Článek
Známý výrobce hraček Sylvanian Families se zapletl do právního sporu s populární tiktokerkou, která na sociální síti sdílí videa s dramatickým obsahem, v nichž hrají hlavní roli právě jejich roztomilé postavičky. Místo poklidného života v lesní vesničce se zvířátka ve videích oddávají drogám, řeší nevěru, vraždy nebo poruchy příjmu potravy.
Japonská společnost Epoch Company, která za značkou Sylvanian Families stojí, proto v USA podala žalobu za porušení autorských práv. Tvrdí, že videa způsobují nenapravitelnou újmu její pověsti. Navíc jí vadí, že na těchto videích díky reklamě vydělává, píše BBC.
Zvířátka byla uvedena na trh v roce 1985 a brzy se stala dětskou klasikou. Postavičky, jako čokoládoví králíčci nebo rodina veverek, žijí v romantických domech obklopených svěží zelení, lesem, loukou a řekou. Kromě zvířátek společnost vyrábí také řadu doplňků, například domečky, auta, nábytek nebo různé vybavení do domácnosti.
A právě všech těchto produktů využívá majitelka účtu Sylvanian Drama, Irka Thea von Engelbrechten. Ta ovšem tvrdí, že její tvorba je parodie a rozhodla se proto podat na společnost protižalobu.
Její videa jsou tak populární, že účet sleduje 2,5 milionu lidí a videa na TikToku nasbírala 68 milionů lajků. Sylvanian Drama má účty také na Instagramu (kde má milion sledujících), YouTube, X a Facebooku. Navazuje navíc spolupráce se slavnými značkami, jako je například Marc Jacobs, Netlix, Burberry nebo Hilton.
Zvířátka nemají řešit toxické vztahy
Roztomilá zvířátka v režii Sylvanian Families obvykle zažívají něžná dobrodružství, jako je piknik u moře, výlet za nákupy nebo zmrzlinový den. Pod taktovkou They Von Engelbrechten ale postavičky dostávají kostýmy, umělé řasy a zabývají se rozpadajícími manželstvími, depresí, sebevraždami, módou nebo plastickými operacemi.
Fanoušci si nikdy nemohou být jisti, co od děje čekat. Pravděpodobně se ale objeví postava se zbraní nebo někoho přejede auto. To vše za doprovodu veselé popové písničky.
Soudní dokumenty, které společnost Epoch podala 4. července, obviňují von Engelbrechten z porušení autorských práv společnosti bez jejího svolení, čímž měla způsobit nenapravitelné poškození její pověsti a dobrého jména, píše BBC.
Ve své žalobě společnost Epoch požaduje oficiální prohlášení, že její autorská práva byla tiktokerkou porušena a že se dopustila klamavého dojmu, že je s firmou nějak spojena. Dále žádá, aby soud vydal příkaz, který jí zabrání v jakémkoli dalším údajném porušování autorských práv, píše server Vulture.
Žaloba rovněž usiluje o zákonem stanovené odškodné až do výše 150 tisíc dolarů za každé jednotlivé porušení práv, a také o výnosy, které von Engelbrechten údajně získala díky projektu Sylvanian Drama. Epoch navíc požaduje projednání případu před porotou.
Konflikt mezi společností Epoch a Theou von Engelbrechten se táhne už delší dobu. Podle Vulture poslala společnost už v říjnu 2023 TikToku výzvu k odstranění videí podle zákona Digital Millennium Copyright Act. TikTok si následně vyžádal podrobnější informace. Nakonec TikTok účet Sylvanian Drama v dubnu 2024 skutečně deaktivoval. Jeden z tehdy virálních tweetů označil ztrátu profilu za moderní ekvivalent požáru Alexandrijské knihovny.
Tiktokerce se nakonec podařilo účet obnovit – podala protinávrh s odůvodněním, že její tvorba je parodií. Společnost Epoch s tímto výkladem nesouhlasí a v žalobě uvádí, že videa si ze značky ani postaviček legraci nedělají a není v nich nic, co by parodii skutečně ospravedlňovalo.
Po obnovení účtu Sylvanian Drama se společnost Epoch údajně snažila téměř jedenáct měsíců spor vyřešit dohodou. Tvrdí ale, že von Engelbrechten o dohodu nejevila zájem a naopak znásobila úsilí o komerční využití autorských práv a ochranných známek Epoch, píše Vulture. Firma proto podle svých slov neměla jinou možnost než se obrátit na soud.
Sama von Engelbrechten se k žalobě veřejně nevyjádřila. V rozhovoru pro Marketing Brew v roce 2024 pouze poznamenala, že ji společnost Epoch nikdy nekontaktovala s nabídkou spolupráce. „Kdyby o ni někdy stáli, určitě by mě to zajímalo. Ale zatím se to nestalo,“ uvedla.
Autorku inspirují seriály i vlastní život
Tiktokerka podle BBC v rozhovoru s marketingovou agenturou Fohr uvedla, že náměty pro své příběhy čerpá z trapných televizních pořadů a komedií z počátku 21. století. Videa na TikTok natáčí už od roku 2021.
„Inspirují mě také moje kočky, protože jsou nesmírně drzé a posedlé samy sebou a dokážou být tak roztomilé, ale zároveň nemají žádnou morálku, pokud jde o zabíjení jiných zvířat. To se snažím ztělesnit i v Sylvanians,“ uvedla.
Videa původně začala natáčet jako vtip pro své kamarádky. Poté, co začala být její tvorba úspěšná, začala postavičky stavět do čím dál bizarnějších situací. „Spousta věcí, ze kterých si dělám legraci, jsou problémy, které řeším sama. Třeba hodně témat se točí kolem váhy, diet a lidí, kteří s tím bojují – a to je vlastně jen můj způsob, jak si dělám legraci sama ze sebe. Nesměju se nikomu jinému,“ řekla v roce 2021 webu The Tab.
Nakonec se její účet stal tak populární, že mohla odejít ze školy a věnovat se tvorbě na plný úvazek – i když má do budoucna i jiné ambice a chtěla by se stát režisérkou. Sama si není jistá, proč jsou její videa tak populární.
„Možná je to tím, že mluvím hlasem dvaadvacetileté holky, která se potýká se stejnými problémy jako ostatní. Věnuju se tématům jako nejistota, dietní kultura, toxičtí muži nebo udržitelnost – a myslím, že to jsou věci, které taky hodně řeší i jiné holky v mém věku,“ uvažuje.
Na 14. srpna je naplánována předběžná soudní schůzka. Na té se právní zástupci obou stran sejdou, aby probrali možnost dohody, nebo případ dále připravili k soudnímu projednání.