Hlavní obsah

Tykač bude největší investor ve Vietnamu

Foto: Seznam Zprávy

Elektrárna Mong Duong 2.

Za několik měsíců by se jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač mohl stát největším českým investorem ve Vietnamu. Úřady však převzetí majority v elektrárně Mong Duong 2 zatím neposvětily. Investice má význam i pro Česko.

Článek

/Od naší zpravodajky ve Vietnamu/

Přestože název české skupiny Sev.en na elektrárně Mong Duong 2 ve Vietnamu ještě chybí, už při zahnutí do první chodby od vchodu do administrativní budovy je jasné, kdo se stane jejím největším akcionářem.

Na zdi totiž visí dva rámečky, v jednom červenobílý dres, ve druhém fanouškovská šála pražské Slavie. Majitel fotbalového klubu a miliardář Pavel Tykač se nyní blíží k převzetí vietnamské uhelné elektrárny.

Smlouvu o jejím převzetí podepsala Sev.en Global Investments už v roce 2023, zdejší úřady však pracují pomalu a proces stále není dotažen. Schvalování je ve Vietnamu delší než v Česku.

„My jsme připraveni elektrárnu převzít v podstatě ihned, ale stále čekáme na místní úřady, které musejí tuto transakci schválit. Celý schvalovací proces je na mezinárodní poměry velmi pomalý a zdlouhavý, navíc ve Vietnamu nemá přesně stanovený časový rámec a lhůty,“ popisuje ředitelka komunikace Sev.en Global Investments Veronika Diamantová.

+3

Urychlení procesu by mohla pomoct i návštěva ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) ve Vietnamu, kde jednal se svým protějškem. „Je v zájmu našeho státu, aby investice Čechů ve světě nebyly zmařeny. To, co Češi vydělají ve světě, se logicky částečně vrátí zpátky do České republiky jako daně daňových poplatníků,“ říká Vlček.

Nyní však investor doufá, že by majorita mohla být oficiálně jeho v řádu měsíců, pravděpodobně v první polovině příštího roku.

Sev.en však bude moct elektrárnu provozovat jen příštích 15 let. Do roku 2040 totiž musí předat elektrárnu státu, který převezme její provoz. „Vlastníci elektrárny se zavazují, že ji budou provozovat s nejvyššími bezpečnostními a ekologickými standardy,“ popisuje Diamantová.

Výši investice však vietnamské zastoupení komentovat nemůže. Původní částka, za kterou byla elektrárna postavena, se však rovná 2,1 miliardě dolarů. Tykač by měl v elektrárně převzít 70procentní podíl, což by z něj udělalo největšího českého investora ve Vietnamu a zároveň by šlo o největší evropskou investici do vietnamské energetiky.

19procentní podíl by převzal od China Investments Corporation a 51 procent od americké AES Corporation.

Investorovi dává obchod smysl jednak z pohledu posílení česko-vietnamských vztahů, ale i z ekonomického hlediska.

Sev.en Global Investments ve Vietnamu analyzuje i další investiční příležitosti. „Vietnam vnímáme jako vstupní bránu do jihovýchodní Asie. Náš apetit míří na podobné projekty, jako je elektrárna Mong Duong 2, to znamená tradiční výrobu elektřiny s dlouhodobými smlouvami, ale otevření jsme i příležitostem v dalších oblastech našeho zájmu. Díváme se například na těžbu nerostných surovin,“ popisuje Diamantová.

I když se Mong Duong 2 technologicky téměř neliší od českých uhelných elektráren, je oproti nim mladší i modernější. Byla postavena teprve před deseti lety a například do ovzduší nevypustí tolik zplodin. Emisní limity ve Vietnamu však nejsou tak přísné jako v Evropě.

Mong Duong 2 má však ještě další českou stopu, a to turbíny vyrobené v plzeňské Doosan Škoda Power. Vlček i proto vidí v podobných investicích v zahraničí i podporu českého exportu.

„Když někdo bude tuto elektrárnu modernizovat, tak ve zdejším velmi vlhkém podnebí, musí být její modernizace a údržba mnohem intenzivnější než v Česku. Logicky bude sahat po technologiích, které si vyzkoušel, a po stejných dodavatelích. Pro českou exportní ekonomiku je to důležité,“ podotýká Vlček.

Elektrárna Mong Duong 2

  • Elektrárna má dva bloky, každý má výkon 621 MW
  • Vyrobí přibližně osm miliard kWh za rok
  • Spaluje vietnamské uhlí
  • Výstavba přišla na 2,1 miliardy dolarů

Provozovatelé tuzemských elektráren poslední roky varují před jejich předčasným uzavřením, některé by se mohly přestat vyplácet už s příchodem třicátých let. I když Česko má proti jejich předčasnému konci brzdu v podobě energetického zákona, který jejich výrobu může na čas podržet, ekonomické realitě se nevyhnou.

Něco podobného však ve Vietnamu nehrozí a výroba z uhelných elektráren se bude vyplácet ještě dlouho. Vietnam má totiž pevně stanovenou výkupní cenu elektřiny a konec uhlí si stát stanovil až na rok 2050.

Uhlí také hraje významnou roli ve zdejším energetickém mixu. Loni uhelné elektrárny vyrobily polovinu vyprodukované energie, 29 procent zaujímají vodní elektrárny, desetinu soláry, zbytek plyn.

Pro vietnamskou energetiku má Mong Duong 2 klíčový význam. Vyrobí sedm procent roční spotřeby elektřiny v Hanoji a severním Vietnamu, v celkové potřebě země pokryje tři procenta.

Doporučované