských a běloruských sportovců na olympiádě ukončila společnost CPI Property Group spolupráci s Českým olympijským výborem. Ostatní sponzoři s podporou pokračují, výbor je prý k účasti obou zemí dostatečně kritický.

Článek

Společnost CPI Property Group, jeden ze sponzorů Českého olympijského výboru (ČOV) se v pondělí rozhodla s výborem ukončit spolupráci. Jako důvod uvádí povolení účasti ruských a běloruských sportovců na letních olympijských hrách v Paříži, které se mají konat příští rok. Rozhodnutí povolit těmto sportovcům účast na hrách pod neutrální vlajkou padlo od Mezinárodního olympijského výboru (MOV) koncem minulého týdne.

Olympijský výbor tedy musí řešit otázku, jak se k věci postaví další partneři, které k financování potřebuje. Většina z nich chce ještě s výborem jednat, zatím ale své partnerství neruší a oceňují především to, jak odmítavě se k Rusku a Bělorusku ČOV už nyní staví.

„Jakmile obdržíme oficiální komunikaci, budeme vše řešit dle smluvních podmínek. Zároveň velmi děkujeme za podporu všem partnerům, kteří stojí za českými olympioniky a sportem i ve složitých situacích, jako byla covidová pandemie nebo ta nynější,“ uvedl výbor k rozhodnutí na svých stránkách.

K bojkotu vyzvala CPI PG i ostatní partnery, ti jsou ale opatrnější. Upozorňují právě na to, že postoj ČOV k účasti ruských a běloruských sportovců je kritický, a nemá proto smysl se obracet proti němu, ale spíše o situaci dál jednat. Česko navíc v MOV nemá svého zástupce, rozhodnutí tedy nemohlo nějak přímo ovlivnit.

Mezi generální partnery olympijského výboru patří ČEZ, Sazka, Fosfa a Toyota. Oficiálními partnery jsou pak T-Mobile, Pilsner Urquell, Alpine Pro a VINCI Construction. Většina z nich uvedla, že chce ještě o problému jednat.

Plzeňský prazdroj pro redakci SZ Byznys uvedl, že v návaznosti na rozhodnutí MOV umožnit ruským a běloruským sportovcům účast na hrách bude nastalou situaci i podobu svého partnerství řešit s Českým olympijským výborem.

„Základní filozofií pivovarnictví je lidská sounáležitost a pospolitost. To jsou hodnoty, kterým plně věříme. Proto dlouhodobě nesouhlasíme s účastní sportovců z Ruska a Běloruska na letních olympijských hrách v Paříži v roce 2024, což jsme již veřejně komunikovali,“ sdělil redakci tiskový mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář.

Podle tiskového mluvčí ČEZ Ladislava Kříže je snahou ČEZ podporovat sportovce, o účasti sportovců jednotlivých zemi ale rozhodují mezinárodní a národní olympijského výbory. Nechce vyzývat sportovce, aby se neúčastnili olympiády.

„Je samozřejmě ke zvážení, zda by ze struktur MOV neměli na protest vůči jednání Ruska odstoupit čeští funkcionáři,“ doplnil Kříž.

„Nadále jsme připraveni podporovat české sportovce a český amatérský sport. Stále ale trváme na našem původním stanovisku, že účast ruských a běloruských sportovců je pro T-Mobile nepřijatelná. Podporujeme vyjádření ČOV, které se neslo ve stejném duchu, nicméně budeme s nimi diskutovat možnosti, jak vyjádřit náš nesouhlas směrem k MOV,“ řekla redakci Seznam Zprávy mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá.

Smyslem je podpora českých sportovců

Proti účasti ruských a běloruských sportovců je také společnost SAZKA, která chce ještě ohledně rozhodnutí MOV s ČOV jednat a pak zvažovat další kroky. Ty by se však podle ní neměly obrátit proti českým sportovcům.

„Smyslem partnerství s Českým olympijských výborem je pro nás podpora českých sportovců, kteří naši zemi reprezentují na mezinárodních soutěžích, uvedla pro redakci SZ Byznys Pavla Hobíková, manažerka externí komunikace SAZKA.

Podobný postoj má také společnost VINCI Construction. Vychází z toho, že ČOV s účastí těchto sportovců také nesouhlasí a v záležitosti podnikl celou řadu aktivních kroků.

„Věříme, že ve snaze hájit olympijské principy bude ČOV pokračovat. Olympijské partnerství znamená pro skupinu VINCI Construction CS hlavně podporu olympiády dětí a mládeže. Pohyb a sport té nejmladší generace považujeme za jeden ze základních předpokladů zdravého rozvoje naší společnosti, proto nám dává spojení s ODM i s Českým olympijským výborem smysl,“ říká tisková mluvčí společnosti Iveta Štočková.

Podporovat české olympioniky má nadále v plánu také další z generálních partnerů Toyota. Ta podle mluvčí Jitky Jechové plně souhlasí s postojem ČOV, který jednoznačně odmítá účast ruských a běloruských sportovců na nadcházejících olympijských hrách.

Rozhodnutí MOV, který povolil účast ruských a běloruských sportovců na LOH v Paříži, vnímáme jako černý den pro olympijské kruhy a pošpinění hodnot základní olympijské myšlenky.
Václav Hrbek, CEO Alpine Pro

Podle Václava Hrbka, CEO společnosti Alpine Pro, je rozhodnutí MOV černým dnem pro olympijské kruhy, zásadně totiž nesouhlasí s účastí ruských a běloruských sportovců na letních olympijských hrách v Paříži. Společnost prý doufala v to, že MOV nepodlehne politickému tlaku a udrží si čistý štít.

„Věříme tedy, že spolu s námi a ostatními partnery vytvoří nejen ČOV, ale olympijské výbory většiny států zásadní tlak na MOV, protože to je jediná možná cesta – ta společná. Start ruských a běloruských sportovců pod neutrální vlajkou není žádné řešení, je to neakceptovatelný manévr MOV a je potřeba se k němu tak postavit,“ dodává Hrbek.

Reklama

Doporučované