Hlavní obsah

Evropa se vrací k uhlí a cena emisních povolenek vystoupila na rekord

Foto: VanderWolf Images, Shutterstock.com

Kvůli omezením dodávek plynu využívají evropské země k výrobě energie uhlí, kterého se chtěli definitivně zbavit. Ilustrační snímek.

Reklama

19. 8. 2022 16:58

Cena emisních povolenek v EU se dnes vyšplhala na rekordních 99,22 eura (zhruba 2450 Kč) za tunu CO2. Informovala agentura Bloomberg. Elektrárny a továrny nyní v důsledku omezených dodávek zemního plynu více využívají uhlí a ropu.

Článek

Kvůli omezením dodávek plynu z Ruska nyní využívají evropské země k výrobě energie stále více uhlí, kterého se původně chtěli definitivně zbavit. Produkce elektřiny z uhlí ale vytváří dvojnásobné množství emisí oxidu uhličitého než produkce z plynu, takže vyžaduje více emisních povolenek. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh ve čtvrtek uzavřela na rekordních 241 eurech za megawatthodinu. Situace na trhu s plynem se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu, na což Evropská unie reagovala sérií protiruských sankcí.

Cena povolenek až na dočasné výkyvy setrvale roste a dnes se dostala na rekordní hodnotu 99,22 eura (zhruba 2450 Kč) za tunu CO2. Krátce před 17:00 SELČ se cena povolenek pohybovala v těsné blízkosti 98 eur za tunu. Proti čtvrtku tak vykazovala nárůst zhruba o dvě procenta.

Na další maxima se tento týden v Evropě vyšplhaly také ceny elektřiny. Na trhu kvůli omezeným dodávkám plynu panují obavy, zda Evropa dokáže v zimě vyrobit dostatek elektrické energie. Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Reklama

Doporučované