Článek
Americký prezident Donald Trump přinesl v Den osvobození na trhy velkou míru nejistoty, která vyústila ve strmý pokles akcií během několika málo dní. Obavy trhu z recese v USA stlačily valuace akcií na úrovně ze začátku loňského roku.
Nicméně celní rošáda v podobě udělování výjimek a odkladu plošných cel trhy opět uklidnila. Do toho začala promlouvat výsledková sezona amerických společností. Zhruba tři čtvrtiny firem z amerického indexu S&P 500 již své výsledky reportovala a mezi nimi nechyběla ani většina tzv. Magnificent 7. Naznačují výsledky velkých firem problémy americké ekonomiky, nebo nás po krátkých propadech akcií čeká už jen růst?
Výsledkové reporty potěšily akcionáře
Pohledem na širší trh lze usoudit, že první čtvrtletí nebylo z hlediska výsledkových reportů vůbec špatné. Očekávání analytiků se podařila překonat na úrovni tržeb a zisků v téměř každém odvětví. Celkově tak prozatím tři čtvrtiny z 500 největších amerických firem reportovaly výsledky nad očekávání ve stejné míře, jako tomu bylo v posledním kvartálu loňského roku. Celkově byla očekávání zisků překonána o více než 8 % a očekávání tržeb o necelé procento.
Výsledky amerických firem vypadají dobře i z hlediska růstu tržeb a zisků. Zatímco tržby v aktuální výsledkové sezoně rostou meziročně o necelá 4 %, čistý zisk expanduje meziročně o 12 %, což je sice pomalejší tempo růstu než v závěrečném kvartálu roku, ale o 4 procentní body více než v 1. čtvrtletí 2024. Co už tak pozitivní není. je výhled na ziskovost firem. Společnosti reagují na aktuální nejistotu kolem cel převážně negativními výhledy na čistý zisk za aktuální kvartál.
Tempo růstu čistého zisku by mělo být u firem z indexu S&P 500 nižší než loni i napříč celým letošním rokem, a to na úrovni 5,7 % pro druhý kvartál, 7,8% pro třetí kvartál a v závěrečném čtvrtletí 7,1 % meziročně. Existuje však spousta odvětví, která nemohou dát spolehlivý výhled právě kvůli platnosti cel, a to i těch, která byla o 90 dní odložena. Řeč je v prvé řadě o automobilovém průmyslu, který je v USA v první linii kvůli tomu, že část evropských i amerických automobilek vyrábí auta dodávaná do USA v Mexiku. Obecně je nejistota cítit hlavně z odvětví, která jsou přímo vázána na sílu spotřebitele. To je případ i leteckých společností.
Jak jsou na tom technologičtí giganti?
Velké americké technologické společnosti zveřejnily za první čtvrtletí výborné výsledky napříč svými segmenty. Reklamní segment Google, Amazonu i Mety poukazuje na to, že i když je makroekonomická situace stále napjatá, společnosti se nebojí utrácet za reklamu. Po ní byla v prvním čtvrtletí velmi silná poptávka, ale něco se významně mění. Čínské online platformy Shein a Temu, které patří burzovně obchodované společnosti Pinduoduo, snížily v dubnu náklady na reklamu u společností Meta a Google o desítky procent. Zdá se však, že například pro Metu nebude odchod čínských platforem tak problematický jako pro Google nebo Amazon, byť se na tržbách Mety podílí čínští inzerenti až 11 %, a to vlivem specifického, širšího cílení na cílovou skupinu.
Reklamní byznys technologických společností slouží jako zdroj peněžních toků pro investice do umělé inteligence. AI, která byla tématem loňského roku, však těší investory i letos. Z velkých technologických firem vykázal za první kvartál nejlepší výsledky Microsoft. Investory může těšit i výhled na růst cloudových služeb, který překonal očekávání. Uklidnění na trh přináší Microsoft i lepším výhledem na letošní čistý zisk, navzdory clům.
Firma, která je ale náchylná na Trumpova cla, je Amazon – a to hlavně kvůli e-commerce divizi. Vliv celních válek by však Amazon mohl snížit díky své logistice. Růst cloudu AWS dosáhl meziročně 17 %, čím došlo k poklesu tempa růstu. Navzdory výzvám, kterým Amazon čelí, navyšuje své investice do AI.
Aktuální ocenění akcií
Zdá se, že aktuální výsledková sezona bude dokončena v pozitivním duchu, i přes velké obavy investorů ze začátku dubna. Co však bude následovat, je složité odhadovat i s přihlédnutím k celní politice Donalda Trumpa. Americký akciový index S&P 500 je i přes propady z dubna a jejich částečnou korekci stále nad svým dlouhodobým valuačním průměrem podle ukazatele P/E (základní poměrový ukazatel používaný na akciových trzích. Vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii, resp. tržní kapitalizací dané firmy a jejím čistým ziskem, pozn. red.) vypočítaného z aktuální ceny a letošních očekávaných zisků.
Spolu s valuací společnosti totiž klesly odhady na dosažení letošní ziskovosti oproti dřívějšímu očekávání. Současná valuace se tak dá popsat jako očekávání pokračování aktuálního stavu. Obavy trhu o americkou ekonomiku jsou částečně rozpuštěny, i když rizika nižší spotřeby a slabšího exportu stále přetrvávají. Pokud nedojde k uvolnění mezinárodního obchodu v prvé řadě ze strany USA, je riziko recese ve Spojených státech stále ve hře – a vzhledem k tomu nejsou akcie dostatečně levné. Investorům bych doporučil opatrnost.