Článek
Vystudoval v USA a Německu, pracoval pro prestižní investiční fondy a dnes ovládá dvě finanční společnosti v Česku a ve Spojených arabských emirátech. Ty dnes drží také podíl v automobilce Tatra Trucks ovládané zbrojařem Michalem Strnadem a financují vrtulníkovou firmu Helicopter Alliance jeho otce Jaroslava Strnada.
Jelínek navázal kontakty i se slovenskými politiky a podnikateli. Investoval do firmy bývalého generálního manažera slovenské strany Smer Roberta Fica a podnikal s Miroslavem Výbohem, kterého slovenská média nazvala „pokladníkem Smeru“.
Podle zjištění SZ Byznys a bratislavského Investigativního centra Jána Kuciaka má také vazby na Norberta Bödöra, slovenského podnikatele stíhaného kvůli praní špinavých peněz.
Jednou z firem, v níž jste v minulosti působil, byla lucemburská Sogno Property, která většinově patřila Miroslavu Výbohovi, slovenskému podnikateli, jehož stíhání za korupci ukončila Ficova vláda změnou zákona. Jak jste se do té firmy dostal?
Na to jsem už odpovídal v prosinci a chtěl bych vás odkázat na svou tehdejší odpověď.
Vy jste v prosinci odpověděl, že pana Výboha znáte ze společného působení ve společnosti Sogno Property, která se zabývala developerskými projekty v zahraničí, a že jste byl minoritním akcionářem firmy. Jak jste se ale do té společnosti dostal? Jaké projekty tato firma realizovala?
Nechtěl bych to dále rozvádět. Rád bych jen upozornil, že to společnost byla založena v roce 2011 a přestala být aktivní v roce 2015, k řádné likvidaci došlo v roce 2019. Takže jde o projekty relativně staré. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem tam měl jen minoritní podíl.

Obchodní vztahy Viktora Jelínka.
Norské firmě Windmill Holding Viktora Stromčeka, bývalého manažera strany Smer, která ovládá slovenské ministerstvo obrany, jste poskytl úvěr 1,5 milionu eur. Ministerstvo obrany uzavřelo s Helicopter Alliance smlouvu na dodávku vrtulníků za šest miliard korun. Jak jste se s ním poznal a proč jste mu poskytl úvěr?
I na to už jsem odpovídal. Významných lidí na Slovensku znám mnoho, na tom nevidím nic špatného. Pokud jde o tu půjčku, nechali jsme vypracovat důkladnou právní analýzu pro své interní potřeby a podle našeho názoru byla má prosincová reakce na dotazy v pořádku. Dál bych to komentovat nechtěl.
(V prosinci Viktor Jelínek odpověděl: „Jednalo se o významnou norskou telemarketingovou společnost s několika stovkami zaměstnanců a více než dvacetiletou historií. Tato společnost nám předložila rozvojový projekt a hledala pro něj investora.“)
Když Stromčekova firma zkrachovala, pohledávku jste prodali firmě Bazcom CZ Jiřího Mařase, spolupracovníka Jaroslava Strnada. Byla to náhoda?
V čem by to měla být náhoda?
Mohlo by se zdát, že se ty peníze vrátily tam, odkud přišly. Mohl byste mi říct, kolik firem jste oslovili s nabídkou odkupu té pohledávky, pokud si na to vzpomínáte?
To jsou spekulace. Bazcom CZ je dost velký a zkušený hráč s pohledávkami. Jejich nabídka byla pro nás dobrá, prodali jsme to ve stejném roce, kdy jsme ten úvěr odepsali. To rozhodnutí bylo ekonomické, protože jsme pohledávku odepsali v době, kdy jsme měli z jiných činností hospodářský zisk.
Podle insolvenční správkyně norské firmy tam mohlo docházet k praní špinavých peněz. Měli jste informace o tom, co se ve Windmill Holdingu děje?
Ta firma měla svůj plán expanze a na jeho základě jsme poskytli financování. Nějakou dobu měla dobré výkony, dokud se o ni nezačala zajímat média. To tu společnost zásadně poškodilo a nakonec zničilo.
Na podzim 2021 jste získal podíl v automobilce Tatra Trucks. Jak jste se k té příležitosti dostal?
Myslím, že už jsme to také popsali, a máme k tomu detailní právní analýzu. Pochopte, že každý takový článek se dostane do oběhu, a já to pak musím vysvětlovat, protože se pohybujeme v regulovaném prostředí.
