Hlavní obsah

Kritizovaný i obdivovaný Powell má šanci na další čtyři roky v čele Fedu

Foto: Profimedia.cz

Jerome Powell

Reklama

23. 11. 15:14

Prezident Spojených států Joe Biden v pondělí navrhl, aby současný šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell strávil v úřadu další čtyřleté období. Powellovo první funkční období skončí v únoru. Návrh musí potvrdit Senát.

Článek

Osmašedesátiletý Powell stojí v čele Fedu od roku 2018, na jeho první funkční období ho navrhl tehdejší prezident Donald Trump. Ten však později Powella ostře kritizoval kvůli zvyšování úrokových sazeb. Po příchodu koronavirové krize totiž Fed pod Powellovým vedením začal uplatňovat mimořádně uvolněnou měnovou politiku, aby pomohl ekonomice překonat negativní dopady pandemie covidu-19. Právě za efektivní řízení centrální banky v době koronavirové krize si Powell získal všeobecný respekt. Zajímavé je, že ačkoli je Powell uznáván ekonomickými experty, sám je vystudovaný právník a také jeho otec i dědeček se profesně věnovali právu.

Na post náměstkyně šéfa Fedu se Biden rozhodl navrhnout devětapadesátiletou Lael Brainardovou. „Pokud chceme dál stavět na letošním ekonomickém úspěchu, potřebujeme ve Fedu stabilitu a nezávislost,“ uvedl Biden. „Po zkoušce ohněm v posledních dvaceti měsících mám plnou důvěru v to, že Powell a Brainardová zajistí silné vedení, které naše země potřebuje,“ dodal.

Powell nyní čelí tlaku na zpřísňování měnové politiky v důsledku rostoucí inflace. Příliš rychlým zvyšováním úrokových sazeb by však mohl podkopat hospodářské oživení a tvorbu pracovních míst, upozorňuje agentura AP.

Powell i Brainardová v pondělí zdůraznili, že si uvědomují negativní dopady vysoké inflace na americkou ekonomiku i domácnosti. „Víme, že vysoká inflace má dopad na rodiny, zejména na ty, které jsou méně schopny hradit vyšší náklady na základní potřeby, jako jsou potraviny, bydlení a doprava,“ uvedl Powell. „Využijeme své nástroje jak k podpoře ekonomiky, tak k odvrácení toho, aby inflace zapustila kořeny,“ dodal.

Fed se tento měsíc rozhodl zahájit postupné omezování nákupů dluhopisů. Svou základní úrokovou sazbu podle očekávání nechal v rozpětí nula až čtvrt procenta.

„Znamená to stabilitu, což je dobré. Finanční trhy nemají rády změny a vrtkavost,“ komentoval Bidenovy návrhy na vedoucí posty ve Fedu analytik Joe Saluzzi ze společnosti Themis Trading. „Někteří lidé se nicméně domnívají, že Powell umožnil inflaci vymknout se kontrole a prakticky proti ní nezasáhl, a to z politických či jiných důvodů,“ dodal.

Powell v čele Fedu vystřídal Janet Yellenovou, která nyní zastává post ministryně financí. „V posledních několika letech Powell poskytl Fedu silné vedení při řešení nečekaných ekonomických a finančních výzev,“ uvedla ministryně. „Těší mě, že naše ekonomika bude mít dál prospěch z jeho péče,“ dodala. „Lael je respektovaná ekonomka s letitými zkušenostmi,“ upozornila rovněž.

Další čtyři roky v čele Fedu

Jerome Powell, který je členem Republikánské strany, bude nyní spolu s náměstkyní Brainardovou čelit novým výzvám. Těmi jsou především právě zrychlující se inflace umocněná narušením dodavatelského řetězce. Jednou z hlavních odpovědností předsedy Fedu bude udržet cenovou stabilitu, posílit zaměstnanost a samozřejmě také správně načasovat zvyšování či snižování úrokových sazeb.

V posledních dvou letech zaznamenaly ceny vysoce rizikových investičních aktiv, jako jsou například kryptoměny, raketový růst. Důvod? Podle agentury Bloomberg je to kombinace nízkých úrokových sazeb či rostoucích spotřebitelských úspor. Pokud bude Powell pomalu zvyšovat úrokové sazby, investoři pravděpodobně zůstanou nadšení ze sázek na riskantní aktiva.

Nízké úrokové sazby během Powellova funkčního období pomohly povzbudit spotřebitele, aby si brali hypotéky a kupovali domy. To spolu s nedostatečnou nabídkou katapultovalo trh s nemovitostmi výš a jeho opětovné jmenování by mohlo pomoci udržet trh s nemovitostmi „přehřátý.“

Inflace ve Spojených státech roste nejrychlejším ročním tempem za posledních 20 let. Aby Fed rostoucí inflaci úspěšně čelil, bude muset urychlit tempo zvyšování sazeb, které jsou v současné době téměř na nule. Ekonomové a analytici počítají s tím, že Fed úroky zvýší příští rok v červnu. Zvýšení úrokových sazeb by ale mohlo podle odborníků vyvolat pokles akciových trhů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované