Hlavní obsah

Shell přestane nakupovat ruskou ropu a plyn. A omluvil se, že ji koupil

Foto: Shutterstock/siam.pukkato, Shutterstock.com

Britsko-nizozemská končí byznys nejen v Rusku, ale i s Ruskem. Ilustrační foto

Reklama

Z Ruska se ve velkém stahují západní firmy. Nejde jen o výrobce nebo prodejce spotřebního zboží, k odseknutí ruských vazeb se odhodlaly také ropné koncerny.

Článek

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn, uzavře také své čerpací stanice, které v Rusku má. Za to, že ropu nakupovala ještě minulý týden, se firma po kritice ve svém oznámení omluvila.

Západní firmy jsou pod sílícím tlakem, aby své obchodní vztahy s Ruskem zpřetrhaly za to, že Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.

Shell uvedl, že jeho odchod z Ruska bude postupný. Firma nejprve omezí nákupy na takzvaném promptním trhu, kde se nakupují suroviny k okamžitému dodání.

Po dohodě se zainteresovanými vládami pak začne ze svého dodavatelského řetězce co nejrychleji vyřazovat i ruský zemní plyn – a to jak ten, který se dodává sítí plynovodů, tak ten ve zkapalněné formě. Shell zdůraznil, že to závisí na spolupráci s vládami a s dodavateli energií.

Podle Shellu však může trvat až týdny a vést k problémům s dodávkami v některých rafineriích.

„Tyto společenské výzvy představují dilema mezi vyvíjením tlaku na ruskou vládu kvůli jejím zvěrstvům na Ukrajině a zajištěním stabilních a bezpečných dodávek energií v Evropě,“ uvedl generální ředitel Shellu Ben van Beurden. Zisk z prodeje ropy nakoupené minulý týden Shell věnuje na humanitární účely.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dříve napsal, že mu bylo řečeno, že Shell v pátek diskrétně nakoupil ropu. Apeloval proto na veřejnost, aby na tuto společnost i na další mezinárodní firmy tlačila a snažila se je přimět, aby takové nákupy zastavily.

„Jedna otázka pro firmu Shell: necítíte z ruské ropy ukrajinskou krev?“ uvedl Kuleba na twitteru. „Vyzývám všechny uvědomělé lidi na celém světě, aby požadovali, že nadnárodní společnosti přeruší veškeré obchodní vazby s Ruskem,“ dodal.

Shell minulý týden sdělil, že je šokován ztrátami na životech na Ukrajině a že ukončí své společné podniky s firmou Gazprom. Tedy s ruským plynárenským kolosem, nad kterým má kontrolu ruská vláda.

Rusko se odmítání své ropy brání. Vicepremiér Alexandr Novak v pondělí varoval, že pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy, Moskva by mohla přerušit vývoz plynu na evropský trh. Na ruském plynu je Evropská unie závislá mnohem více než na ruské ropě.

Shell tak následuje příklad společnosti BP, která odchod z Ruska oznámila už v minulém týdnu. BP to bude stát minimálně 25 miliard dolarů.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Reklama

Doporučované