Viktor Jelínek (1980)
- bratislavský rodák, absolvent univerzit ve Washingtonu, Pittsburghu a Augsburgu
- pracoval pro banku USB ve Vídni, držel master franšízu realitní firmy Sotheby’s pro Česko a Slovensko
- vede investiční firmy Quantum Private Equity v Praze a Quantic Private Wealth Management v Dubaji, kde žije
- v mládí hrál vrcholově tenis, nyní je hráčem hokejového týmu Dubai Mighty Camels
Pro nás je Tatra svým způsobem velmi úspěšný případ. Její růst je v důsledku situace ve světě rychlejší, než jsme si při vstupu mysleli.
Jak Tatra zapadá do vaší investiční strategie?
Svět se ocitl ve fázi záporných úrokových sazeb ve všech hlavních měnách, což výrazně omezilo investiční alternativy. Dluhopisy nabízely minimální výnosy, akcie byly možností, ale správci fondů čelí tlaku investorů na alokaci prostředků.
Proto jsme vytvořili různé finanční produkty a nástroje, které umožňují stabilní výnos nebo podíl na kapitálu. Region dlouhodobě financujeme zejména neveřejnými a specifickými formami – například dluhopisy, investiční certifikáty či konvertibilními nástroji.
To byl i případ Tatry?
Ano, takto jsme realizovali i tuto konkrétní investici – šlo o kapitálový vstup, který stále držíme. Z pohledu valuace šlo o správné rozhodnutí. Tuto pozici dál považuji za smysluplnou.
Kdo drží podíl v Tatra Trucks? Je to společnost Quantum Private Equity jako taková, nebo jsou tam prostředky vašich klientů?
Společnost Quantum Private Equity je česká firma, jejíž vlastnickou strukturu znáte, patří mně a svěřenskému fondu mých dětí. Je to klasická firma private equity (soukromého kapitálu, pozn. red.).
Quantum Private Equity se registrovala u České národní banky jako společnost spravující majetek třetích stran v prosinci 2022. Jak je možné, že investice do Tatra Trucks proběhla o rok dříve?
To souvisí s tím, že když spravujete cizí peníze, máte od určité chvíle povinnost se registrovat. V tom registru je vidět, že to původně byla společnost typu SPV (firma pro jednorázový projekt, pozn. red.), která provedla jednu investici a až později se přejmenovala a stala se z ní firma Quantum Private Equity. Takže máte pravdu, ale souvisí to s tím, jakým směrem se ta firma vyvinula.
Jaký vztah mají vaše česká firma Quantum Private Equity a vaše dubajská společnost Quantic Private Wealth Management?
Quantum Private Equity se historicky vyvinula do dnešní regulované podoby. Dnes má v souladu se zákonem formu alternativního fondu. Zabývá se investováním peněz z trhu a myslím, že se nám daří nad očekávání dobře. Spravujeme v současnosti kolem 60 milionů eur a za loňský rok už budeme mít docela zajímavý zisk, navzdory odpisu té investice, o které jsme mluvili.
Z tohoto pohledu jsme teprve na začátku a v určitém bodě to chceme dostat do podoby regulovanějšího fondu a vyšší formy fondové struktury v Evropské unii.
A vaše dubajská společnost?
Quantic Private Wealth Management je společný podnik mezi mnou a Quantic Financial Services z Vídně, což je součást skupiny C-Quadrat. Té jsem před několika lety prodal půlku své firmy. C-Quadrat je velká rakouská firma spravující aktiva ve výši zhruba šest miliard eur.
Půlku Quantic Private Wealth Management držím já, oni mají druhou polovinu a já jsem z hlediska regulace provozní ředitel. Z pohledu správy majetku a investic je to velmi konzervativní druh byznysu, snažíme se mít zabezpečené výnosy. Quantum Private Equity je zase podstatně rizikovější, tam se snažíme vydělat podstatně víc peněz i pro nás.
Jakou formu má vaše investice do společnosti Helicopter Alliance? Podle našich informací šlo o půjčku.
To by bylo velké zjednodušení. Máme tam určitou pozici, která se mění a vyvíjí. Jsou to různé typy produktů, různé transakce, různé splatnosti, není to jednorázová půjčka. Jsou to finanční nástroje různého charakteru. Není to jedna půjčka, která by se měla vrátit.
Můžete potvrdit výši vaší expozice, která je podle našich informací 15 milionů dolarů?
To nemohu.
Znáte finanční stav a zdraví Helicopter Alliance?
Máme čtvrtletní zprávy o všech našich pozicích.
Podle našich zdrojů byla Helicopter Alliance silně zadlužená se závazky přesahujícími miliardu korun. Je ta společnost zdravá i přes takto vysoké zadlužení?
Podívejte se na výsledky z doby, kdy se ta firma kupovala, a kde je dnes, pokud jde o provozní zisk.
Jak by Helicopter Alliance vypadala, kdyby nezískala zakázku od ministerstva obrany na Slovensku?
