Článek
Na podzim Česko čeká bateriový boom. Už nyní jsou v přípravách projekty k ukládání elektřiny v objemu 1000 megawattů, i když je bude možné připojit k síti až v říjnu. Mezi nimi jsou nejen energetické společnosti, ale i investoři z jiných oblastí, které motivuje především možnost výdělku, již bateriová úložiště nabízejí.
Nejvyšší výnosy nyní nabízí zapojení do služeb výkonové rovnováhy (SVR), které slouží k zajištění stability přenosové soustavy, kterou provozuje společnost ČEPS. Čím více takových technologií na tento trh vstoupí, tím se šance na vyšší výdělek snižují a s tím se prodlužuje i doba návratnosti.
Baterie mohou pomáhat s vyrovnáváním sítě na základě vyhrané aukce, kterou vypisuje ČEPS. Čím méně zdrojů se v ní utká, tím je pravděpodobnější šance na úspěch a vyšší cenu.
„Jako agregátor SVR využijeme baterie tzv. naplno a jen trh nám říká, kde nejlépe baterie využít,“ říká Lubomír Káňa, jednatel společnosti Electree, která investuje do baterií. Poskytovateli služeb výkonové rovnováhy ale nemusí být jen baterie, ale třeba i uhelné a plynové elektrárny, kogenerační jednotky či dieselagregáty.
Prostor pro zapojení do služeb u ČEPS však není neomezený. „Velikost trhu je dána zdrojovou základnou Česka, skladbou odběru a historickým chováním systémové odchylky ČR. Jde o 960 megawattů kladných služeb, kdy je elektřina do sítě dodávána v případě nedostatku, a cca 330 až 350 megawattů záporných služeb, kdy se v době přebytku elektřina spotřebovává,“ vysvětluje mluvčí ČEPS Lukáš Hrabal.
S vyšším počtem bateriových úložišť, která budou chtít s ČEPS spolupracovat, poroste i konkurence na tomto trhu. „Nárůst poskytovatelů zvyšuje konkurenci na trhu SVR, což se projevuje tlakem na jejich cenu,“ říká Hrabal. Čím nižší cenu za vyrovnávání sítě je zdroj schopný poskytnout, tím spíš jej ČEPS vybere.
Podle Káni každý další připojený megawatt do služeb mění cenu podpůrných služeb. „Tedy předpokládáme, že stavba SVR bude cenu výrazně měnit,“ říká Káňa.
Asociace pro akumulaci energie proto varuje, aby provozovatelé baterií nespoléhali jen na to, že se se svým zařízením u ČEPS uplatní. „Na trh nesmí vstupovat investoři, kteří si myslí, že okno ve službách výkonové rovnováhy bude trvat věčně. Nebude. Trh s regulační energií je omezený rozsahem poptávaným ČEPS,“ říká ředitel asociace Jan Fousek.
Neznamená to však, že se baterie na trhu neuplatní vůbec. „Zásadní doporučení pro investory do baterií je, ať mají zajištěný i jiný způsob výnosu než SVR, jinak se budou divit a plakat nad výdělkem. Všichni vědí, že tohle přijde a bude to jen běh těch nejrychlejších, ale ve výsledku budou poraženi všichni,“ varuje Fousek.
Na trhu s tzv. obchodní flexibilitou mohou zdroje vydělávat například na vyrovnávání odchylek obchodníků nebo nabíjením baterie v době velké výroby z obnovitelných zdrojů, kdy je cena proudu nízká, a prodejem této elektřiny v době, kdy je jí málo a cena roste. „Je důležité, aby si investoři připravili byznys plány na propojení technické flexibility u ČEPS i té obchodní,“ doporučuje Fousek.
Byznys model založený jen na SVR nedává smysl ani podle Michala Petřeka, manažera pro inovace ve společnosti Raylyst dodávající baterie. „V tuto chvíli agregace nabízí rychlou návratnost, jde ale o vcelku rizikový byznys, jelikož investoři nemají jistotu, že jim distributor projekt povolí, byť se nachází v lokalitách preferovaných ČEPS. A jisté je, že se návratnost projektů bude prodlužovat s tím, čím více agregátorů v síti bude,“ říká Petřek.
Kdo přijde první, má výhodu
Čím dříve se baterie do služby zapojí, tím mohou dosáhnout vyššího výdělku. Kdo to stihne už v říjnu, jeho šance bude větší. „Výhodou bude zřejmě momentální vysoká cena služeb SVR a velký rozdíl v cenách na denním trhu a s tím vším spojená tržba,“ říká Káňa. Postupně budou baterie přibývat a s nimi i zájem o zapojení do služeb pro ČEPS.
Od možností výdělku se odráží také návratnost celé investice. Bateriový projekt o výkonu jednoho megawattu podle Petřeka nyní vyjde asi na 12 milionů korun, a to včetně kompletní montáže a trafostanice.
„Troufnu si tvrdit, že realisticky můžeme v tuto chvíli hovořit o návratnosti v horizontu tří až čtyř let, byť se někdy setkáváme i s výrazně optimističtějšími propočty. Vše ale závisí na tom, kdy se investorovi podaří dosáhnout schválení a zapojení a jaké kapacity v přenosové soustavě dostane od distributora,“ upozorňuje Petřek.
Právě na schválení připojení baterie do distribuční sítě stojí řada rozpracovaných projektů. Buď s nimi distributor odmítá podepsat smlouvu o připojení kvůli nedostatečné kapacitě v síti v místě, kde má projekt vzniknout, nebo kvůli plánu připojovat baterie až na podzim.