Článek
Velká Británie a Německo podepíší široce pojatou smlouvu o obranné spolupráci, která obsahuje ustanovení o vzájemné pomoci, pokud bude jeden ze smluvních států ohrožen. Zprávu přinesl evropský zpravodajský web Politico s odkazem na své londýnské zdroje.
Text smlouvy je podle Politica téměř hotov. Zástupci obou zemí by měli dohodu podepsat 17. července před začátkem letních parlamentních prázdnin.
Snahu obou zemí rozvinout užší obrannou spolupráci zmínili už loni v létě britský premiér Keith Starmer a tehdejší německý kancléř Olaf Scholz. Nová smlouva navazuje na obrannou dohodu, kterou obě země podepsaly loni v říjnu, takzvanou Trinity House Agreement.
Vyplývá z ní, že strategická hrozba vůči jedné zemi bude považována za hrozbu i pro tu druhou. Německo by tak získalo záruky pomoci od druhé evropské jaderné mocnosti, když obdobnou smlouvu o vzájemné pomoci v případě ohrožení uzavřelo v roce 2019 s Francií.
Vývoj nové zbraně
Říjnová dohoda obsahuje i plán, že spolu obě země vyvinou střely dlouhého doletu s dosahem přes dva tisíce kilometrů. Tyto zbraně mají posílit obranné a odstrašovací kapacity Velké Británie i Německa.
„Ačkoli smlouva pravděpodobně znovu potvrdí závazek obou zemí vůči NATO jakožto základnímu pilíři kolektivní obrany, zařazení klauzule o vzájemné pomoci v případě ohrožení zdůrazňuje snahu evropských spojenců těsněji spolupracovat na bezpečnostní politice v době, kdy se Spojené státy částečně stahují z transatlantického obranného spojenectví,“ uvádí Politico.
Smlouva také obsahuje opatření v oblasti boje proti nelegální migraci, dopravy, výzkumu a inovací. Má se rovněž zavázat k podpoře přeshraniční výměny, což je mimořádně citlivé téma pro britský kabinet Keira Starmera, který čelí tlaku na snížení nelegální i legální migrace do Spojeného království.
Dopad na evropský obranný průmysl
Navrhovaná smlouva by mohla mít významný dopad na evropský obranný průmysl. Posílení obranné spolupráce vytváří prostor pro společné investice do technologií, vývoje a výroby zbraní, a tím snižuje závislost Evropy na dodávkách ze Spojených států.
Očekává se, že jedním z konkrétních výstupů bude investice do nové linky na výrobu dělostřeleckých hlavní německé zbrojovky Rheinmetall ve Velké Británii, stejně jako rozšířená spolupráce na vývoji bezpilotních prostředků a dělostřeleckých systémů.
Spolupráce by mohla zároveň podnítit standardizaci výzbroje mezi evropskými partnery a zlepšit interoperabilitu armád členských států NATO.