To není otázka pro mě, já tu firmu neřídím. Helicopter Alliance získává zakázky po celém světě, je to dnes mezinárodní firma. Samozřejmě má i tuto konkrétní zakázku, kterou já ale už neumím dál komentovat, ale získala také zakázky v Portugalsku, v Rakousku i jinde.
Hodnota té společnosti je v tom, že má licence a certifikaci na modernizaci vrtulníků, kterých je ve světě nedostatek. Je to určitě kapitálově náročný byznys, protože vrtulníky je třeba nakupovat a modernizovat, ale nepovažuji tu firmu za špatnou nebo předluženou. Naopak si myslím, že úspěch té firmy je nad očekávání.
Podílel jste se nějak na dojednání té slovenské zakázky?
Ne.
Mohl byste obecně popsat, kdo jsou klienti vašich firem?
Jsou to právnické i fyzické osoby, které splňují kritéria takzvaných kvalifikovaných investorů (zákonem stanovené podmínky, mj. investice ve výši alespoň 125 tisíc eur, pozn. red.).
Liší se u obou společností původ investorů? Má Quantum Private Equity klienty spíše z Česka a Slovenska a Quantic Private Wealth Management z dalších zemí?
Ne, je to různorodé a mezinárodní. Obě firmy jsou regulované a měli jsme několik zájemců o investice, které jsme z důvodu nesplnění podmínek museli odmítnout.
Vy jste na své smlouvě k nájmu bytu v Dubaji uvedl stejné kontaktní telefonní číslo jako Petra Bödörová, manželka Norberta Bödöra, slovenského podnikatele obžalovaného mimo jiné z praní špinavých peněz. Když na to číslo slovenští novináři volali, ozval se jim váš spolupracovník z Quantic Private Wealth Management Andrej Lippay. To vede k domněnce, že by paní Bödörová mohla být klientkou Quanticu. Jsou tam peníze z tohoto prostředí?
To je dost extrémní spekulace na základě toho, že někdo někam napsal telefonní číslo. To jsou takové detaily, že se k tomu upřímně neumím vyjádřit. V Dubaji provádíme transakce od roku 2004 nebo 2005, byla tam řada nemovitostí a já teď nevím, na jakou konkrétní se ptáte.
Ta vaše smlouva z roku 2022 je se společností DJT.
Co je to DJT?
Majitel nemovitostí v Dubaji. Paní Bödörová měla v roce 2023 smlouvu s panem Muhammadem Paresim. To stejné telefonní číslo také uvedla ve své registraci i firma Al Saqr z Abú Dhabí, která do letošního února držela poloviční podíl ve firmě Kallan Consulting ministra obrany Roberta Kaliňáka. Je to samozřejmě spekulace, ale můžete to vysvětlit? Je to náhoda?
Rozumím vám, ale my už jsme na téma firmy Al Saqr i toho bytu odpovídali a dál bych to nechtěl rozebírat. Přiznám se, že nevím, co mám k těm věcem říct. Dali jsme k tomu jasnou odpověď. Chápu, co děláte, že máte nějaké teze a spekulace, a je to oprávněné, že se na to ptáte, ale v této fázi bych se k tomu dál nechtěl vyjadřovat.
Ale vaše odpověď z prosince je neuspokojivá, pokud to mohu takto říct. Na tom čísle se před několika dny ozval váš spolupracovník, takže spekulace, že se kromě bytových otázek může starat i o finanční prostředky klientů, zase tak extrémní není.
Rozumím tomu, na co se ptáte, ale znovu říkám, že je to spekulace.
Vyjádření Viktora Jelínka
Několik dní po rozhovoru se SZ Byznys se Viktor Jelínek obrátil na redakci s žádostí o zveřejnění následujícího prohlášení:
1. Vztah k Helicopter Alliance a role Quantic Private Wealth Management (QPWM)
V rozhovoru byla zmíněna domněnka o finančním propojení mezi naší společností a Helicopter Alliance, konkrétně ve formě půjčky. Tato interpretace není přesná. Quantic Private Wealth Management (QPWM) není věřitelem Helicopter Alliance. QPWM působí jako tzv. asset manager, tedy správce aktiv, a v této roli spravuje prostředky svých klientů. QPWM tedy pouze spravuje majetek složený ze shromážděných peněžních prostředků od investorů za účelem jeho společného investování, které probíhá na základě určené strategie, investorům předem známé. Jakékoli investice, které se mohou týkat Helicopter Alliance, tedy nejsou prostředky QPWM, ale mohou být prostředky klientů, které spravujeme v souladu s přísnými regulatorními pravidly a v zájmu našich investorů.